FYI.

This story is over 5 years old.

Mamurne vesti

Mamurne vesti: možda i još neki izbori u Srbiji, možda i ne

Nemojte se opuštati ni ovog vikenda.
Foto: Nenad Vujanović

A taman ste pomislili da ćete ovog vikenda uspeti da izbegnete vesti, notifikacije na telefonu ili čak, čitanje novine. Ne, ne vredi se nadati pauzi i dosadnom životu koji nam je obećavao Vojislav Koštunica posle onog petog oktobra. Predsednički kandidat Aleksandar Vučić najavio je u četvrtak da će odluka o još jednim izborima u aprilu - mogućim drugim po redu vanrednim parlamentarnim izborima - biti doneta "tokom vikenda, a najkasnije do ponedeljka". Ostao je tajanstven do kraja, proročanski odgovorivši na pitanje kakvoj je odluci bliži "da se kada bi on to rekao znalo i kakva je odluka."

Reklame

Pre nepunih godinu dana, kada je najavljeno da će biti održani prevremeni parlamentarni izbori, istraživali smo kome se oni isplate. Nije se mnogo toga promenilo, te bismo ovaj tekst mogli da ponovimo za koji dan, i teško da bi neko primetio razliku. Sem, recimo, što je prošle godine priču o još jednom, nimalo jeftinom, procesu glasanja pokrenuo Velja Ilić, koji je pre par nedelja ponovo otišao u opoziciju. Ovog puta je poziv stigao iz Jagodine.

"Vanrednim parlamentarnim izborima bi postigli, u ovom trenutku veoma važno jedinstvo Srbije, kao odgovor na sve zategnutije odnose u regionu i kako bi sačuvali mir i nastavili evropski put Srbije, a da pri tom čuvamo državne i nacionalne interese", kaže Dragan Marković Palma, a prenosi N1.

Oni koji bi inače jedini trebalo da traže vanredno glasanje, opozicija, ovog puta deluje uzdržano, upozoravajući da bi taj potez doneo "dodatnu nestabilnost" u Srbiju, po mišljenju LDP-a. Pa, može se i tako reći. Pored finansijskog udarca, kakav god rezultat da bude, buduća skupština bi mogla da popričeka ponovo na glasanje o novoj vladi, koju će predložiti novi predsednik, mesecima. Kao i 2016. godine, kad smo se pitali da li će nas na odmore ispratiti tehnička vlada. Koju bi, ovom slučaju, mogao da predvodi, ukoliko pobedi na predsedničkim izborima, tehnički premijer Aleksandar Vučić. Sigurno će biti zanimljivih tumačenja da li je to moguće, zakonodavno i izvršno. A, da, odlazeći predsednik Tomislav Nikolić i budući kandidat Aleksandar Vučić su se dogovorili da će biti samo jedne kandidature vladajuće stranke. Koja će biti buduća politička funkcija Nikolića posle završetka mandata nije nam rečeno, sem što će imati pravo na predsedničku platu najmanje šest meseci.

Reklame

Foto: BETAPHOTO/MILAN OBRADOVIC

Opozicioni pokret Dosta je bilo pozvao je predsedničke kandidate Sašu Jankovića i Vuka Jeremića da se dogovore ko će ostati u trci, upozorivši pritom da, ako to ne učine, i DJB izlazi sa svojim kandidatom. Dok ne stignemo do brojke od 30, kao da i nisu izbori.

Neki drugi izbori se i dalje čekaju. Recimo, izbor novog tužioca za ratne zločine, uprkos kritikama sa mnogih strana. Ovo mesto je upražnjeno 1. januara 2016, kada je Vladimir Vučković, dotadašnji tužilac koji je predvodio ovo politički i pravno izuzetno osetljivu službu više od deset godina, otišao u penziju. Konačno je krajem januara napravljena lista predloženih kandidata, koja nam je otkrila da je svako peto mesto u tužilaštvima širom Srbije je upražnjeno.

I premijer je verovatno zabrinut zbog situacije u tužilaštvima, pa je u četvrtak rekao da je: "trebalo već, verujem da možemo u narednih sedam dana to da izvedemo. Već sam to rekao, nažalost propustili smo, ovog puta nećemo", prenosi Tanjug. Slično je bilo u decembru, ali je verovatno bilo važnijih obaveza i za vladu i za skupštinu. A, da, izbori i kandidati.

Ratni zločini, to jest, odgovornost za sve što se dešavalo tokom rata u Bosni, podstakli su Sarajevo da preda zahtev za reviziju presude Međunarodnog suda pravde po tužbi Bosne i Hercegovine protiv Srbije za genocid. Neki od ključnih dokaza koji su priloženi zahtevu potiču sa suđenja za genocid i zločine protiv čovečanstva Ratku Mladiću pred Haškim tribunalom.

Reklame

Foto: VICE Srbija

Predstavnici Republike Srpske su se usprotivili ovakvoj odluci i predsedavajući predsedništva BiH, Mladen Ivanić kaže kako politički predstavnici Srba u Bosni i Hercegovini "imaju namjeru da koriste institucije u svom interesu i rade ono što misle da je korisno". Sam proces je izuzetno dug i zahtev ne mora da bude prihvaćen, na šta je ukazuju i strani zvaničnici, poput šefa misije OEBS-a u Bosni, Džonatana Mura, koji procenjuje da bi "revizija samo pogoršala stanje i u Bosni i Hercegovini i regiji, a nema izgleda da bi promijenila presudu iz 2007. godine, kojom su vlasti u Beogradu oslobođene krivice". Sud u Hagu je utvrdio da je genocid počinjen u Srebrenici, ali ne i u drugim bosanskim gradovima i selima, isključivši pritom odgovornost Srbije za počinjenje, već samo propuste u sprečavanju i kažnjavanju genocida.

Iz Srbije su takođe stigle osude ovog poteza, a premijer Vučić je u prvoj reakciji upozorio da su time odnosi Beograda i Sarajeva vraćeni na nivo od pre 25 godina, skoro pa tačno na godišnjicu izbijanja rata. "Shvatili smo da ništa ne možete da rešite kad je upereno protiv Srba" rekao je Vučić, dodavši da se nada da od međunarodne zajednice "ne očekuje ništa, samo da ne nađu opet neki razlog da optuže Srbe".

- Zaboli me glava od njihovih dvostrukih standarda i od toga da obe strane treba da se smire, rekao je Vučić, a prenosi N1. - Srbi nisu baš kreteni, da nas za to smatrate… Svaki put kad je neko drugi kriv, mi da se smirimo… Šta da se smirimo?

Reklame

Samo dva dana kasnije, susrevši se sa američkim ambasadorom Kajlom Skotom posle dugo vremena, Vučić, međutim, kaže da se radi o "neodgovornom potezu."

Neodgovoran je potez i propust za kažnjavanje rasističkih uvreda koje su uputili navijači Rada Brazilcu u redovima Partizana Evertonu, jer suspenzija stadiona teško da može da spreči ponavljanje istih slika na drugim terenima. Uvreda nije bio pošteđen ni legendarni košarkaški trener Dušan Ivković, došavši na metu tabloida samo zato što se odlučio da javno iskaže stav suprotan vladajućem narativu u Srbiji. Nadajmo se da se bar malo odgovornije pristupilo pripremama za otvaranje novih poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom za buduće članstvo u ponedeljak.

I Skupština se u sredu budi iz zimskog sna, i svakako neće nedostajati novih trzavica, prebacivanja i uvreda. Hrpa zakona čeka na usvajanje, treba izabrati i novog zaštitnika građana, između ostalih. Ali ko zna, možda u ponedeljak i ovi poslanici koji će jedva skrpiti godinu dana mandata, saznaju da neće još dugo sedeti u skupštinskim klupama.

Još na VICE.com

Prvi put u Srebrenici

Srpske predsedničke igre

Šta Tužilaštvo treba da uradi povodom navoda Marije Mali

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu