Veštačka inteligencija nas plaši kolažom jezivih mačijih fotografija

FYI.

This story is over 5 years old.

Mačke

Veštačka inteligencija nas plaši kolažom jezivih mačijih fotografija

Mjau generator.

Mačke su verovatno jedne od najfotogeničnijih životinja na planeti, osim u slučaju kada fotografije generiše veštačka inteligencija. U tom slučaju, slatka i mazna stvorenja pretvaraju se u jezive mačketine iz noćnih mora.

Radi se o takozvanom Mjau Generatoru, skupu algoritama koji generišu hiljade uznemirujućih faca mačaka iz celog sveta, 15, 749 njih, da budemo precizni.

Ove jezive mačke dizajnirala je Aleksija Žoliker - Martino, naučnica koja se bavi istraživanjem podataka koja gaji veliku strast prema generatorima i mačićima.

Reklame

"Nisam imala dovoljno praktičnog iskustva u ovom polju, a htela sam da apliciram za doktorat sledeće godine," priča mi Aleksija.

Projekat je počela sa skladištem podataka kojeje bilo dostupno svima i koje je sadržalo hiljade fotografija mačaka. Zatim je jednu po jednu, izrezala lica mačaka sa svake fotografije, a onda ih postavila u generator Generative adversarial network (GAN).Ova mreža korišćena je i ranije u projektima kao što je MIT's Nightmare Machine, serija algoritama koji generišu lica čudovišta i jezivih predela.

Ova vrste mreže se uglavnom sastoji iz dve neuronske mreže i kompjuterske arhitekture rađene po modelu ljudskog mozga. U osnovi, jedna neuronska mreža stvara sliku, a druga reguliše da li je ta slika ispravna. Ukoliko jeste, dva algoritma su programirana da prepoznaju lice mačke na hiljadama fotografija iz skladišta podataka. Zatim jedan od ta dva algoritma, generator, apstrahuje karakteristike sa ovih fotografija kako bi stvorio nova lica mačaka. Ova generisana nova lica onda prolaze kroz drugi algoritam, diskriminator, zajedno sa ostalim fotografijama iz baze.

Fotografija: Alexia Jolicoeur-Martineau/Meow Generator

Diskriminator pokušava da utvrdi koje su slike generisane fotografije lica, a koje su prava mačija lica. Generator onda usvaja parametre za stvaranje mačijeg lica na osnovu toga koliko je diskriminator sposoban da rasloji generisane delove slike. Ovaj proces se nastavlja sve dok generetor ne uspe da proizvede slike koje gotovo da se ne razlikuju od pravih, bar na računaru.

Reklame

Onda, viola. Eto nam mačaka.

Dok je ovog puta centar paženje bio na njuškicama i špicastima ušima, Aleksija u budućnosti želi da se bavi i drugim aspektima mačaka na isti način. "Mjau generator koji generiše zvukove mačaka koje mjauču bi bio stvarno super, ali je to malo komplikovanije napraviti" kaže ona.

Sve rezultate i detalje ovog njenog ogleda možete naći na Aleksijinom blogu.

Još na VICE.com:

Muškarci koji vole mačke su posebna vrsta

Pitao sam naučnika da mi objasni šta moja mačka hoće od mene

Da li je ovo dokaz da predsednik Amerike Donald Tramp nikada nije pomislio na Srbiju