Politika

Sud naredio Kinezu da plati odštetu bivšoj ženi za kućne poslove

Presuda je odredila cenu za rad domaćica u Kini
Svadba

Jedan muškarac u Kini mora da bivšoj supruzi plati odštetu od 7.700 dolara zbog obavljanja kućnih poslova i brige o njihovom detetu tokom petogodišnjeg braka, naložio je sud.

Presuda je privukla veliko interesovanje javnosti kao jedan od prvih slučajeva razvoda u Kini koji je novčano vrednovao ženski rad kod kuće.

„Domaćički poslovi mogu stvoriti nematerijalnu imovinu“, rekala je sudinica Feng Miao za kineski Nacionalni radio. „Na primer, drugi supružnik može biti u mogućnosti da poboljša svoje lične veštine ili stekne visoko obrazovanje. To se ne može prikazati kroz materijalnu imovinu. “

Reklame

U svojoj presudi, sudinica je citirala novi kineski građanski zakonik, koji kaže da razvedeni ima pravo da traži naknadu za brigu o deci ili starima.

Bračni par, identifikovan kao gospodin Čen i gospođa Vang, venčao se 2015. godine i u međuvremenu su dobili jednog sina. Čen je podneo tri tužbe za razvod otkako su se razdvojili 2018. Prva je povučena, a drugu je sud odbio iz neodređenih razloga.

Vang je prvobitno odbila da se razvede tokom saslušanja u pekinškom okružnom sudu. Kasnije je tražila odštetu od 160.000 juana (25.000 dolara), tvrdeći da je bila odgovorna za kućne poslove i brigu o deci tokom braka.

Rekla je da je takođe pomogla obnovu stana Čenove majke, a Čen je tokom braka živeo sa drugom ženom.

Sudinica je odobrila razvod i naložila im da ravnomerno podele zajedničku imovinu. Gospođa Vang je dobila starateljstvo nad detetom, mesečno izdržavanje za dete od 2.000 juana (310 američkih dolara) i dodatnih 50.000 juana (7700 američkih dolara) za kućne poslove koje je obavljala, navodi se u sudskom saopštenju objavljenom 4. februara.

Ona je uložila žalbu na presudu, prenosi Beijing News

Kao i u većini delova sveta, od žena u Kini se očekuje da u porodici preuzmu veći deo tereta nege dece i kućnih poslova.

Iako naknada od 50.000 juana nije malo za Kinu i na neki način je priznanje vrednosti kućnog rada, mnogi korisnici Interneta kažu da se taj iznos ne poklapa sa opterećenjem majke koja ostaje kod kuće.

„Rad domaćica je potcenjen“, rekao je jedan od najlajkovanijih komentara na mikrobloging platformi Veibo. „Skuplje je angažovanje kućne pomoćnice u Pekingu na godinu dana.“

The ruling has attracted strong public interest as one of the first divorce cases in China that put a monetary value on women’s work at home.