Музика

Mongolski metalci The HU održavaju svoj jezik u životu kroz muziku

The HU je goreo na Jutjubu još 2018. godine ali uticaj ovog benda je danas još jači, u svetlu strahova da mongolski jezik i kultura nestaju
THE-HU-mongolia-band
Photo: Tim Tronckoe

Daleke 2018. godine, četiri mlada mongolska muzičara su eksplodirali na Jutjubu — osvojivši milione fanova svojim jebačkim spotovima u kojima smo mogli da vidimo kako epski izgledaju mongolski pejsaži. Time su nas upoznali sa potpuno novim muzičkim žanrom nazvanim “Hunnu rock”, bogatog, eksperimentalnog zvuka koji spaja hevi metal sa tradicionalnim mongolskim instrumentima i grlenim pevanjem.

„Naši preci su možda poznati po tome što su bili ratnici i osvajači, ali muzika je takođe sastavni deo mongolske kulture“, kaže Gala, vokal folk metal benda The HU.

Reklame

Pevač je sa nama razgovarao o njihovom jedinstvenom stilu i mongolskom ponosu, uoči predstojećeg albuma koji treba da izađe 2021. godine.

„Sviramo mongolske instrumente kao što siu morin khuur i tsuura, kao što su to radili naši preci hiljadama godina, ali idemo korak dalje ubacujući grleno pevanje u naš zvuk i pesme. To je umetnost koju s ponosom delimo sa obožavaocima širom sveta“, kaže Gala.

„Sve što znamo naučili su nam na našem maternjem jeziku, mongolskom. Trenutno smo jedini bend koji svira ovaj jedinstveni žanr, Hunnu rok - i nadamo se da nećemo biti poslednji."

The HU su iz Ulanbatora, glavnog grada Mongolije, gde trenutno rade na svom predstojećem albumu, a njihova popularnost i uspeh zasnovani su na ljubavi i strasti koju osećaju prema svojoj domovini.

Muzika i jezik igraju veliku ulogu u mongolskoj kulturi, koju čine razne etničke grupe i plemena.

Danas su brojni Mongoli u situaciji da je njihov maternji jezik u školama zamenjen mandarinskim, u okviru novog dvojezičnog programa asimilacije putem državnog kurikuluma koji je u septembru sprovela kineska Komunistička partija.

U septembru su gomile školske dece i roditelja u Unutrašnjoj Mongoliji - autonomnoj regiji Kine - organizovali masovne šetnje kako bi se izjasnili protiv programa, što je redak primer protesta protiv kineske vlade. Mnogi su takođe pevali mongolske pesme u znak podrške svom maternjem jeziku.

Reklame

Grupe za zaštitu prava rekle su da je zvanična „dvojezična politika“ ugrozila obrazovanje dece, lokalna predanja, kao i celokupan mongolski jezik i kulturni identitet. A 23. avgusta ukinut je i Bainu, platforma za društvene medije popularna među mnogim govornicima mongolskog.

Iako The HU nije direktno komentarisao ovo pitanje, njihova muzika i uticaj u takvoj situaciji još više odjekuju. „Svaki jezik ima svoju jedinstvenu istoriju, kulturu i duh i verujemo da je svaki lep na svoj način“, rekla je Gala.

„Mongolski je naš maternji jezik - govorimo ga svakodnevno i doneli smo odluku da pevamo na mongolskom, jer smo ponosni na svoju kulturu, kao što bi svako trebalo da bude. Svi smo rođeni i odrasli u Mongoliji, a odrasli smo govoreći jezik koji živi hiljadama godina“.

Gala dodaje: „Sve mongolske škole drže časove na mongolskom i mi verujemo da bi i naš jezik, kao i sve druge, trebalo da se poštuje jer daje pravu slike nasleđa kakvu mogu izraziti samo onima koji je to maternji .“

Na sceni je energija benda zarazna. Zaodeveni u crnu kožu, u čizmama i sa pletenicama, svi članovi pevaju na mongolskom jeziku, dubokom grlenom rikom, reči tekstova začinjenih starim mongolskim ratnim poklicima i poezijom.

„Grleno pevanje je tehnika pevanja koja se neguje generacijama u mongolskim plemenima. Naši očevi, dedovi i mentori su to radili i želeli smo da ih ispoštujemo u svojoj muzici, a i pokušavamo da savladamo tu tehniku“, kaže Gala.

Reklame

„Godinama smo vežbali stil i kontrolu, još od detinjstva. Sada to ulivamo u svoje pesme, jer nam se čini prirodnim. To smo ko smo, to je ono što znamo, odakle dolazimo i na šta možemo biti ponosni. “

The Hu nastupa u Kuala Lumpuru, Malezija

Photo: Andrew Stuart

Pridobili su ih obožavaoce čak i iz Evrope i drugih azijskih zemalja poput Malezije i Japana, koji su počeli da grleno pevaju zajedno sa bendom na nastupima.

Trud i strast benda su se isplatili 2019. godine kada im je dodeljena najviša državna nagrada Mongolije, Orden Džingis Kana, za promociju mongolske kulture širom sveta.

„Nagrada je za nas bila neverovatan trenutak. Bili smo počašćeni ljubavlju i podrškom koju smo dobili od naših sunarodnika. "

Članovi benda na turneji u Australiji

Photo: Courtesy of The HU

Pošto su zbog pandemije morali da ostanu u Australiji tri meseci, najzad su se vratili kući, gde su čak i održali virtuelni koncert. Sada snimaju svoj drugi studijski album.

“Naši fanovi mogu da očekuju još pesama u našem Hunnu rok stilu. Jedva čekamo da sa svima podelimo naš novi materijal”, kaže Gala.