FYI.

This story is over 5 years old.

Svaštara

Za 200 dinara na sat zavrćemo rukave, podmećemo kičmu i teglimo

Poslednji podaci ukazuju da je gotovo polovina mladih u Srbiji nezaposleno.
Foto via Flickr/ korisnik Martina

Znam, već nekoliko puta ste dramatično najavili beg iz rodne grude, ali ni to nije baš lako. Niste više na budžetu i ako ne izmislite hiljadu evra godišnje, izgubićete status studenta. Diplomirali ste u roku, ali posla u struci ni na vidiku. Ne vraća vam se u rodni grad jer ni tamo nema posla. Obećali ste sebi da ćete u stilu zeničkih zatvorenika zašiti usta sledećem koji pomene praksu ili volontiranje. Račune, kiriju, hleb i zajebavanje neko ipak mora da plati.

Reklame

Postoje samo dve stvari koje sada možete da uradite – da uzdahnete uz jedno glasno "jebiga" i pokucate na vrata jedne od mnogobrojnih omladinskih zadruga u Srbiji nadajući se da ima nekog privremenog posla za vas.

Sajt Klikdoposla.com , internet posrednik između poslodavca i potencijalnih radnika, sproveo je malo istraživanje koji su poslovi preko omladinskih zadruga najplaćeniji i najtraženiji.

Prema informacijama dobijenim iz šest omladinskih zadruga u Beogradu, među nama najviše ima onih koji su spremni da zavrnu rukave, podmetnu kičmu, stegnu zube i obave ono što zahteva fizičku snagu. I to za, u proseku, dvesta dinara na sat. Najplaćenija zanimanja su viljuškarista, promoterka i pica majstor (250 dinara na sat), kao i vozač (do 230 dinara na sat). Oko 230 dinara na sat (40.000 dinara mesečno neto) plaćeni su i asistenti u klijent servisima. Oko 200 dinara na sat (1.600 dinara dnevno) zarađuju magacinski radnici, radnici za dežurstvo na štandovima, sekretari, radnici na sportskim manifestacijama, pekari, bravari, konobari i šankeri. Prate ih oni kojima je ipak draža stolica i spremni su da svoje umeće u administrativnim poslovima naplate za 150 do 200 dinara na sat.

- Mladi tradicionalno traže sigurne poslove, iako je veliko pitanje šta je danas siguran posao. Najviše ih motiviše dobra zarada i redovna isplata, pa se traže poslovi u administraciji koji asociraju na sigurnost, i ugostiteljstvu koji asociraju na bakšiš i dodatnu zaradu - kaže za VICE Igor Avramović sa sajta Klik do posla .

Reklame

On dodaje da "teško da može da se kaže da ima poslova koji se najmanje traže."

- Veliki broj ljudi u Srbiji je na rubu egzistencije i potreban im je bilo kakav posao, tako da svaki oglas ima svoje kandidate – zaključuje Avramović.

Foto via Flickr/ korisnik David Woo

Poslednji podaci ukazuju da je gotovo polovina mladih u Srbiji nezaposlena, što jeste jedan od razloga zašto je baš kategorija onih od 18 do 26 godina najzastupljenija pri traženju posla preko interneta (oko 30 odsto).

- Što se tiče privremenih i povremenih poslova za mlade do 26 godina koje nude zadruge, najbolje su plaćeni poslovi u oblasti promotivnih aktivnosti, vozači, magacioneri, viljuškari. Najmanje su u toj grupi poslova plaćeni akviziteri, refileri, pakeri, deklaranti, dakle manuelni poslovi koji zahtevaju mnogo rutinskog rada i ponavljanja - kaže Igor.

Igor potvrđuje već svima znanu priču da najveći broj mladih sanja o odlasku u inostranstvo, ali da se retko ko zapravo i usudi na takav korak.

- Za profesore engleskog najzanimljivije je tržište Kine, odnosno predavanje engleskog Kinezima putem Skajpa, za šta se čak ne traži ni završen fakultet, već srednje znanje engleskog i mogućnost sporog govora - kaže.

Pitao sam ga koji se radnici u Srbiji najviše traže.

- Trenutno na našem sajtu poslodavci najviše traže menadžere raznih profila. Potom, profesore jezika, radnike u oblasti administracije, zatim trgovce, kol operatere, fizičke radnike, kuvare, deklarante, magacinske radnike i komercijaliste - odgovara on i dodaje da se IT sektor, odnosno junior i senior programeri, najviše traže.

Reklame

To je, kaže, slučaj sa svim zanimanjima koja su u manjku i za koja nemamo dovoljno školovanog kadra.

- Ubedljivo najplaćeniji i sa najboljim uslovima su poslovi u IT sektoru. A gotovo da uopšte nema ponude poslova u oblastima medija i kulture, kao i psihologije, sociologije, umetnosti i obrazovanja – zaključuje Igor.

Pre nego što ponovo izdahnete jedno "jebiga" zato što ste baš iz branše koja se ne traži, setite se da tražimo honorarce za pisanje na našem sajtu.

Javite nam se na contactrs@vice.com ako ste novinar/ka i predložite ideju za tekst.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu