Naš dragi Dijego: Kako je Napulj zavoleo Maradonu

FYI.

This story is over 5 years old.

Sport

Naš dragi Dijego: Kako je Napulj zavoleo Maradonu

Daleko od toga da je Napoli bio beznačajan pre dolaska El Dijega, ali nikom ne bi ni palo na pamet da kaže da je za uspon kluba zaslužan bilo ko drugi.

U fudbalu se obično uzima zdravo za gotovo da nijedan pojedinac nije veći od kluba. Uvredljivo je držati se iznad institucije čiji dres nosiš, tako odbacuješ osnovne temelje ovog sporta i kulture koja ga prati. Malo koja zemlja zagovara ovakvu poziciju kao što je zagovara Italija, gde se za najveću sramotu smatra navijačko ritualno skidanje dresova fudbalerima. „Mi smo ovde starosedeoci", glasi poruka sa tribine, „vi ste samo slučajni prolaznici."

Reklame

Ako postoji izuzetak koji potvrđuje ovo pravilo, to je svakako Dijego Maradona. Napoli, klub koga Italija ne voli; Maradona, heroj i pobunjenik. Džok Stajn je svojevremeno izjavio da se dres Seltika ne smanjuje da bi bolje stajao fudbalerima koji ga nisu dostojni – u ovom slučaju, dres Napolija kao da se povećao da bi bolje stajao jednom Maradoni.

PA Images

Daleko od toga da je Napoli bio beznačajan pre dolaska El Dijega, ali nikom ne bi ni palo na pamet da kaže da je za uspon kluba zaslužan bilo ko drugi. Kada je Maradona došao u Napulj, klub iz ovog grada bio je istrošena roba, daleko od današnje slave. Već je doživeo zvezdane trenutke igrajući za Barselonu i Boku – jednom prilikom je publika na Bernabeu ustala da ga pozdravi dok je izlazio sa terena. Već je preležao hepatitis, već se navukao na kokain, već je stigao da okalja reputaciju koju je stekao na Nou Kampu ulogom u opštoj tuči protiv celog tima Atletika iz Bilbaoa u finalu kupa. Kada je predsednik Napolija Korado Ferlaino ponudio rekordnih sedam miliona funti, Katalonci su bili spremni da ga puste da ode.

Od kako je kročio na stadion San Paolo, petog jula 1984, pobunjenik je našao razlog, a masa je našla novog Mesiju. Njih 75,000 se okupilo da bi dočekalo Dijega Maradonu. Kako su lokalne novine pisale, Napulj još nije rešio pitanja gradonačelnika, stanovanja, obrazovanja, javnog prevoza, nezaposlenosti, higijene, ali „ništa od toga sada nije važno – doveli smo Maradonu". Napulj kao Napulj, naveliko se pričalo o umešanosti mafije u transfer i o ilegalnim prodajama karata – potražnja se preko noći utrostručila. Dijego je kasnije pisao: „Pre nego što sam stigao Dijego Rosi je odbio da pređe u Napoli jer, kako je tvrdio, za njega Napulj nije bio grad nego mafijaško leglo. Istini za volju, pre mene skoro niko nije hteo da dođe u Napoli."

Reklame

PA Images

Očekivalo se da Maradona preporodi Napoli, ali taj preporod je sporo krenuo. Skudeto je te 1984/85 na opšte iznenađenje uzela Verona predvođena Prebenom Elkjerom, a Napoli je završio tek na osmom mestu. Sledeće sezone Partenopejci su stigli su do trećeg (nadimak za klub i za grad po sireni Partenope iz grčke mitologije). Ali tim su polako gradili; stigli su Ćiro Ferara i Salvatore Banji da zaštite maestra, dok su mu u napadu pomagali Andrea Karnevale i Bruno Đordano.

Ako je Dijegova zvezda nešto slabije blistala tih godina u Napulju, na Prvenstvu sveta u Meksiku zasijala je punim sjajem. Dva gola je dao – sećate se – Engleskoj u četvrtfinalu, još dva Belgiji u polufinalu. U Italiju se vratio kao zvanični prvak sveta i nesumnjivo najbolji fudbaler sveta, odlučan da Napulju donese prvu titulu šampiona Italije.

Pre Maradone, nijedan tim sa juga nije osvojio Seriju A. Sezone 1986/87, Napoli je uzeo duplu krunu. Sledeće sezone završili su na drugom mestu, a Dijego je bio prvi strelac lige. Uzeli su još i UEFA kup 1989. Uspon ovog tradicionalnog drugoligaša čiji je stadion obično bio poluprazan, koji je u čitavoj istoriji kluba pre Maradone imao osvojena samo dva kupa, bio je nezadrživ.

Maradona slavi prvi Skudeto koji je Napoli osvojio 1987. godine // PA Images

Dijegomanija je mogla da počne. Pričalo se da je četvrtina muške dece rođena u Napolju tih godina dobila ime Dijego. Održavane su posprdne sahrane za bivše velike klubove sa severa Italije. Pokojnicima su ostavljane poruke tipa „Nemaš pojma šta propuštaš." Za samog Dijega nije sve išlo baš kao po loju, ali sve dok je trpao golove, bilo je razumevanja.

Reklame

Maradonin stil življenja bio je problematičan i u Barseloni, ali u nesputanom Napulju bio je potpuno van kontrole. Bančio je sa šefovima kamore, a izvesna žena tvrdila je da joj je napravio dete – sina je nazvala Dijego Armando. Obožavatelji su ga okruživali 24 časa dnevno, uključujući i brojne figure iz podzemlja. Dok je pokušavao da izađe na kraj sa ozbiljnim problemom zavisnosti od kokaina, provodio je sve više vremena u Argentini – počeo je da se plaši grada koji ga je toliko voleo.

Zakasnio je na početak sezone 1989/90 – ženu i ćerku je ostavio u Buenos Airesu iz sigurnosnih razloga – i odmah se bacio na posao. Napoli je na vrhu tabele bio egal sa Milanom (koji je te sezone postao prvak Evrope) ali titulu im je doneo incident na utakmici u Atalanti, gde je brazilskog veznjaka po imenu Alemao pogodio novčić bačen iz publike. Iako je utakmica bila završena bez golova, Italijanski fudbalski savez dodelio je pobedu Napoliju službenim rezultatom 2-0, pa su uspeli da osvoje drugi Skudeto sa samo dva boda razlike.

Maradonin lik bio je sveprisutan širom Napulja // PA Images

Sve sumnje u Maradoninu genijalnost pale su u vodu. Ponovo je postao omiljen u Napulju, jedini čovek koji je mogao da im donese šampionsku titulu. Van grada su ga i dalje prozivali kao narkomana i mafijaša, ali Napolitanci su navikli na prezir sa bogatog severa – samo su ga još više voleli zbog toga.

Ipak, čekala ga je još jedna prepreka: Italija 90. Branilac titule nije se oslanjao samo na Maradonu, bili su tu i Abel Balbo, Klaudio Kaniđa, Roberto Sensini, sve zvezde Serije A. Na startu je Argentinu iznenadio Kameru, ali zatim su savladali SSSR, Brazil, i SFRJ. U polufinalu ih je čekao domaćin Italija, a igralo se naravno baš u Napulju.

Reklame

Maradona kao Maradona, obratio se Napolitancima i tražio da navijaju za Argentinu umesto za Azure. Poruka je bila jasna: „Vi ste 364 dana godišnje stranci u sopstvenoj zemlji, samo danas vam traže da navijate za reprezentaciju. Ja sam, sa druge strane, Napolitanac 365 dana godišnje." Dijego je smatrao da je zaslužio podršku imajući u vidu koliko je daleko nosio Napoli na leđima. Ipak, kad su istrčali na teren Argentince je na tribinama dočekao transparent: „Maradona, Napulj te voli, ali Italija je naša domovina". Argentina je pobedila na penale, a tužni navijači su aplauzom ispratili Dijega sa terena.

Maradona slavi poslednji penal; Goikočea je odbranio sledeći pokušaj Italijana i odveo Argentinu u finale // PA Images

Sama činjenica da je Maradona svesno sebi uzeo za pravo da traži od Napulja da navija za njega protiv Italije pokazuje koliko je značajan bio za ovaj grad. Navijači su ipak izabrali reprezentaciju i tako pokazali da je odanost timu za njih ipak na prvom mestu – čak i ispred njega.

Posle tog svetskog prvenstva, odnos između Maradone i Napolija krenuo je nizbrdo. Imao je problema sa kilogramima, plaćao brojne kazne za mečeve sa kojih je izostao, a na kraju su stigli i pozitivni rezultati odavno obavljenog narko-testa.

El Dijego nikad više nije bio onaj stari. Retko je dolazio u Napulj jer nije bio siguran šta bi tamo moglo da ga dočeka – tu se već plašio poreznika a ne mafije. Kad god dođe slave ga na svakom koraku, njegova legenda se ponovo priča na sva usta. Kad ga nema, ipak je još tu – njegovo lice sa brojnih murala posmatra grad. Napoli je broj deset povukao iz upotrebe njemu u čast. Taj dres nije mogao da se smanji da bi pristajao fudbalerima koji nisu dostojni neponovljivog El Dijega.

Reklame