FYI.

This story is over 5 years old.

Svaštara

Naučnici su otkrili zašto cigare i alkohol idu tako dobro zajedno

U nedavnom istraživanju naučnici sa odeljenja za neurologiju zaključili su da cigarete poništavaju spavajući efekat alkohola.
Phoebe Hurst
London, GB

Kanadski kantri rok duo Small Town Pistols mogao je opušteno da vreba iz dela za pušače tvoje lokalne birtije u momentu kada su pisali veliki hit iz 2014. godine "Pušim samo kada pijem". Tu možete videti radnika u administraciji kako spretno balansira tri krigle dok mota jednu pljugu. Divne ljude koji se hrane čisto tokom radnih dana, a onda se pretvaraju u "socijalne pušače" posle dve votke, dijetalne koka-kole i FOMO napada. Gledate i kako se oni koji liče na Bernarda Bleka naizmenično uzimaju gutljaj lošeg Malbeka i dugo, nikotinsko uvlačenje dima.

Reklame

Svi oni svoja pluća pune otrovnim isparenjima, naravno - ali ako ta scena ne inspiriše jednu brzu akustičnu rok numeru, ne znam šta inspiriše.

Pročitajte i: Ovaj tip je sve vreme pijan jer njegovo telo samo stvaro alkohol

Istraživači sa Univerziteta škole za medicinu u Mizuriju su možda otkrili šta nas tačno tera na kombinaciju cirke i cigareta. U nedavnom istraživanju, objavljenom u "The Journal od Neurochemistry" naučnici sa odeljenja za neurologiju zaključili su da cigarete poništavaju spavajući efekat alkohola.

Prema istraživanju, kada uparite čašu crvenog vina sa cigaretom, nikotin se ponaša kao stimulans za odbijanje zevanja koje bi obično nastupilo na pola flaše. Ovo vodi u neku vrstu čaša-pljuga ciklusa.

Maheš Takar, direktor istraživanja sa odeljenja za neurologiju i glavni autor objašnjava: "Ako osoba puši, verovatnije je da konzumira i alkohol, i obratno. Oni hrane jedno drugo."

Kako je u istraživanju istaknuto, 85 posto odraslih u Americi koji su zavisni od alkohola, zavisni su i od nikotina. Razlog bi mogao da bude i uživanje koje spajanje nikotina i pića prouzrokuje u našim mozgovima. U prethodnim istraživanjima, Takar i njihov tim pronašli su da nikotin deluje posredstvom osnovnog prednjeg mozga kako bi povećao konzumiranje alkohola i stimulisao centar za uživanje u mozgu.

Za ovo istraživanje, tim je podelio četiri grupe pacova i mešao kombinacije dve supstance. Jedna grupa je dobijala alkohol i nikotin, druga alkohol ali ne nikotin, treća vodu i nikotin, a poslednja grupa samo vodu.

Reklame

Svaka od grupe pacova imala je i opremu za snimanje spavanja. Rezultati su pokazali da su pacovi koji su bili izloženi alkoholu imali jak nagon za spavanje, a oni koji su bili izloženi nikotinu imali manju potrebu za spavanjem.

Ovo je navelo istraživače da zaključe da cigarete suzbijaju spavajući efekat alkohola.

Takar objašnjava: "Pronašli smo da nikotin slabi spavajući efekat alkohola stimulišući reakciju u delu mozga poznatom kao osnovni prednji mozak."

PREPORUČUJEMO: Šta te čeka kada te uhvate sa drogom u Srbiji

Dok su se istraživači nadali da će njihovo istraživanje da doprinese efektnijoj metodi suzbijanja zavisnosti od nikotina i alkohola, ono ipak pruža i veoma korisno objašnjenje zašto je tako lako ostali budan do sitnih sati u diskusiji o trećem talasu eko-feminističke teorije, doziran jedino prepunjenom pikslom i nekoliko flaša vina.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu