Seks

Ovaj Instagram nalog proziva muškarce koji su totalni monstrumi na dejting aplikacijama

‘Bye Felipe’ osnažuje žene da smatraju muškarce odgovornim za onlajn uznemiravanje – a usput ih i troluje.
Skrinšotovi
Skrinšotovi via@byefelipe

U toku 2014, Tveten je počela da postuje skrinšotove svog propalog onlajn dejtovanja na Instagram koristeći nalog @byefelipe (ime potiče od “Bye Felicia” mima, koji se koristi da se otera škodljiva osoba). Uskoro je njen mejl bio preplavljen porukama drugih žena sa sličnim iskustvima uznemiravanja na dejting platformama. “Shvatila sam da je ovo vrlo česta situacija,” rekla je Tveten. “Osetila sam se mnogo bolje.”

Reklame

Ova priča je stara koliko i internet: Kada bi se Aleksandra Tveten ulogovala na svoje onlajn dejting naloge, povremeno bi dobijala poruke od nasumičnih likova od kojih bi se osetila nelagodno. Ponekad bi to bila nepoželjna slika kurca. U drugim slučajevima same poruke bile su nepristojne ili grozne. “Prosto ne bih odgovorila, ili bih pomislila ‘Ne, hvala. Nisam zainteresovana’”, priča Tvetenova za VICE preko telefona. “A onda oni postanu neprijateljski nastrojeni.”

Primetila je ovaj zabrinjavajući šablon na Tinderu, OKCupid-u i drugim dejting aplikacijama koje je koristila u tom periodu, ali je jedan posebni incident bio posebno uznemirujući. “Bio je to taj lik koji je nastavio da mi šalje istu kopiranu poruku, iznova i iznova. Njegov profil nije prikazivao celo lice, i delovalo je ludo”, kaže Tveten. “Nastavio je da mi šalje iste poruke, tako da sam na kraju napisala ‘Ne, nisam zainteresovana’. On je odlepio i pisao stvari kao što su ‘WTF! Zašto bi uopšte odgovorila ako nisi zainteresovana?’” Seća se da je razmišljala kako je taj lik neuravnotežen. “To me je nekako uplašilo.”

Iskustva Tveten sa jezivim likovima na dejting aplikacijama nije jedinstveno, naravno. “Razgovarala sam sa dosta žena, i sve smo imale priču o neprijatnim porukama koje smo dobijale onlajn”, kaže ona.

U toku 2017, istraživanje Pew Research centra pokazalo je da je 21 odsto žena između 18 i 29 godina iskusilo seksualno uznemiravanje onlajn, a 83 odsto kaže da je onlajn uznemiravanje ozbiljan problem. Prema Rouzmeri Rejd, direktorki digitalnih servisa za Nacionalni hotlajn za nasilje u porodici i Ljubav Je Poštovanje, onlajn dejting platforme mogu stvoriti osećaj anonimnosti koji kod korisnika izaziva da “kažu šta god požele, koristeći nasilan rečnik sa malo posledica”, rekla je ona za VICE preko mejla.

Reklame

Nasilnici lako brišu dokaze o seksualnom uznemiravanju ili nasilnim pretnjama “anmečovanjem” ili blokiranjem drugog korisnika, čime efektivno izbegavaju posledice. Dokumentovanje onlajn nasilja može dokazati krivicu nasilnika, a Rejd savetuje skrinšotovanje pretećih konverzacija – što je upravo ono što je Tveten učinila.

U toku 2014, Tveten je počela da poustuje skrinšotove svog propalog onlajn dejtovanja na Instagram koristeći nalog @byefelipe (ime potiče od “Bye Felicia” mima, koji se koristi da se otera škodljiva osoba). Uskoro je njen mejl bio preplavljen porukama drugih žena sa sličnim iskustvima uznemiravanja na dejting platformama. “Shvatila sam da je ovo vrlo česta situacija,” rekla je Tveten. “Osetila sam se mnogo bolje.”



Tveten je u avgustu objavila knjigu pod naslovom Bye Felipe: Disses, Dick Pics, and Other Delights of Modern Dating, vodič kako da se nosite sa onlajn uznemiravanjem. “U pitanju je knjiga koju bih volela da sam imala u ranim dvadesetim, koja bi mi objasnila kako stoje stvari sa dejtovanjem”, kaže Tveten. Bye Felipe uključuje lične priče i dejting savete Tveten i njenih prijatelja, kao i odabrane najbolje odgovore dokumentovane na @byefelipe Instagramu. “Volim da vidim kako žene spuštaju muškarce”, kaže Tveten.

Knjiga takođe sadrži siže “svih različitih tipova trolova koji se zadese u našim inboksima, kao što su mensplejneri, oni koji osuđuju debele, i različiti tipovi uvreda”, dodaje Tveten. “Pokušala sam da ih stavim na gomilu kako bih videla da li postoji učestali šablon i kako da se borimo protiv njega.”

Reklame

Bye Felipe je feministički tejkdaun nad podmuklim aspektima onlajn dejtinga, i iako knjiga sadrži mnoštvo mudrih odgovora, nije poenta samo u Tveteninim porukama za spuštanje trolova. “Ovo je problem našeg društva u celini, muškarci postaju agresivni i neprijateljski nastrojeni kada im je rečeno ‘ne’”, kaže Tveten.

Kada muškarci neprijateljski ili pretnjama nasiljem odgovaraju kada su odbijeni u romantičnom smislu, Rejd objašnjava da oni to često rade jer misle da im je dopušteno. Ali muškarci koji misle da poseduju ženska tela, vreme i pažnju – i reaguju nasilno kada su odbijeni – nisu uvek kreteni ili usamljeni trolovi. Porast broja usamljenika i popularnosti Red Pill foruma ukazuje na podmukli, institucionalizovani osećaj prava i širenje ideologija koje podržavaju nasilje nad ženama koje seže i izvan dejting aplikacija. Bilo koje zlostavljanje, uključujući i seksualno uznemiravanje ili neprijateljsku nastrojenost kao odgovor na odbijanje u romantičnom smislu “zapravo je povezano sa moći i kontrolom”, objašnjava Rejd.

“Čini se kao da svakog meseca imamo novu priču o nekoj ženi koja je upucana, izbodena ili nešto tog topa od strane muškarca kome je odvila da da broj”, kaže Tveten. “I mislim da u većini slučajeva muškarci ne razumeju da je rizik za žene visok, makar dok samo postoje, razgovaraju ili interaguju sa muškarcima.”

Mnoge konverzacije koje je Tveten postavila na @byefelipe teške su za čitanje, zato što potvrđuju strahove koje mnoge žene imaju, na primer da će muškarci pokušati da ih ubiju. Kada se sreću sa strancem koga znaju preko interneta, žene nikada ne mogu biti potpuno sigurne da njihov dejt nije zapravo ubica. Ovo je delom razlog zbog koga kada odbijanje na Tinderu ide od slanja emotikona nasmejane face do slanja pretnji silovanjem i smrću, to može biti zastrašujuće. “Mislim da je zaista važno naglasiti i istaći kakve su posledice za žene u realnom životu”, kaže Tveten.

“Nasilje nikada nije ok, bilo da je verbalno, digitalno ili fizičko”, dodaje Rejd. “Svi treba da imaju pravo da ne odgovore na poruke ili zahteve koje dobijaju preko onlajn dejting aplikacija, bez da se nose sa nasiljem ako to urade. Odgovornost za nasilje je na nasilniku.”

Pratite Sofiu na Twitter-u.

Ovaj članak je prvobitno objavljen na VICE US.