FYI.

This story is over 5 years old.

DROGE

Sve što do sada znamo o novoj drogi zaplenjenoj u Srbiji

Zanimljivo je da guglanjem možete da dođete do toga da se ova droga pominje već pre dve godine i da čak ima svoju stranicu na Vikipediji, pa se postavlja pitanje čemu dizanje panike.
Foto: arhiva YouTube skrinšot

Juče je u medijima odjeknula vest o zapleni „nove droge", a u naslovima se isticalo njeno opasno po život dejstvo i to da imamo svetsku ekskluzivu u otkriću ove droge. Radi se o sintetičkom kanabinoidu (5F-MDMB-PINACA) koji može da izazove teško oštećenje zdravlja, kako je izjavila Jelena Janković, ispred Centra za rano upozorenje o novim psihoaktivnim supstancama u Ministarstvu zdravlja, za Blic.

Reklame

Zanimljivo je da guglanjem možete da dođete do toga da se ova droga pominje već pre dve godine i da čak ima svoju stranicu na Vikipediji, pa se postavlja pitanje čemu dizanje panike. Neki su pomislili da je možda razlog tome da se ispromoviše Centar za rano upozorenje o novim psihoaktivnim supstancama, za koji, iskreno, nismo baš svi ni znali da postoji.

Kako god „nova droga" je tu, okupirala je juče medije, a mi smo se raspitali kod ljudi iz ReGeneracije, koji rade na terenu i obično imaju prvi informacije o ovakvim stvarima, o tome šta se do sada zna o ovoj novoj drogi u Srbiji.


Pogledajte film: Vikend ratnici


- Sintetski kanabinoidi, kao što im i samo ima kaže, su supstance koje svojom strukturom ili svojim dejstvom podsećaju na prirodne kanabinoide. Po svojoj strukturi podeljeni su u nekoliko grupa: Klasične (struktura najsličnija THC), Aminoankidole, Cyclohexylphenole, Naphtoylindole, Naphtylmethylindole, Phenylacetylindole i Benzoylindole – kaže Bojan Arsenijević iz ReGeneracije za VICE.

Razlog tome zašto stalno imamo nove je to što vlada zabrana kanabisa na svetskom nivou, kod nas početkom druge decenije ovog veka, a najčešće ih ima po smartšopovima, kaže on.

- Stavljanje jedne supstance na listu psihoaktivnih i kontrolisanih supstanci, najčešće bi prouzrokovalo pojavu nekoliko novih psihoaktivnih supstanci – kaže Bojan za VICE.

Posle nekoliko slučajeva trovanja kod nas i u okruženju, nestaje ih u smartšopovima, tako da trenutno nemaju informaciju o tome kako se distribuiraju u Srbiji, ali za većinu se pretpostavljaju da je naručena preko DarkWeb-a. Najčešće dolaze iz Kine, a pošto ih je i Kina stavila na listu PKS (psihoaktivne kontrolisane supstance), sve češće i iz ostalih azijskih zemalja, na primer, Indije.

Reklame

Bojan nam objašnjava šta tačno dolazi u Srbiju, odnosno koji oblici ove vrste droga.

- Naručuju se najčešče kao čista supstanca u obliku praha ili kristala, mada ima i tečnih. Prepoznaju se po tome što nemaju miris i ukus kao kanabis (sem u slučaju kada su isprskani baš na kanabis sa ciljem da se dobije na jačini). Na naše tržište (do konzumenata) dolaze isprskani na različite biljne mešavine. Izuzetno su potentne supstance, deluju u dozama od po nekoliko mikrograma, a izazivaju veliku zavisnost – kaže on.

Do trovanja najčešće dolazi jer neko ko se drogira ovim nema pojma koju količinu treba da uzme i koja je vrsta droge koju konzumira, odnosno nije mu poznat procenat i vrsta aktivne supstance nanesene na biljnu mešavinu – kaže Arsenijević. Prema izvorima iz referentnih laboratorija MUP-a to su najčešće NPS (nove psihoaktivne supstance) zaplenjene u protekle dve godine na teritoriji Srbije.

Hiperprodukcija novih sintetičkih kanabionoida dovela je do toga da su oni sve manje bezbedni, odnosno dolaze na tržište bez prethodnog istraživanja i testiranja, tako da o posledicama po zdravlje ima malo konkretnih podataka, sem da su toksične, što je verovatno slučaj i sa ovom novopronađenom supstancom, kaže Bojan za VICE.

Konzumiraju se pušenjem, najčešće u obliku džointa, moguće je i čistu supstancu pušiti na specijalne pajpove, mada zbog izuzetne potentnosti i teškog merenja mikrodoza nije preporučljivo. Dejstvo i zavisnost su mnogo izraženiji prilikom konzumiranja čiste supstance na pajp, objašnjava Bojan.

Reklame

"Nova droga" radi odmah po konzumiranju i to vrlo snažno, pa se lako pretera. Najčešće dejstvo opisuju rečima "Prepoznaćeš tako što izgleda kao da ti je neko stavio ciglu na glavu".

- Konkretno, što se tiče supstance koja je pronađena pre neki dan u Srbiji, ona 5F-MDMB-PINACA jeste, no mi sumnjamo da je pronađena u "novom obliku", pa je zbog toga verovatno Srbija možda "prva" – kaže Irena Molnar iz ReGeneracije za VICE.

To donekle ima i veze sa sistemom ranog upozoravanja i time kako on funkcioniše jer u različitim zemljama postoje različite legislative i zakoni po kome se kreiraju liste psihoaktivnih kontrolisanih supstanci, objašnjava ona zašto je u medijima verovatno predstavljeno kao "nova droga".

- Mi smo sa našim partnerima iz Poljske proverili pojavu ove supstance kod njih i definitivno potvrdili njeno postojanje i u Poljskoj, ali su u Poljskoj kanabinoidi legalni - "legal highs", pa iz tog razloga supstanca možda nije u sistemu EMCDDA-a (Evropski monitoring centar za droga) a postoje podaci o testiranju ove vrste droge – kaže Irena.

Takođe, ona postoji i u sistemu RESPONSE projekta koji je sprovodila Slovenija:

- Do sada u kontaktu sa državnim i nadležnim organima nismo dobili povratnu informaciju o detaljima same supstance 5F-MDMB-PINACA, njenom obliku i po čemu se razlikuje od prethodnih supstanci istog imena pronadjenih kod nas početkom 2017. i 2016, pa iz tog razloga ne možemo dati bliže informacije – kaže Molnar za VICE.

Reklame

U suštini, najveći problem je, kada se radi o pojavi novih droga što za njih saznamo tek kada neko bude uhapšen, ili kada se desi ovako neka zaplena, objašnjava Irena. Kada bi postojalo praćenje i direktan rad na terenu, znali bismo koje su tačno droge u pitanju, kako rade i sa kojim posledicama.

Nevladine organizacije u Srbiji, koje rade na smanjenju štete, ne mogu da se bave testiranjem droga, zato što je posedovanje psihoaktivnih supstanci krivično delo. Kada bi to bilo omogućeno, onda bi oni koji rade direktno da korisnicima mogli da imaju nove informacije, ostvario bi se kontakt i bila bi pružena kvalitetna podrška i bili bi uspostavljeni neki standardi tačno bi se znalo ko šta radi. Ovaj slučaj nove droge još jednom nas podseća koliko postoje problemi sa novim Izmenama zakona o drogama.

Još na VICE.com

Izmene zakona o drogama u Srbiji ne menjaju gotovo ništa

Srbija na spidu: Koliko ga uzimate i šta je zaista u njemu

Koliko se zaplena tone skanka oseća na tržištu u Srbiji