FYI.

This story is over 5 years old.

Svaštara

Nauka tvrdi da je napiti se i zaljubiti praktično ista stvar

Nauka kaže da alkohol sadrži taj bući-bući hormon zbog koga žene postanu opsednute bebama, a oba pola vole postkoitalno maženje.
Hilary Pollack
Los Angeles, US

Ovde bismo mogli da počnemo šalom na račun Drunk In Love, ali ću se suzdržati jer smo to već radili. Ali postoji poetska, odavno primećena veza između osećaja kad se gledate sa partnerom i prijatne zamućenosti koja vas udari negde tokom drugog mai-tajia. Nazovite to "leptirićima u stomaku", nazovite to "zaljubljenošću do ušiju" ili pripitošću, ali u svakom slučaju postoje neke čulne sličnosti između osećaja koji probudi ekstremni flert ili nekoliko koktela: opušteni telesni govor, sve veća spremnost na vruću akciju i osećaj poverenja.

Reklame

E sad, istraživači sa Univerziteta u Brajtonu potvrdili su da alkohol u značajnoj meri sadrži karakteristike oksitocina, tog bući-bući hormona zbog koga žene postanu opsednute svojim bebama, a oba pola vole postkoitalno maženje.

U novoj studiji objavljenoj u Neuroscience and Biobehavioral Reviews, tim sa Univerziteta u Birimingemu navodi zajedničke karakteristike ove dve hemikalije, tvrdeći da reputacija oksitocina kao "hormona ljubavi" krije njegovu "mračniju stranu".

Iako su pozitivne strane oksitocina dobro poznate — smanjuje stres, povećava saosećajno i velikodušno ponašanje, a ključan je za porođaj, zbližavanja majke i deteta, i društvene odnose — tim Univerziteta u Birmingemu tvrdi da se ovaj vezuje i za agresiju, zavist, nadmetanje i hvalisanje. Zvuči pomalo kao vaš drugar koji ne podnosi dobro piće, zar ne?

I alkohol i oksitocin smanjuju strah i teskobu, od čega se možda osećamo bolje, ali nas navode i da donosimo neke ne baš pametne odluke dok smo pod njihovim uticajem.

Zašto, dakle, muvanje ima isto dejstvo na našu psihu i ponašanje kao nekoliko sati provedenih za šankom? Doktor Ijan Mičels sa katedre za psihologiju Univerziteta u Birmingemu kaže da obe hemikalije izazivaju slične reakcije u našim GABA — neurotransmiterima gama-aminobuterne kiseline, što su kola u našem prefrontalnom korteksu koja kontrolišu nivo stresa, straha i hrabrosti.

Ako ste ikad nekom poverili informaciju koju niste smeli nakon što ste se ušljemali — ili ste se kresnuli s njim — onda vam je poznat naknadni osećaj zbunjenosti zbog čega ste odlučili da ispričate Brajanu da oduvek sanjarite o klovnovima beskućnicima. E pa, druže, bili ste pod uticajem — pa bio to viski ili Kupidonova strela.

Reklame

Pročitaj i: Evo zašto toliko jedete kad ste pijani

Iako danas lako možete da kupite sintetički oksitocin — doduše, iz pomalo sumnjivih izvora — tim upozorava da je njegova pomenuta "mračnija strana" razlog za zabrinutost i da ga ne uzimate sami kako biste nazalnim putem pojačali samopouzdanje (ili zarad dosad nedoživljenog iskustva opijanja hormonima), jer bi moglo da pojača rizično ponašanje. Istraživači, doduše, priznaju da hormon prilično obećava kad je u pitanju lečenje nekih psihijatrijskih stanja — ironično, uključujući alkoholizam — ali da moraju da se sprovedu nove studije pre nego što se u potpunosti shvati njegova potencijalna namena.

Interesantno je da je jedna ranija studija sprovedena u Australiji početkom godine pokazala da je na laboratorijske pacove koji su primili dozu okitocina teže delovao alkohol zato što se hormon vezuje za receptore GABA i preopterećuje ih, sprečavajući da se oseti puno dejstvo alkohola.

Pozitivna strana svega ovoga: ako imate partnera, možete se napiti kad god hoćete — bez mamurluka posle.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu