FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Opozicija u Skupštini: Gledali smo raspravu da vi ne biste morali

U dva dana u kojima je mandatar Vučić polemisao je sa narodnim poslanicima o planu rada Vlade u predstojećem mandatu mogli smo da vidimo ono što smo znali da ćemo videti i pre ta dva dana.

Ishod trodnevnog zasedanja Skupštine Srbije posvećenog ekspozeu premijera Aleksandra Vučića: završeno je, i gotovo sve, osim nekoliko novih ministara i nešto manje trzavica između vladajuće koalicije i predstavnika nove-stare opozicije tokom rasprave, ostaje isto kao i pre tri dana. Odnosno, kao posle prethodnog, doduše nešto kraćeg, ekspozea.

U dva dana tokom kojih je premijer Vučić polemisao sa narodnim poslanicima o planu rada Vlade u predstojećem mandatu, mogli smo da vidimo ono što smo znali da ćemo videti i pre ta dva dana. Vlast, u liku i delu Aleksandra Vučića, samu je sebe predstavila kao vrednu, odgovornu i poštenu, a teret krivice za stanje u državi je i ove godine pao je na lenj, neodgovoran i nikad zadovoljni narod, kao i na one u prethodnoj vlasti koji su isti taj narod "opljačkali", a od kojih, eto, niko nije u zatvoru, već upravo u Skupštini. I dok je vladajuća koalicija iz skupštinskih klupa samo u superlativu govorila o mandataru i ekspozeu nazivajući ga čak i naučnim radom, opozicija je dobila velikodušnu priliku da se u noći nakon šestočasovnog čitanja ekspozea pripremi i ispali rafal kritike najbolje što ume.

Reklame

Bila je to prilika da posle nekog vremena čujemo šta je to što su predstavnici opozicije imali da kažu "poziciji", a šta svojim biračima, i to u lajvu, što se zaista dugo, duuuugo nije desilo. Neki od njih i debituju u velikoj sali Narodnog pozor… ovaj, Narodne skupštine.

Predsednik arhineprijateljske stranke naprednjaka, demokrata Bojan Pajtić, već neko vreme opozicionar u srpskoj skupštini, a odnedavno i u Vojvodini, iskoristio je svojih dvadeset minuta da ukaže na podatak da smo 27. jula ušli u petu godinu vlasti koalicije SNS-SPS. Osim toga što je većini možda promaklo, Pajtić je najveći deo vremena iskoristio na kritiku upravo poteza vlada iz tog perioda:

Govor u kome se najviše bavio ekonomskom politikom i neostvarenim obećanjima iz ekspozea 2014. godine nije dobio konkretan odgovor mandatara. Umesto toga, viđen je jak kontranapad koji se završio ličnim sukobom oko toga ko je zaposlio suprugu i čiji je sin gde išao u školu, što je je baš onaj deo slagalice koji je nedostajao na naslovnicama tabloida:

Boško Obradović, lider pokreta Dveri i jedan od predstavnika desnice u parlamentu, kao novajlija u skupštinskoj klupi iskoristio je svojih petnaest minuta da oplete po… Pa, svemu. Od ugroženosti porodice, agrarne politike, ekonomije i domaćeg preduzetništva, do slobode medija, Kosova i Rusije. Njegov energičan nastup ostavio jak utisak na simpatizere pokreta, a video svojevrsnog kontraekspozea na Fejsbuku videlo je nešto više od 420 hiljada ljudi:

Reklame

Kao i u slučaju poslanika Pajtića, neverbalne reakcije mandatara u kadru umalo da su zasenile govornike. Što je još zanimljivije kada znate da u sali postoje ogromni monitori, te je svako od prisutnih i te kako svestan kada je u krupnom planu.

U obraćanju Saše Radulovića, lidera pokreta Dosta je bilo - koji je napustio salu tokom čitanja ekspozea - čuli smo, kao i kod većine opozicionara, puno toga iz predizborne kampanje: o sistemu koji ne funkcioniše, o partokratiji, o smanjenju plata i penzija, o privatizacijama i tako dalje. Ono što je obeležilo vreme koje su članovi pokreta proveli u sali je nadglašavanje sa poslanicima Srpske napredne stranke i tvrdnja Saše Radulovića da mu nije dozvoljeno da govori tokom živog prenosa na televiziji:

Istina jeste da su govori svih opozicionara često prekidani, a govori vlasti ohrabrivani onomatopejskim povicima iz dela sale u kojoj sede poslaničke grupe SNS-a. Poslanici DJB često su reklamirali povredu poslovnika i žalili se na povredu dostojanstva narodne skupštine. Kada su to zajednički uradili tokom obraćanja mandatara Vučića, koje, opet, nije sadržalo odgovore, već kontranapad i diskreditaciju, desilo se nešto što nije baš lako gledati:

Predsednik radikala Vojislav Šešelj je svakako ukrao šou prvog dana, tokom čitanja ekspozea. Ipak, njegova pozicija u Skupštini svakako je zanimljiva ako znamo da je mnogo bivših članova SRS-a sada u SNS-u, uključujući i predsednicu Skupštine, pa i same Vlade. Od svega što je u svom obraćanju rekao o političkoj ekonomiji, Karlu Marksu i još nekim stvarima, najjači utisak je svakako to što je kritika mandatara i dalje vrlo blaga. Ipak, predsednika Nikolića je direktno optužio za kriminal, korupciju, kao i lažnu fakultetsku diplomu:

Reklame

Mandatar Vučić je taj napad prokomentarisao kao pripremu za predsedničke izbore, što je svakako zanimljiv ugao posmatranja delovanja opozicije u Skupštini prethodna tri dana.

Na kraju, ako se neko pitao ko će iz redova DSS-a na sebe preuzeti titulu najljućeg opozicionara, više nema dileme. To je Đorđe Vukadinović. Zapravo otići ću korak dalje i reći da je Vukadinović tokom jučerašnjeg zasedanja preuzeo tu titulu u ime svih opozicionara. Iako je rekao da 'ne gaji iluzije da u tri minuta može da odgovori na sve što je mandatar govorio više od deset sat', uopšte mu nije loše išlo:

Vukadinović je stao i u odbranu kolega iz drugih poslaničkih klubova rekavši da odnos skupštinske većine, ali i mandatara, prema "ovih četiri, pet poslanika koji su se usudili nešto da kažu" nije demokratski i da podseća na neka druga vremena, što otprilike sumira prethodna tri dana u Skupštini. Još uvek mandatar, Vučić je, još jednom, oštro odgovorio rekavši da je on lično sprečio Vukadinovića da uzima reket od Lutrije Srbije. Poslanik DSS-a je odgovorio da je posao koji je obavljao za Lutriju Srbije rađen po zakonu, a onda je krenuo u kontra-kontra napad:

Predsednica Skupštine Maja Gojković je posle ovoga izjavila da je Đorđe Vukadinović napustio salu poslavši poljubce mandataru Vučiću, što kamera, na žalost, nije zabeležila. Šteta, zato što sam siguran da bi to bio thug life klip godine.

Još se ne naslućuje pravi naslednik Vladimira Pavićevića na opozicionom frontu, čije su se predavačke sposobnosti ispostavile kao ključne u komunikaciji sa vladajućom većinom. Sa druge strane, ova tri dana pokazuju da 'nova' opozcija razbila "staru", te da će u ovom mandatu kritike biti oštre i sa različitih strana. Nije kao da će to imati neki uticaj na apsolutnu vladajuću većinu, ali lajv prenosi na televiziji su svakako nešto za čim opozicionari i njihove pristalice čeznu već neko vreme.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu