FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Protest ispred objekta za koji niko ne zna šta je

Sa Savanovom postoji jedan mali problem. Ovaj objekat nije registrovan ni kao kafić, ni kao restoran, ni kao bar, već kao "privremeni promotivni štand projekta Beograd na vodi".

"Savanova" je lep, moderan lokal od preko petsto kvadrata kraj same Save, u kome možete popiti piće, naručiti neku finu klopu i gde su posao dobili neki ljubazni i profesionalni ljudi. Cene su prosečne, znači nisu prijemčive za prosečnog građanina Srbije. Atmosfera je fensi i prijatna, sve je nekako ušukano. Zaista, ne postoji racionalan razlog zašto ovakav ili sličan ugostiteljski objekat ne bi trebalo da postoji na keju.

Reklame

Ali sa Savanovom postoji jedan mali problem. Ovaj objekat nije registrovan ni kao kafić, ni kao restoran, ni kao bar, već kao "privremeni promotivni štand projekta Beograd na vodi". Kada je krajem prošle gradska opština Savski Venac, na osnovu prikupljenih dozvola Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, preduzeća "Beograd vode" i JKP "Zelenilo Beograd", dozvolila da nova firma "Beograd na vodi d.o.o" na javnoj površini podigne ovakav "štand za promociju" sa dozvolom rada do 31. jula 2015., dakle do večeras u ponoć, niko nije znao tačno kako će to izgledati. Danas je očigledno da je reč o ugostiteljskom objektu.

Sve fotografije: autor

Niko mi ne pominje projekat "Beograd na vodi", dok naručujem kafu. Uz meni dobijam i slikovnicu, znatno tanju od cenovnika, u kojoj su fotografije Savskog priobalja za 30 godina, ukoliko je verovati ljudima zaduženim za realizaciju BGH2O. Tek na izlasku, na jedinom malom štandu koji vidim, dobijam informaciju da "devojke koje rade od sedam tu stoje i dele promotivne materijale onima koje to interesuje."

Zbog svega toga, ispred Savanove zakazan je protest Doček isteka dozvole lažnog objekta, koje je organizovalo udruženje građana Ne da(vi)mo Beograd. Oni se od početka oštro protive netransparentnom uređenju Savskog priobalja, i zbog toga nisu u ljubavi sa gradonačelnikom Sinišom Malim, a posebno od onomad kada su se okupili da projektu "Beograd na vodi" pokažu patku, a kada je on njima pokazao tramvaje.

Reklame

Na početku deluje da će biti više policije nego demonstranata. Dva pune marice, nekoliko njih u civilu i desetak komunalaca raspoređivali su se ispred "beogradskog bistroa", kako piše na samom objektu. Unapred je odlučeno da će građani morati da izraze svoje nezadovoljstvo na otprilike dvesta metara od objekta, saznajem od policajaca.

"Štand" Savaova u punom sjaju

- Kakve su vaše namere? pita jedan od uniformisanih lica, očigledno komandujući.

- Mi ćemo mirno da protestujemo zbog ove nelegalne kafane - odgovara mu gospodin na biciklu. - Mi smo ti divni misleći građani kakve samo možete da poželite - poentira na kraju.

Ubrzo se okuplja nekoliko stotina ljudi - mladi, stari, deca, roditelji i, naravno, biciklisti. Policija blokira put i ne dozvoljava nikome da priđe Savanovi što momentalno izaziva revolt kod okupljenih, a posebno kod onih koji samo žele da nastave šetnju svakodnevnom trasom. Simpatična situacija nastaje kada se jedan veliki crni džip približava kordonu, policija se sprema da ga propusti, ali građani prave sopstveni kordon i ne daju mu.

- Ne možemo mi, ne možeš ni ti - odlučni su građani.

Ne možeš ti ne možemo ni mi

Stiže i ozvučenje na biciklu. Repertoar - od Discipline kičme do Pablik Enemi. Organizatori se okupljenima obraćaju na tradicionalan način, putem megafona.

- Hvala svima što ste došli - čuje se glas Radomira Lazovića iz udruženja "Ne da(vi)mo Beograd".

- Policija nas ne pušta da priđemo iako je nekima dozvoljeno da prođu, još uvek utvrđujemo po kojim kriterijumima, da li je u pitanju novac ili rodbinske veze. Svi znate zašto smo ovde, zbog ovog nelegalnog objekta čija dozvola za postavljanje ističe večeras.

Reklame

UAAAAAAAAAAAAAAAA, čuje se u glas.

Gradonačelnik Siniša Mali ostao je pri stavu da je ovaj objekat "promotivni štand sa svim neophodnim dozvolama", iako i na Fejsbuk stranici Savanove jasno piše da je restoran. I pored činjenice da je svega sto metara cela zgrada Geozavoda rekonstruisana sa ciljem promocije Beograda na vodi on je dodao da "ne može da razume one koji su protiv modernizacije Beograda". Ovo bi bio možda legitiman argument u raspravi koja se tiče modernizacije Beograda. Ali u ovoj konkretnoj situaciji, radi se o tome da je Savanova za džabe dobila javnu površinu na korišćenje i to pod nejasnim okolnostima.

Ipak, ne postoji ništa što jedan lex specialis ne može da sredi. Tako je danas predsednik opštine Savski Venac, koja je izdala dozvolu, demantovao tvrdnje da je dozvola produžena, navodeći da opština više nema nadležnost nad delom sopstvene teritorije jer je specijalnim zakonom "Beograd na vodi" proglašen projetkom od nacionalnog značaja.

- Pitali smo ko je izgradio ovaj ugostiteljski objekat, nismo dobili odgovor. Pitali smo ko ga vodi i kakvi su odnosi između investitora i grada, nismo dobili odgovor. Pitali smo da li smo i ko je finansirao objekat, nismo dobili odgovor. Da je u ovoj zemlji zakona, ovde danas ne bi bila kafana nego bageri koji je uklanjaju. Nas samo brine da će se od naših para graditi nešto što će puniti džepove privatnih investitora, domaćih ili stranih. Ovaj nelegalni objekat to i dokazuje, a on je u isto vreme i paradigma onoga što će se dešavati sa celokupnim projektom "Beograd na vodi" - kaže Lazović za VICE.

Reklame

Posle sat vremena muzike, glasnih pištaljki i parola poput "Hoćemo na kafu!" ili "Dovedite tramvaj", sledi mala pobeda za demonstrante. Dozvoljeno im je da priđu još nekih pedesetak metara. Protest je miran, veseo i sa ozbiljnim porukama.

Gosti restorana Savanova, koji će od sutra raditi bez ikakve dozvole, znatiželjno gledaju u pravcu demonstranata. Isuviše su daleko da bih im video izraze lica. Nažalost, osećam da su u fazonu "Koji je kurac ovim ljudima, i što se ovoliko deru?"

Organizatori najavljuju da će isto ovako vikati na svakom koraku ovog projekta.

Pratite VICE na Facebook, Twitter, Instagram