FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Svetski lideri postigli istorijski dogovor oko klimatskih promena

Predstavnici skoro 200 zemalja postigli su prvi globalni klimatski sporazum koji obavezuje i bogate i siromašne države da se pozabave klimatskim promena i postavlja dugoročni cilj eliminisanja štetnih gasova do kraja veka.
Foto: Stephane Mahe/Reuters

Foto Stephane Mahe, Reuters

Diplomate iz skoro 200 država postigle su ovog vikenda "istorijski" sporazum za sprečavanje klimatskih promena, dogovorivši se da će se svetske privrede okrenuti ka čistijoj energiji i smanjenju korišćenja fosilnih goriva u decenijama pred nama.

Dogovor je postignut pred kraj 2015. godine za koju se već tvrdi da je najtoplija u istoriji modernog doba. Francuski ministar spoljnih poslova Loran Fabijus predstavio je dogovor pozdravljen ovacijama i zvižducima podrške učesnika Međunarodne konferencije o klimatskim promenama u Parizu.

Reklame

Fabijus je izjavio da je sporazum "ambiciozan i uravnotežen", te da predstavlja "istorijsku prekretnicu" u naporima da se porast globalne temperature zadrži unutar dva stepena Celzijusa iznad nivoa predindustrijskog doba.

Ovo je prvi globalni klimatski sporazum koji obavezuje i bogate i siromašne države da se pozabave klimatskim promena i postavlja dugoročni cilj eliminisanja štetnih gasova do kraja veka.

Pakt takođe uvodi sistem podrške državama da dobrovoljno povećaju sopstvene ciljeve svakih pet godina, kao i planove da se milijarde dolara utroše na pomoć siromašnim državama da ojačaju ekološki zdraviju privredu i bore se protiv uticaja klimatskih promena kao što su češće i mnogo snažnije vremenske nepogode.

Američki predsedik Barak Obama pozdravio je sporazum, baš kao i drugi vodeći svetski lideri.

Kristin Lagard, direktorka Međunarodnog monetarnog fonda, insistira da "vlade sada moraju da sprovedu reči u dela."

"Zato je moja glavna poruka da se podigne cena uglja i to što pre", izjavila je Lagard. "Naplaćivanje emisije gasova fosilnih goriva donosi neophodnu osnovu za ulaganja u goriva sa manje ugljenika; takođe obezbeđuje prihod kojim će se pomoći siromašnijima, smanjiti dugovi i olakšati teret drugih poreza domaćinstvima i kompanijama. Spremni smo za dijalog o cenama uglja, kao i pomoć vlastima da sprovedu ovu životno važnu politiku."

Izvršni direktor programa za zaštitu životne sredine Ujedinjenih nacija Ahim Štajner je rekao da je "sporazum verovatno najvažniji međunarodni dogovor u istoriji."

Reklame

"Zemlje čitavog sveta složile su se da su klimatske promene pretnja bezbednosti i napretku svih društava i da je neophodno jedinstvo namera svih da bi se dovele pod kontrolu", rekao je on. "Održiva budućnost donosi dobrobit čitavom čovečanstvu."

Brojne ekološke grupe i organizacije pozdravile su sporazum. Fred Krup, predsednik Fonda za odbranu životne sredine, opisao je dogovor kao "trenutak preobražaja" u odnosu prema klimatskim promenama i razvoju tržišta za proizvodnju čistije energije.

"Sporazum je moralni poziv na dramatičnu akciju koja nikog ne ostavlja po strani i približava nas ključnoj tački kada će globalno ispuštanje ugljenika, u porastu već više od dva veka, najzad početi da opada", izjavio je Krup.

Pogledajte razgovor Naomi Klajn i vođe britanskih Laburista Džeremija Korbina o klimatskim promenama:

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu