FYI.

This story is over 5 years old.

Svaštara

Brucoši, evo šta kažu vaše starije kolege o fakultetima koje ste upisali

Dragi brucoši, normalno je pitati se da li ste napravili pravi izbor. Samo, već ste ga napravili, tako da nema mesta panici.

Fotografija: Flickr, Karen Roe

Dragi brucoši, znamo koliko je početak fakulteta stresan i vrlo dobro znamo kako izgledaju napadi panike koji dolaze zajedno sa 1. oktobrom. Normalno je pitati se da li ste napravili pravi izbor. Samo, već ste ga napravili, tako da nema mesta panici.

Želeli smo da vam pomognemo da smanjite tenziju, pa smo pitali starije kolege da vas podsete na ono najvažnije – zašto volite ono što ste upisali i zašto mislite da je to ono najbolje na celome svetu.

Reklame

Imajte na umu da su ovo starije i iskusnije kolege, prošli su ono što vas tek čeka. Na kraju krajeva, kažu da nije važno raditi ono što voliš, nego voleti ono što radiš.

UMETNICI

- Nisam na FDU-u nego na Akademiji u Banja Luci, što je još bizarnija situacija i mislim da je svako ko upiše umetnički fakultet potpuno lud, osim ako nije dete nekog kulturnog delatnika ili se druži sa 'pravim ljudima'. Ako imaš želudac i sližeš se sa 'facama' onda je kul, legitimna odluka. Ali, sa druge strane, možeš i da završiš tipa japanski i sa strane pišeš neke dramice, a ako popušiš kvalitetnom pederu drama će se i igrati. Đe mi je pamet bila? Ne pada mi na pamet nijedna prednost, to čak nema veze ni sa tim što neće biti zaposlenja, nego sa time što profesori pokušavaju da te usmere i ograniče, nastavljaju sa programom 'postoji samo jedan tačan odgovor' umesto da nas uče da postoji čitav niz, Stefan, 23, Akademija umjetnosti, Banja Luka.

- Volim što je svaki delić života ispunjen dilemama, razmišljanjima o novim idejama i poduhvatima. Od studenata umetničkih fakulteta se očekuje da budu neponovljivi, originalni i drugačiji. Potrebna je velika posvećenost u svakom trenutku, nezavisno od svih ispitnih rokova i obaveza kao takvih. Studenti sa svih ostalih fakulteta imaju svoje slobodno vreme dok za nas ono zapravo ne postoji. Mislim da je ključna i neshvatljiva razlika to što mi ne igramo po pravilima već živimo i svaki delić sebe dajemo za ono sto stvaramo, Dušan, 23, Fakultet muzičkih umetnosti, Beograd.

Reklame

Uticaj je, čini mi se, ključna reč. Uticaj na razvoj sopstvenog talenta, na kreativnost, na stvaralački put i na život. Umetnost nije samo profesija već način života.

- Kad je pred kraj srednje trebalo da izaberem fakultet, bila sam daleko od toga da znam čime želim da se bavim u životu. Jedino što sam znala jeste da me zanimaju umetnost i kultura. Kao i svako u sličnoj poziciji u Srbiji, upisala sam Istoriju umetnosti. Inače, fun fact, na početku studija su nam dali listu zanimanja koje možemo da radimo sa diplomom i prvo po redu je bilo bibliotekar. BIBLIOTEKAR. Moram da priznam da se mnogo ložim na ovaj faks i nekako sam uspela da zanemarim to što se najviše uči istorija umetnosti srpskih zemalja u srednjem veku i Vizantija. Meni su u fokusu bili renesansa, barok, a zatim i moderna umetnost, što mi je zapravo napravilo odličnu bazu mnogo šireg znanja iz filozofije i kulture uopšte, Ana, 22, Filozofski fakultet, Beograd

- Umetnički fakultet vam pruža slobodu da budete kreativni i da tragate za spoznajom sopstvenog bića i onog sto vas čini jedinstvenim. Biti poseban je danas velika privilegija, a umetnost je put koji vodi ka otkrivanju skrivenih moći i veština koje ispoljavamo samo u trenucima koji nam se ne dogadjaju svakodnevno. Uticaj je, čini mi se, ključna reč. Uticaj na razvoj sopstvenog talenta, na kreativnost, na stvaralački put i na život. Umetnost nije samo profesija već način života, Maša, 22, Fakultet likovnih umetnosti, Beograd

Reklame

EKONOMISTI, PRAVNICI I POLITIČARI:

- S obzirom na to da u Srbiji svega par kompanija ima kapacitet da zaposli menadžere, praktična primena stečenog znanja se svodi na rad u inastranstvu. Faks za menadžment sam upisao iz potrebe da nakon studija imam neki "papir" koji pokazuje da sam bar u nečemu stručan. A kako diploma Megatrenda nije baš validan primer znanja, planiram da konkurišem za razne stručne prakse po Evropi. Trenutno se dvoumim između marketinga i ljudskih resursa, videću već. Plan mi je sledeći: završetak akademskih studija - praksa van zemlje - sticanje iskustva - konkurisanje bilo gde na planeti! Zato je menadžment, kao i marketing, HR i ostale ''grane'' biznisa, najjača stvar trenutno, Vanja, 26, Univerzitet Džon Nezbit, Niš.

- Studije ekonomije su u mom slučaju predstavljale potpuno logičan potez. To je najbolje iz razloga što u gradu kao što je Niš, barem po mom mišljenju, nema ništa drugo interesantnije. Jedino što na fakultetu nedostaje prakse, profesori više napinju za teoriju, a to nema veze sa onim što nas čeka nakon diplomiranja, Nemanja, 26, Ekonomski fakultet u Nišu.

S obzirom na to da u Srbiji svega par kompanija ima kapacitet da zaposli menadžere, praktična primena stečenog znanja se svodi na rad u inastranstvu.

- Najbolja stvar kod studiranja ekonomije je sama primenljivost i širina ekonomije kao nauke. Gotovo da ne postoji posao za koji znanje barem nekog dela ekonomije nije jako bitno. Problem je što brucoši nisu svesni širine te nauke, ali to može da bude i prednost studiranja, jer do druge godine postoji prostor da se promene smerovi. I naravno, novac kao cilj svakog poslovanja nema potrebe posebno pominjati i svako ko vam kaže da se nekim poslom ne bavi zbog novca, taj debelo laže. Veliki novac je u opticaju, a široka primenljivost ekonomije dovodi do toga da je maltene nemoguće, Miloš, 25, Ekonomski fakultet u Nišu.

- Politika je kurva i to je najbolja stvar koju ćete naučiti na ovom fakultetu - videćete u malom kako funkcioniše truli političko-društveni sistem Srbije, a trikove i metode preživljavanja koje ćete naučiti na fakultetu ćete kasnije obilato moći i morati da koristite u relanom životu. Od prvih brucoških dana, a videćete na šta mislim još kad vas podele u grupe za vežbe, najbolja mantra je: Što kurvinskije to bolje. Osim ako niste zaluđenik za političke teroije, u tom slučaju ćete moći da uživati u gomili ovih, jer se 99 procenata fakulteta bazira na bubanju teorije, a 1 procenat otpada na praksu ( koju nećete stvarno odraditi, nego ćete je fejkovati da bi bodove upisali u indeks i položili ispit ), Miloš, 23, Fakultet političkih nauka, Beograd

Srećno!

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru, Instagramu