FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Pitao sam stručnjaka šta na izborima možemo da očekujemo od "ostalih" stranaka

Sve parlamentarne i vanparlamentarne partije su imale dovoljno vremena da se spreme za premijerovo "idemo na izbore". Pa, kako su se to pripremile?
Foto: Lazara Marinković; autor murala na slici "Situacija" Miša Most

To što je prošlo tek šest godina od kada imam pravo da glasam, a ove godine ću to uraditi treći put, dovoljno govori o tome kako se demokratija "primila" u majci nam Srbiji. Očigledno da smo za naše prepodobne političare nezgodan neki narod čim svako malo imaju potrebu da nam "proveravaju volju". Narodna volja, u to sam siguran, može da stane u samo jedan zahtev "dajte nam makar pedeset odsto onoga što ste obećali". I to se nije menjalo u proteklih dvadesetak godina. Malo stvari se zapravo promenilo. Stranke su iste, ista su i lica. Promenile su se jedino neke sitnice kao što su odela, kravate i ideologije.

Reklame

Aktuelnu političku sliku u zemlji umelo bi da opiše i petogodišnje dete (nije šala, i mi smo znali ko je Sloba, a ko Šešelj i pre nego što smo pošli u školu). Srpska napredna stranka, na čelu sa njenim predsednikom i premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem, apsolutno je dominatna i jedino pitanje da li se procenat podrške promenio na više ili manje. I zato se pitam - šta je sa ostalim partijama? Jesu li stvarno toliko nevidljive? Da li smo instituciju demokratskih izbora sveli na nivo seoske fudbalske lige sa unapred poznatim rezultatima? Suštinski, sve parlamentarne i vanparlamentarne partije su imale dovoljno vremena da se spreme za premijerovo "idemo na izbore". Pa, kako su se to pripremile?

Pročitajte i: Kome se izbori 2016. godini isplate

Da bih bolje razumeo u kakvoj atmosferi ulazimo u izbore pozvao sam Bobana Stojanovića, doktoranda na Fakultetu političkih nauka i saradnika u nastavi na tri predmeta - Politička sociologija savremenog društva, Savremena država i Partije i partijski sistemi. Pored toga, Stojanović je i osnivač profesionalnog udruženja Grupa za analizu i kreiranje javnih politika. On je jedan od najvećih radoholičara koje poznajem i čijim predavanjima sam imao zadovoljstvo da prisustvujem. Zamolio sam ga da analizira političku klimu pred izbore i kaže mi šta misli o tome u kakvoj su poziciji "ostale" stranke i šta možemo da očekujemo od njih.

Izbori 2016. godine odgovaraju samo onima koji su o njima i odlučivali.

Reklame

- A to je Srpska napredna stranka i premijer Aleksandar Vučić. Da je situacija drugačija, siguran sam da izbori uopšte ne bi ni bili tema o kojoj se govori - kaže Boban Stojanović za VICE.

Foto via Flickr user

Već je opšte mišljenje da SNS na ovim izborima neće imati dostojnog protivnika, s obzirom na to da se opozicione partije već dugo susreću sa mnogostrukim problemima iako se na osnovu njihovih nastupa može zaključiti su za izbore spremni u svakom trenutku.

- Naravno, zadatak opozicije (parlamentarne i vanparlamentarne) je da stalno zahteva izbore i da za njih u svakom trenutku bude spremna. Odnosno, da makar tvrdi da je spremna i da najavljuje pobedu na izborima. Svaki drugi pristup bi bio kontraproduktivan u borbi za glasove birača - objašnjava Stojanović.

Izbori nikada nisu bili problem domaćih političara. Svi se u njima dobro snalaze, blistaju i nekako su se srodili sa kampanjskom atmosferom. Problemi nastaju onog dana kada se stupi na vlast. A i tada se vrlo brzo priča o izborima. Šta nam onda govore reakcije na vest o izborima, koje su imali vremena da spreme? Analizirali smo reakcije nekoliko "najrelevatnijih" stranaka.

Foto via commons.wikimedia.org/ korisnik Micki

SPS želi da se od ovih izbora u Srbiji uvek glasa 'za' a ne 'protiv' i da u tom slučaju ne brine za svoj rezultat, niti za rezultat Srbije kako je saopštio portparol stranke.

- SPS će u izbornu kampanju ući sa pozicije vlasti i to je prednost koju će pokušati da iskoriste. Deluje da u koaliciji sa PUPS-om i JS imaju sigurnu bazu izborne podrške od oko 10-15% i to će verovatno ostati nepromenjeno i u ovom izbornom ciklusu. Sa druge strane, pokušaj da se nametnu kao predstavnici levog centra je svakako upitno imajući u vidu da su deo vladajuće većine i da podržavaju politike vlade - kaže Stojanović

Reklame

Sa druge strane, lider radikala Vojislav Šešelj je istakao da će na izborima postojati dve opcije – glas za Vučića i EU ili za SRS i Rusiju i najavio da će njegova partija na izbore izaći samostalno jer smatraju da je besmismelno praviti matematičke kombinacije da bi se izbegao cenzus.

- SRS je najjača vanparlamentarna partija u ovom trenutku. Povratkom njihovog lidera iz Haga skočila im je popularnost i nadaju se da će uspeti da animiraju glasače koji su protiv ulaska Srbije u EU. Referendumskom kampanjom pokušavaju da se pozicioniraju kao predvodnik opcije koja je protiv EU, a ako to uspeju mogu da očekuju dobar izborni rezultat jer je podrška ulasku Srbije u EU na najnižem nivou u prethodnih 16 godina - objašnjava Stojanović.

Vest da se presuda Haškog tribunala Vojislavu Šešelju očekuje krajem marta, dakle u sred izborne kampanje, i njegov čvrsti stav da se tamo "neće dobrovoljno vratiti" nagoveštavaju nam krajnje zanimljivu kampanju.

Foto via commons.wikimedia.org/ korisnik Micki

Iz DSS-a takođe pominju okret ka Rusiji i navode da su izbori šansa da se "kadrovski smene oni ljudi koji su bahati, koji imaju kupljene diplome i koji iritiraju građane Srbije i koji rade na štetu srpskog društva".

- DSS će pokušati da se pozicionira na istom mestu kao i SRS i sa njima će voditi bitku oko iste grupe birača. Prednost DSS-a jeste sto nemaju preveliki balast prošlosti jer nisu bili deo Vlade u prethodnih osam godina, kaže Stojanović i ističe da je problem ove partije što je liderka Sanda Rašković Ivić neprepoznatljiva i neharizmatična.

Poznato je da birači u Srbiji dominatno donose odluku o glasanju na osnovu percepcije lidera partije - dodaje Stojanović.

Reklame

Predsednik Demokratske stranke Bojan Pajtić izjavio je da je dobra vest za građane odluka Vučića da "podnese ostavku na mesto predsednika Vlade Srbije" i dodao da će DS izaći sa programom koji će pokazati da se reforme mogu sprovoditi na drugačiji način nego što do ova vlast radi.

- Demokratska stranka je odmah najavila da će ponuditi suprotan program od onog koji sprovodi aktuelna Vlada Republike Srbije, sa drugačijim politikama. Ono što predstavlja problem za DS, to su pre svega balast prošlosti koji vuku za sobom i unutarpartijski problemi koji su obeležili politički život ove stranke u prethodne četiri godine, kaže Stojanović i dodaje da je pitanje koliko je DS pre svega finansijski i organizaciono spremna za izbore.

Račun DS-a je dugo u blokadi i biće jako teško skupiti novac za finansiranje izborne kampanje koja zahteva znatna finansijska sredstva - objašnjava Stojanović.

Foto via Flickr/korisnik DEMOKRATSKA STRANKA DS

Predsednik SDS-a Boris Tadić ocenio je da je je dobro što će biti izbora, kao i da je to prilika da se formira Vlada koja može da reši probleme.

- Predsednik SDS-a je takođe najavio stvaranje koalicija i saveza partija sa ciljem da se obezbedi siguran ulazak u parlament. SDS, iako nova politička partija je opterećena prošlošću svog predsednika i najužih njegovih saradnika i zato je teško očekivati pozicioniranje ove partije kao pravog predstavnika levog centra i moblizacije birača na osnovu politika koje su svojstvene socijaldemokratskim partijama - procenjuje Stojanović.

Reklame

Lider LDP Čedomir Jovanović naveo je da je Srbiji pred izbore neophodno okupljanje demokratskih, građanskih, evropskih stranaka, organizacija i ljudi.

- LDP je spreman za koalicije i saveze opozicije znajući da sami nemaju mogućnosti da prebace izborni prag i osvoje mesta u parlamentu. Imajući u vidu i prethodni savez sa SDS-om, jasno je da ideološka bliskost i programska načela nisu LDP-u primarni u izboru partnera, već je cilj da se na izborima obezbedi mesto u parlamentu kroz što širu predizbornu koaliciju i na taj način opstane u političkom životu Srbije - ocenjuje Stojanović.

Predsednik Nove stranke Zoran Živković kaže da je odluka Vučića o raspisivanju izbora priznanje da je njegova Vlada nesposobna za bilo šta dobro.

- NOVA je takođe spremna za široke koalicije sa ciljem da izbori mesto u parlamentu. Sa druge strane, ova partija se snažno suprostavlja aktuelnim politikama i premijeru Vlade Republike Srbije. Podrška koju NOVA ima od strane građana nije velika, iako je predsednik ove partije najavio pobedu na izborima - smatra Stojanović.

Pokret "Dosta je bilo – Saša Radulović" zahteva da se obezbede uslovi za demokratske, slobodne izbore, da se otvore mediji za različita mišljenja i kritiku.

- Pokret "Dosta je bilo – Saša Radulović" pre svega ističe da je neophodno obezbediti uslove za fer i slobodne izbore. Ovo se pre svega tiče slobode medija i mogućnosti da svaki izborni akter ima mogućnost da se predstavi građanima. Za ovaj pokret je to od ključne važnosti jer nemaju razvijenu unutrašnju organizaciju. Ovaj pokret ima mogućnosti da bude najveće izborno iznenađenje sa rezultatom, ali je pitanje koliko će zaista moći da se predstave biračima i zato je pitanje medija za njih od krucijalne važnosti - kaže Stojanović.

Reklame

Duhovi prošlosti su česta pojava u političkom životu Srbije. Možda i prečesta. Sastanak opozicije, kojem su prisustvovali predstavnici 19 partija i dva sindikata, održan je pre nekoliko dana, ali do danas konkretnijeg dogovora nije bilo, osim nadimka koji ova koalicija u narodu dobija - "novi DOS". Ko god da je rekao onu "istorija se ponavlja" sigurno nije mislio da se to ovoliko brzo i besmisleno dešava. Hoće li se istorija ponoviti? Kakve su šanse ove koalicije ako do nje dođe?

- Kada govorimo o potencijalima ove široke koalicije, moramo pre svega da imamo u vidu tri stvari. To je pitanje bačenih glasova, efekta koalicije na birače, kao i finansiranje kampanje. Svakako je da ovako široka koalicija pre svega ima za cilj da na izborima bude što manje "bačenih glasova" (glasovi koje su osvojili izborni akteri koji ne pređu izborni prag) - kaže Stojanović i objašnjava da ove će ove partije svakako osvojiti veći broj mandara ukoliko nastupe zajedno, što svakoj od njih i jeste cilja.

Koliko god to njima značilo, koalicija "ZAJEDNO" u ovom sastavu je jedno desetak godina zakasnela.

- Kada govorimo o efektu koji koalicija može da ima – pitanje je da li ona može imati sinergetski efekat. Sa jedne strane, postoje birači koji neće glasati za koaliciju jer ne podržavaju učešće partije (za koju bi inače glasali) u koaliciji. Sa druge strane, ovakva koalicija će sigurno sebe predstaviti biračima kao alternative aktuelnoj vladajućoj strukturi i na taj način podstaći neopredeljene birače da glasaju "protiv", odnosno da glasaju za koaliciju samo iz razloga jer time glasaju "protiv Vučića" - objašnjava Stojanović.

Reklame

Sigurno je da će "protiv Vučića" biti najbolje ime za kišobran pod koji mogu da stanu oni koji su već neko vreme na kiši. A neki vala i na pljusku.

- Treće i možda ključno pitanje formiranja ove koalicije opozicionih partije jeste finansiranje izbornih kampanja. Sve partije koje su bile na sastanku imaju veliki problem sa finansiranjem i definitivno manjak sredstava za finansiranje kampanje. Udruživanjem u koaliciju bi koncentrisali celokupna finansijska sredstva u isti cilj i sigurno bi bili vidljiviji - kaže Stojanović.

Ovakva koalicija ne može imati zajednički program i utvrđene politike već samo zajednički cilj - da ostvare što veći broj mandata na krilima "glasanja protiv Vučića", smatra i dodaje:

- Mislim da ova koalicija nema perspektivu. Ni programsku, ni policy poziciju, ni vladajući potencijal. Njene mogućnosti će biti iscrpljene zajedničkim izlaskom na izbore ukoliko do nje dođe.

Izbori još nisu raspisani, tako da kampanja još nije počela. Zvanično. Nezvanično, nikada se nije ni završila. Pitao sam Stojanovića kakva su njegova od čekivanja od izbora i kampanje, na svim nivoima.

Od kampanje očekujem da bude izrazito personalizovana, negativna i prljava.

- Očekivanja od izbora su takva da nakon njih dobijemo istu republičku Vladu kao i do sada. Siguran sam da opozicija nema ni mogućnosti ni snage da nešto ozbiljnije promeni. Partije koje su na vlasti će koristiti "državni marketing" i biće dominantno zastupljene u medijima. Šanse novih političkih aktera su takođe ograničene s obzirom na manjak medijskog prostora i novca. Od kampanje očekujem da bude izrazito personalizovana, negativna i prljava.

PREPORUČUJEMO: Gde je sad moj Beograd

Kaže mi da očekuje još jedne izbore ispunjene prevelikim i nerealnim obećanjima.

- Sa druge strane, pokrajinski i lokalni izbori će opet ostati u senci republičkih. Lokalnih kampanja neće biti. Lokalne politike niko neće predstavljati i ponuditi biračima i to je najveći problem. Na taj način se uništava i ono malo lokalne demokratije koja postoji.

Srećna nova izborna 2016. godina.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu