'Pokoreni grad': Zaboravljeni ukrasi na fasadama Beograda

FYI.

This story is over 5 years old.

fotografije

'Pokoreni grad': Zaboravljeni ukrasi na fasadama Beograda

Kroz svoju novu seriju fotografija Darko Nikolić nam predstavlja "Pokoreni grad".

Darko Nikolić radi kao reditelj za Vice produkciju, ali njegova najveća strast je fotografija. Ukoliko posetite njegov Instagram, biće vam jasno da za Darka fotografija ima terapeutsko dejstvo. Njegove fotografije su poput nekog gradskog dnevnika oblika i emocija trenutka koje on svojim okom zabeleži. Nedavno je na našem sajtu objavljen njegov film Srbija i smrt, a čini se da ga u poslednje vreme tema propadanja i umiranja opseda i u fotografiji. Poslednja serija fotografija pod nazivom "Pokoreni grad" bavi se zapostavljenim skulpturalnim ukrasima na fasadama Beograda koji su razapeti ostali da trunu i čekaju nekog ko će se za njih pobrinuti. Prekriveni mrežom ili sa natakarenim klimama na glavama svakodnevno nas posmatraju u nadi da će na njih neko konačno obratiti pažnju. Kameni živopis Beograda nekada je bio odraz naše kulture i simbolični prikaz različitih ideja. Međutim, vremenom ga je obezglavilo vreme, ali i ljudska nebriga. Danas su ove figure u zatvoru iza metalnih rešetaka mreže, bez da su nam išta skrivile.

Reklame

Popričali smo sa Darkom o ovom projektu, a neke od fotografija iz serije možete videti u nastavku teksta.

Izložba Darka Nikolića biće otvorena u prostorijama galerije New Moment 15. juna od 19 sati.

VICE: Otkad fotografišeš i šta te najviše inspiriše?

Fotkam oduvek, intenzivnije pojavom digitalne fotografije, inspiracija je svuda: u arhitekturi, prirodi, ljudima, a deo nje je pretočen u osam samostalnih izložbi koje imam iza sebe.

Kada i kako si došao na ideju za ovu seriju fotografija?

Prošle godine sam shvatio da bi mogao da napravim tematsku izložbu, skupljajući ih vremenom. Fotografisao sam ih gde god da sam se našao nekoliko godina. Prevozno sredstvo su mi motor i noge i zverao sam svuda po gradu loveći ove detalje. Planski sam ih nalazio slučajno.

Šta je sve na ovim fotografijama i ko je pokorio tvoj grad?

Na fotografijama je zabeležen jedan vid nemara prikazan kroz urušene statue pod žicom i prelepe ornamente "zakićene" klimama. Grad su odavno pokorili ljudi kojima estetika i trud ne znače mnogo, ali zato imamo kinesku fontanu.

Da li su tvoje fotografije dokumenti jedne epohe, ili apel za nekom promenom?

Moje fotke su moj dnevnik i terapija. Naravno, neke od njih i "vrište" koliko apeluju.

Koliko se u Srbiji brine o kulturnom nasleđu?

Ne brine se uopšte i to odavno. Problem je jedino što su trenutno oni koji treba to da rade, daleko manje obrazovani od onih prethodnih(svih). Dakle, treba promeniti ljude i stavove.

Reklame

Kakvu emociju bi trebalo da izazovu kod posmatrača?

Kakvu god da doživite, dobro je. Ravnodušnost ne valja.

Kako vidiš arhitekturu Beograda?

Eklektika utrnula u kakofoniji. Odavno je jedan od najvećih arhitekata, Korbizije, dao najtačniju definiciju Beograda - Najružniji grad na najlepšem mestu.

Koji je pravi tretman za zaboravljene ukrase na fasadama Beograda?

Da nekome pred neke nove izbore, padne na pamet da to sredi jer ranije neće.