FYI.

This story is over 5 years old.

Svaštara

Previše kafe dnevno može da vas ogluvi, kaže nauka

Prema nedavnoj studiji sprovedenoj na Mekgil univerzitetu, kofein može da spreči ili umanji sposobnost mozga da se oporavi od kratkotrajnog gubitka sluha.

Šta kažete, doktore? Da, baš volim kafu! Foto Amanda Mills via

Kafa je super, zar ne? Miriše kao kuća koja se budi tik posle izlaska sunca, kao na onim kiči razglednicama o savršenom jutru. Miriše kao divan doručak koji mi je tata pripremao svake nedelje ujutru. Dobro, možda miriše i kao jezivi osećaj anksioznosti koji se javlja kada shvatiš da si na 40 minuta od propuštanja tog zadatog roka. Možda miriše i kao ustajali katran u dubini grla koji te podseća da za sat nećeš znati da prepoznaš da li se treseš od kofeina ili stresa uopšte.

Reklame

Ja ne pijem kafu, pa nemam pojma kako je. Ali prema nedavnoj studiji sprovedenoj na Mekgil univerzitetu, kofein može da spreči ili umanji sposobnost mozga da se oporavi od kratkotrajnog gubitka sluha. U osnovi, ovaj sastojak u svakom energetskom piću koje sabijete pre i posle odlaska u klub može da spreči vaše uši da se nikada ne povrate od štete koju je ta noć izazvala.

"Kad je uho izloženo glasnoj buci, može da dođe do privremenog umanjenja sluha, koje se takođe zove privremena promena donje granice audio senzibiliteta", kaže dr. Fajsal Zavavi, otorinolaringolog—to jest, specijalista za uho, grlo i nos—i član laboratorije na Mekgil univerzitetskom i zdravstvenom centru. "Ovaj poremećaj obično prođe u prva 72 sata posle izloženosti buci, ali ako se simptomi nastave, oštećenje može da postane stalno."

Nisu baš najbolje vesti, ako ste lenji i ne udubljujete se u priču. Da razjasnimo par stvari. Ovo istraživanje se zasniva na testovima urađenim na zamorcima, a ne ljudima, tako još nismo videli ovu hipotezu testiranu na našoj vrsti. Dr Zavavi i njegovi saradnici su prvo naišli na vezu između konzumiranja kofeina i gubljenja sluha u svojim prethodnim radovima, te su odlučili da posvete više vremena da istraže te prethodne nalaze.

Potom su dve grupe zamoraca izložili snažnoj buci - 110 decibela, otprilike jednakoj jačini zvuka kao ona na koncertima sa pojačalima - čitav sat. Kontrolnoj grupi nije davan kofein, dok je test grupa zamoraca dobijala dnevnu dozu od 25 miligrama po kilogramu. Posle jednog dana, obe grupe su pokazivale jednak stepen gubitka sluha. Ali posle osam dana, istraživački tim je utvrdio da su se zamorci u kontrolnoj grupi skoro u potpunosti oporavili, dok su oni kojima je davan kofein i dalje patili od oštećenja sluha. "Naše istraživanje je potvrdilo da je izlaganje jakom zvučnom stimulansu praćeno dnevnim unosom od 25 miligrama kofeina po kilogramu imalo jasan negativni uticaj na oporavak sluha", zaključio je doktor Zavavi.

Reklame

E, sad. Kafa je jedna od onih stvari koja je na medicinskoj klackalici već godinama, nekada zlostavljanja kao smeće koje će vam izazvati srčani udar - to je bila glavna teza tokom 1970-ih - a onda hvaljena do neba zbog smanjivanja rizika od moždanog i srčanog udara, tokom poslednjih godina.

Mmm, fantastično ukusna šoljica uzroka gubljenja sluha. Nemam ništa protiv.

Ne očekujem da će svako ko ovo pročita odmah pljunuti sveže spremljeni late na ekran telefona ili kompjutera, psujući globalnu zaveru industrije kafe koja će nas sve ogluveti i navući na kofein do 40. godine života. Ali kada se uzme u obzir koliko ljudi unose kofeina u sebe svakog dana, i rade u veoma bučnom okruženju - u građevinarstvu, odnošenju smeća ili u onim besmisleno bučnim restoranima i halama - istraživači smatraju da je njihov rad zaslužio malo više pažnje.

Najvažnije je zapamtiti da se ova studija zasniva na unošenju 25 miligrama kofeina po kilogramu težine svakog dana. To je mnogo više od preporučenih tri miligrama po kilogramu - što je otprilike tri polulitarske kafe sa mlekom iz kafića ili dve "normalne" kafe kod kuće.

U stvari,, to znači da bi trebalo da pijete oko 16 kafa dnevno i da non-stop budete izloženi buci da bi vaš sluh bio u potpunosti pogoršan. A ako pijete toliko kafe, lagano gubljenje sluha je najmanja od svih vaših briga.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu