Politika

Nova vakcina za COVID-19 je 90 posto efektivna, kažu njeni proizvođači

Efektivnost Pfizer/BioNTech vakcine, na osnovu preliminarnih analiza, daleko je iznad očekivanja stručnjaka
A person wearing a protective mask sits after participating in clinical trials for a COVID-19 vaccine in Florida in September.
Osoba nosi zaštitnu masku i sedi nakon što je primila probnu vakcinu za COVID-19 na Floridi u septembru. Fotografija: Eva Mari Uzcategui/Bloomberg via Getty Images

Vakcina za KOVID-19 koju su razvile američki Pfizer i nemački BioNTech na inicijalnim testiranjima pokazala se kao efektivna u preko 90 posto slučajeva.

Ove kompanije objavile su da je potvrđeno samo 94 slučaja zaraze korona virusom među više od 43,500 učesnika u ovom istraživanju. Nivo uspešnosti ove vakcine daleko je veći od onog koji su stručnjaci očekivali, a ranije je već bilo rečeno da bi vakcina koja je u 50 posto slučajeva efikasna mogla biti uzeta u obzir da bude odobrena za masovnu proizvodnju.

Reklame

Iz Pfizera kažu da očekuju da će proizvesti do 50 miliona vakcina na globalnom nivou do kraja ove godine, kao i do 1.3 milijarde doza 2021. godine.Ujedinjeno Kraljevstvo je naručilo 40 miliona doza ove vakcine, uključujući i deset miliona koje bi trebalo da dobiju do kraja ove godine, a oni koji su u najvećem riziku biće prvi koji će dobiti ovu vakcinu. Stanovnici domova za stare, kao i oni koji rade tamo, ali i oni stariji od 75 godina biće prvi vakcinisani, ukoliko proizvođači uspeju da završe vakcinu.

Pfizer i BioNTech sada zahtevaju hitno odobrenje u SAD-u koje bi trebalo da se dogodi do kraja meseca.

“Danas je sjajan dan za nauku i čovečanstvo. Prvi set rezultata naše treće faze testiranja vakcine za COVID-19 pokazao je da je naša vakcina sposobna da spreči zarazu COVID-19,” rekao je dr Albert Burla, CEO i direktor kompanije Pfizer.

Oko deset vakcina trenutno je u finalnom stadijumu testiranja, ali je Pfizer/BioNTech vakcina prva pokazala rezultate.

“Stižemo do kritične tačke u razvoju naše vakcine, i to se dešava u vreme kada je ona svetu najpotrebnija, jer brojevi zaraženih i dalje rastu, a bolnice su gotovo popunjenih kapaciteta, dok se države bore da ponovo pokrenu privredu”, dodao je dr Burla.

Ove farmaceutske kompanje razvile su vakcinu nezavisno od finansiranja vlade SAD-a, najavivši rezultate svojih preliminarnih istraživanja nedugo nakon što je Džo Bajden nezvanično proglašen za pobednika predsedničkih izbora u SAD-u.

Program vlade SAD pod nazivom Operation Warp Speed trebalo bi da nabavi 300 miliona doza neke od vakcina koje su se pokazale kao efektivne do januara 2021. godine.