Politika

Škotska je postala prva zemlja na svetu u kojoj su ženski higijenski proizvodi besplatni

Aktivisti se nadaju da će ovo biti trajno rešenje za petinu žena u Škotskoj, za koje se pretpostavlja da nemaju novca za ove potrepštine.
JG
London, GB
GettyImages-1208582735
Fotografija: Džef Dž Mičel / Getty Images

Nakon kampanje koja je trajala četiri godine, Škotska je ušla u istoriju kao prva država na svetu koja je predložila novi zakon kojim će ženski higijenski proizvodi, kao što su tamponi i ulošci, postati besplatni za sve.

Ovaj zakon - zvanično naslovljen “Period Products (Free Provision) (Scotland) Bill” – izglasan je juče, što znači da će javna mesta i zdanja imati obavezu da obezbeđuju besplatne ženske higijenske proizvode. Štaviše, opštine u Škotskoj biće u obavezi da ove proizvode obezbede besplatno “svima kojima su oni potrebni”.

Reklame

Poslanica Laburističke partije iz Škotske Monika Lenon, koja je predvodila ovu kampanju, rekla je juče pre glasanja: “Hvala za ogromnu podršku koju je stranka pružila, Škotska je već napravila veliki korak ka boljem snabdevanju ovim proizvodima.” Ona je glasanje opisala kao “prvu u svetu mogućnost da se obezbedi bezbedna i dostojanstvena higijena za sve žene, devojčice i ljude koji menstruiraju. Ova kampanja zadobila je podršku i šire koaolicije, uključujući i saveze trgovaca, ali i ženske organizacije i fondove.”

Uspeh ovog zakona je to što će ovaj problem, koji prevashodno postoji kod siromašnije populacije biti rešen - a ovaj problem postao je značajno gori tokom pandemije korona virusa. Istraživanje fonda Women’s International iz 2018. ukazalo je na to da jedna od pet žena u Škotskoj nema dovoljno novca da sebi kupi higijenske proizvode koji su joj neophodni.

Ovaj zakon takođe navodi i da će se besplatni proizvodi ovog tipa deliti u školama i na fakultetima u Škotskoj, a ova šema neformalno je predložena nakon istraživanja sprovedeog iste godine od strane državne organizacije Young Scot, koje je pokazalo da jedna od četiri učenice ima probleme kada govorimo o pristupu higijenskim proizvodima. Još jedno istraživanje, koje je sproveo fond Plan International pokazalo je da je čak 12 posto učesnica moralo da improvizuje svoje sanitarne proizvode.

Ovaj novi zakon trebalo bi da pomogne da se dođe do stadijuma gde će ovi proizvodi biti dostupni svima, nezavisno od toga da li su u pitanju učesnice obrazovnog sistema ili ne.

U ostalim krajevima Ujedinjenog Kraljevstva, besplatni ženski higijenski proizvodi kao predlog obezbeđeni su u engleskim osnovnim i srednjim školama ranije ove godine, a fondovi kao što su Period Poverty UK i Bloody Good Period nastavljaju da zahtevaju da ovim proizvodima besplatan pristup imaju svi.