Čečenska republika između Rusije i siromaštva

FYI.

This story is over 5 years old.

galerija

Čečenska republika između Rusije i siromaštva

Jednom prilikom, kada je upitan odakle dobija novac za raskošan život i nebodere izgrađene u turskom stilu, lider Čečenije Kadirov je notorno odgovorio: "Od Alaha."

Majstor za kebab na periferiji Groznog, ispred restorana u kome radi, a koji je dekorisan posterom Šreka.

Ovaj članak je prvobitno objavljen u foto izdanju 2015

Fotografije by Olga Kravets, iz naše saradnje sa Magnum Photos i Magnum Foundation

Ramzan Kadirov je 2009. godine ponosno najavio da je "mir stigao u zemlju Čečeniju, federalnu pokrajinu Rusije." Lider uspona Čečenske republike počeo je sa radom u maju 2004. godine, pošto ga je Vladimir Putin imenovao za premijera Čečenije, posle smrti Kadrivovog oca. Od svoje tridesete godine, on ima slobodne uzde u svojoj zemlji, dok god pobunjenike drži na odstojanju.

Reklame

Pročitajte i: Fotografije doma na dalekim mestima

Zvanično, Čečenija ostaje deo Rusije kao rezultat dva rata, ali ruski Ustav se ovde primenjuje selektivno. Vlada muči ljude koji pokažu bilo kakav neslaganje. Kuće porodica pobunjenika se spaljuju do temelja na direktno naređenje predsednika, a otvoreni aktivisti za ljudska prava se susreću sa besnim i nasilnim bandama koje spaljuju njihove kancelarije i prebijaju ih. Alkohol se prodaje samo strancima u hotelima sa pet zvezdica, a Kadirov je uspeo da okupi 60 odsto stanovništva na mitingu "Ljubav za proroka Muhameda."

Jednom prilikom, kada je upitan odakle dobija novac za raskošan život i nebodere izgrađene u turskom stilu, Kadirov je notorno odgovorio: "Od Alaha."

Još fotografija pogledajte u nastavku.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu

Studenti Ruskog Islamskog Univerziteta Groznog (muškarci napred, žene pozadi) slušaju predavanja gostojućeg mule iz Jordana.

Školski hor peva pesmu posvećenu Akhmadu Kadirovu, ocu aktuelnog lidera Čečenije, Ramzana Kadirova. Ramzan je 10. maj proglasio Danom Sećanja u Čečeniji, u čast deportacije i smrti njegovog oca. Nije mogao da odabere 9. maj kada je njegov otac zapravo i ubijen, zato što tog dana Rusija obeležava kraj Drugog svetskog rata.

Čečenski lider Ramzan Kadirov pozdravlja udovicu policajca ubijenog u sukobima sa pobunjenicima, tokom parade posvećene 65. godišnjici Sovjetske pobede u Drugom svetskom radu, održane u centru Groznog, 2010.

Izborni plakati Vladimira Putina ispred ozloglašene vojne baze Knanale, koja je sada glavno postrojenje ruskih snaga, 2012.

Mladi Čečenac posećuje streljanu u novootvorenom tržnom centru u Groznom, 2010.

Aset Borčasvili, 43 godine, pozira u dvorištu u kome su bezbednose snage uhvatile njenog sina. Za razliku od drugih slučajeva, ona zna gde se on nalazi. Njen sin, Jusup Ektumajev, je optužen za učešće u terorističkom napadu i čeka suđenje u pritvoru. Gospođa Borčasvil tvrdi da su ga silom primorali da prizna, 2013.

Merbek Junusov je lekar i isterivač duhova u Islamskom medicinskom centru u Groznom, koju finansirala vlada. Ovaj pomoćnik gospodaru rata Šamilu Basajevu, promenio je strane posle rata kada ga je pobunjenička ideologija razočarala, 2013.

Pištolj koji je pripadao čečenskom pobunjeniku tokom rata izložen je u republičkom muzeju Ministarstva unutrašnjih poslova, 2013.

Muškarci koji pripadaju sekti Sufi Belih Kapa prisustvuju Dhikru, religioznoj ceremoniji u slavu Alaha na sahranama.