Engleska divlja strast: praznični fudbal
PA Images

FYI.

This story is over 5 years old.

Sport

Engleska divlja strast: praznični fudbal

Osim praznične trpeze, poklona, alkohola, i crno-belih filmova, postoji još jedan artikal koji oko Božića mi Englezi nemilosrdno konzumiramo.

„Ide Božić, guske se goje, pomozimo sirotane svoje."  Tako glasi tradicionalna engleska praznična poskočica jer je Božić turobno vreme u kom se kolje živina i simbolično, delimično, privremeno, ublažava nepodnošljiva beda i usamljenost u kojoj mnogi žive. Mlađe generacije – koje uglavnom tove guske i dele milostinju – praznične dane provode u potrošačko-ugljeno-hidratskoj maniji, plus malo verske hipokrizije ko voli. A za Badnje veče, sešćemo svako na svoju sofu da tamanimo čokolade i ignorišemo rodbinu. Tako se kod nas slavi rođenje gospodnje.

Reklame

Osim praznične trpeze, poklona, alkohola, i crno-belih filmova, postoji još jedan artikal koji oko Božića mi Englezi nemilosrdno konzumiramo. U pitanju je naravno fudbal, koji nam televizije u ovo vreme guraju pod nos češće i agresivnije nego ikada. Engleska je tradicija da se krajem Decembra igra apsolutno sumanuta količina utakmica, posebno oko Božića i Nove godine ali i nekoliko dana između.  Ove godine, raspored je još luđi nego obično. Samo u Premijer ligi, utakmice se igraju 17, 18, 19, 26, 27, 28, 30, i 31. decembra, pa onda 1, 2, 3, i 4. januara. Tek od subote, četrnaestog, uspostavlja se ponovo relativno normalan raspored i sezona teče dalje.

I vrapci na grani znaju da igrače ovako zgusnut raspored utakmica ozbiljno fizički opterećuje. Engleski klubovi se krajem i početkom svake godine nose sa brojnim povredama, a kako mediji tako i navijači odavno su zaključili da je krivac praznični program. Kad premijerligaši krenu da ispadaju iz evropskih takmičenja već u februaru, obično počne opšte vajkanje o tome koliko su utakmica morali da odigraju te zime. Ipak, božićni fudbal je engleska tradicija, i kao tolike druge nazadne tradicije, branićemo ga do poslednje kapi krvi iako dobro znamo da bi ga trebalo ukinuti.

Ove tradicije se držimo iz sebičnih razloga, što nije ispravno ali jeste razumljivo. Na dan posle Božića, većina nas je na ivici nerava posle nekoliko vezanih dana u porodičnom okruženju. Utakmica nam tu pruža izgovor da izađemo iz kuće, skoknemo do stadiona ili do paba, ili se bar izolujemo pred televizorom dok se za stolom po ko zna koji put prepričava nečiji razvod. Fudbal navijačima dobro dođe kao trenutak prazničnog eskapizma, daleko od blaženog okrilja porodice i pasivne agresije. Nama ovo ne smeta, ali smeta fudbalerima i timovima za koje navijamo.

Reklame

 Zavejan teren oko Božića, verovatno negde gore na severu // PA Images

Dugoročno gledano, zgusnut raspored oko Božića nikome ne odgovara. Isti navijači koji uživaju u prazničnim fudbalskim bahanalijama kmečaće već sredinom januara kad krene najezda istegnuća primicača, i urlaće u osmini finala Lige šampiona kad im iscrpljeni tim bude ponižen i eliminisan. Sumorna stvarnost čini da navijači oko praznika konzumiraju grotesknu količinu engleskog fudbala, i da nedugo potom engleski fudbal konzumira samog sebe. Pa ipak, odnedavno nam jedan zrak svetlosti uliva nadu, kao da ga novorođeni navijač Isus lično šalje.

U poslednje vreme, deo engleskih navijačkih grupa otvoreno zahteva da se u raspored uvede zimska pauza. Ovim prosvetljenim filozofima glasno se protive tradicionalisti, pa im često ni ne daju vremena da objasne šta predlažu. Neki radikali bi uveli nemački model i prosto proglasili primirje od sredine decembra do kraja januara, kao tokom Prvog svetskog rata. Ovo bi eliminisali Božićni fudbal i uznemirilo veliki deo stanovništva. Nema sumnje da bi usledila nemiri i demonstracije u kojima bi masa prisilno odvukla fudbalere iz toplih domova na stadion. Srećom, ovako nešto ne moramo da gledamo. Postoji i drugi način da se u engleski fudbal uvede zimska pauza.

Ovo dvoje navijača su odjebali porodičnu atmosferu u korist utakmice // PA Images

Božićni fudbal jeste stari i duboko ukorenjen običaj u ovoj zemlji, pa nema smisla pokušavati da se javnost ubedi da ne gleda ništa između Božića i Nove godine. Još manje smisla ima ubeđivati nosioce prava na TV prenose da se uvede pauza u to doba, baš kad konkurencije sa kontinenta gotovo da i nema. Božićni fudbal je isplativ, a sve što je isplativo ima prioritet u odnosu na sve što je smisleno. Pa ipak, moguće bi bilo uvesti kraću zimsku pauzu u januaru. Tri nedelje oporavka bi igračima značilo više nego ništa; liga bi profitirala u zdravstvenom, a možda i u finansijskom smislu.

Beneficije koje odmor nosi po pitanju fizičke spreme su očigledne, ali klubove i medijske kuće bi pre mogao da privuče napredak po pitanju rezultata u Evropi. Korelacija između povreda i neuspeha na evropskoj sceni jeste kompleksna, ali šanse engleskih klubova svakako ne bi bile manje ako bi im igrači ušli u eliminacionu fazu zdraviji i odmorniji. Poslednjih godina engleski klubovi beleže sve manje uspeha u evro-kupovima, pa je teško poreći da druge lige imaju značajnu prednost u činjenici da se igrači njihovih klubova preko zime odmaraju i pune baterije. Novac se zarađuje i u Ligi šampiona i u Ligi Evrope, a premijerligaški klubovi bi možda dalje dogurali u tim takmičenjima ako ne bi morali da tri puta nedeljno trče po zaleđenim ledinama dok ih mi zadrigli gledamo sa kreveta i merkamo onu poslednju pitu s mesom na stolu.

Ovde nismo ni uzeli u razmatranje međunarodna takmičenja, u kojima je već obavezno mesto kuknjava engleskog selektora za zimskom pauzom pred svaki letnji turnir. Čak i Big Sem Alardajs, najtradicionalniji, najengleskiji od svih tradicionalnih engleskih selektora u poslednjih par decenija tokom svog skraćenog mandata je izjavio: „Izuzetno se mnogo zahteva od igrača… bilo bi bolje i za Premijer ligu i za reprezentaciju da se nekako uvede [zimska pauza]." Malo je verovatno da će se išta promeniti pre isteka aktuelnog televizijskog ugovora, ali liga bi morala već danas da počne da planira promene u rasporedu pred potpisivanje novog. Pomolimo se Ričardu Skadamoru: ne oduzmi nam božićnoga fudbala, no uvedi nam pauze u januaru kao što Evropa davno uvede dužnicima svojim.

Ne bismo morali da se izvinjavamo zbog činjenice da volimo da gledamo fudbal oko Božića. Jeste ta ljubav sebična i neumerena, ali opet, koja ljubav nije? Sa druge strane, ne bi trebalo ni da tolerišemo manjak alternativnog rešenja kojim bi se igračima obezbedio neophodan odmor posle tog zgusnutog prazničnog rasporeda. Organizacija koja svoje igrače bez milosti razapinje za našu zabavu nimalo ne posluje u duhu Božića.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu