FYI.

This story is over 5 years old.

fenomeni

Kako preživeti intervju sa ubicama u službi Pabla Eskobara

U najnovijem dokumentarcu, autor iz Sidneja Rasti Jang razgovara sa glavnim igračima iz Eskobarovog bivšeg kartela.

Ovaj članak prvobitno je objavljen na VICE Australija.

Rasti Jang je australijski pisac najpoznatiji po svojoj knjizi Marching Powder, o tri meseca koja je dobrovoljno proveo u zloglasnom zatvoru San Pedro u Boliviji. Činjenica da je platio da neko vreme odleži u južnoameričkom zatvoru verovatno vam govori dovoljno o tome kakva je Jang ličnost. Da bi vam bilo do kraja jasno, moram da vam napomenem da on bukvalno nosi crnu fedoru, koja zapravo uspeva da vuče više na Indijanu Džonsa nego na Reddit.

Reklame

Pričam s njim na novinarskoj promociji filma Wildlands, novog dokumentarca o tekućem ratu Sjedinjenih Država protiv droge u Južnoj Americi, objavljenog uz najnoviju igru u Ubisoftovoj franšizi Ghost Recon. On je odabran kao narator za ovaj dokumentarni film, pošto je poslednjih sedam godina proveo živeći u Kolumbiji, istražujući trgovinu drogom i terorizam. Ali Jang je zapravo prilično netipičan ekspert za narkotike.

Pre nekoliko decenija bio je dvadesetogodišnji australijski turista s rancem na leđima kao i svaki drugi, koji je u Južnu Ameriku prvi put otputovao nakon što je diplomirao na Pravnom fakultetu u Sidneju. "Odrastao sam u stabilnom, srednjeklasnom okruženju, studirao pravo", objašnjava on. Potom se, dok je putovao, zainteresovao za glasine koje je slušao o ogromnim količinama kokaina proizvedenim u dalekim bolivijskim selima, što ga je navelo da poseti "kokainski zatvor" San Pedro. Tamo je upoznao Tomasa Makfadena, osuđenog trgovca kokainom i heroinom poreklom iz Velike Britanije koji je stigao preko Tanzanije.

"Upao sam u taj svet slučajno i tek sam poslednjeg dana svog putovanja sa rancem na leđima kroz Boliviju odlučio da posetim dotični zatvor. Ali onda sam upoznao Tomasa i to je potpuno promenilo pravac u kom je pošao moj život", kaže on.

Put Jungas, Bolivija

U filmu Wildlands, Jang intervjuiše niz insajdera iz sveta južnoameričke trgovine drogom. On razgovora sa dva bivša agenta DEA koji su decenijama radili na tajnom zadatku, infiltrirajući se u smrtonosne mreže trgovine drogom i zaplenjujući ogromne količine kokaina i heroina koji su bili slati u Sjedinjene Države. On razgovara i sa Adamom Njuboldom, bivšom Mornaričkom fokom na zadatku u Boliviji, Panami, Meksiku i Kolumbiji, u sklopu Specijalnih snaga Sjedinjenih Država tokom devedesetih i dvehiljaditih, kada je likvidirao brojne individualne trgovce drogom i učio lokalne vojne operativce taktikama zaplenjivanja droge.

Reklame

A potom tu su i sami trgovci, uključujući veterana plaćenog ubicu Džona Džaira "Popaja" Velaskeza, poznatog po tome da je tokom osamdesetih bio omiljeni plaćeni ubica Pabla Eskobara u ozloglašenom kolumbijskom kartelu Medeljin. Pojavljuje se još jedan igrač iz Medeljina, Karlos Toro, koji je više od 20 godina uspešno radio kao doušnik za DEA. Baš kao i Pilar Anhel — "mazga" za nekoliko mreža trgovine drogom koja se tokom čitavih sedamdesetih i osamdesetih izdavala za nevinu stjuardesu, prebacujući koku u Sjedinjene Države i na kraju postavši nakon hapšenja doušnik za DEA.

Uz pomoć ovih ljudi stvara se jasna slika o šupljikavom cevovodu koju upumpava kokain iz Južne Amerike u Sjedinjene Države. Dokumentarni film zapravo započinje razgovorom sa Džordžom Jangom, čovekom koji je praktično prvi doneo kokain u Severnu Ameriku. Ovekovečen u filmu Blow, Jang je bio američka veza Medeljinskog kartela: odgovoran za 85 odsto kokaina uvezenog između sedamdesetih i osamdesetih u Sjedinjene Države. I iako je zbog svega toga odslužio dugu zatvorsku kaznu, Jung se sa čežnjom priseća svojih gangsterskih godina. Ili to možda ima više veze sa koktelom koji drži u ruci tokom čitavog trajanja intervjua.

"Zapravo je sve vreme bio pijan, morali smo da obavimo intervju na ligeštulima jer nije mogao da stoji na nogama", objašnjava Rasti Jang. "Ali on je jedan veoma pametan i artikulisan baja, tako da je to i dalje moglo da funkcioniše."

Reklame

Rasti Jang i Džordž Jang

Sve to veoma podseća na radove Hantera S. Tompsona, a Džordž Jang predstavlja život bivšeg trgovca kokainom u veoma glamuroznom svetlu. "Stekao sam utisak da je, dok se time bavio, za njega sve to bila jedna velika igra, sve je bilo samo zabava i šala", kaže Rasti Jang. "Stvarno nije umeo da predvidi posledice. Kad se kokain prvi put pojavio, doživljen je kao zabavna droga, tek kad su se ranih osamdesetih Reganovi pojavili sa kampanjom: "Samo reci ne", Sjedinjene Države su stvarno počele da doživljavaju kokain kao veliki problem. Tako da ne verujem da je u ono vreme on to doživljavao kao nešto loše. Posle 20 godina zatvora, ne znam da li žali što je to radio, ali u svakom slučaju zauzima filozofski stav prema svojoj prošlosti."

Džordž Jang predstavlja blag uvod u zločinački svet trgovine kokainom. Ali drugi intervjui u dokumentarcu verovatno će uspeti da vas nateraju da preispitate crtu koju ste ušmrkali u kupatilu kluba prošlog vikenda. Naročito kad je u pitanju razgovor s Popajem, bivšom desnom rukom Pabla Eskobara, koji je priznao da je lično počinio više od 250 ubistava, dok je odgovoran za smrt još najmanje 3.000 ljudi. On je jedan od retkih preostalih članova Medeljinskog kartela — danas je većina mrtva ili u zatvoru.

U vreme obavljanja intervjua, Popaj je i sam upravo bio izašao iz zatvora. On sada tvrdi da želi da se iskupi za svoje grehe, čak drži i ispovedni kanal na Jutjubu nazvan Popeye Arrepentido ("Pojanički Popaj"). Uprkos svemu tome, ekipa koja je snimala dokumentarac zazirala je od susreta s njim licem u lice. I iako u dokumentarcu ima nekoliko manipulativnih kadrova Popaja kako se smeška nekoj deci, on i dalje odaje utisak izuzetno jezive osobe.

Reklame

Samo da steknete sliku

"Pošto je ubio tolike ljude, znali samo da će biti potencijalna meta, a on se zaista pojavio na intervjuu u pratnji nekoliko sikarija na motociklima", kaže Rasti Jang. "Nije bilo nikakve agresije i bio je veoma ljubazan i uljudan, ali je i dalje bilo veoma napeto intervjuisati jednog psihopatskog masovnog ubicu. Zato sam intervju započeo prilično blagim pitanjima i dozvolio mu da sam govori, da ispriča svoju verziju. Pred kraj sam samo pojačavao pitanja i počinjao da se tresem. Veoma mi je laknulo kad smo završili."

Popaj, ono, nije baš dobar čovek. Ali dokumentarac uspeva da pokaže kako su i potezi agenata DEA iz Sjedinjenih Država sa etičkog stanovišta u najmanju ruku sumnjivi. Doušnik za DEA Karlos Toro otvoreno se rasplače pred kamerama dok opisuje kako ga je agencija 20 godina koristila i zloupotrebljavala, na kraju odbivši da mu odobri američko državljanstvo koje mu je obećala posle dve decenije tajnog obaveštajnog rada koji je vodio u njeno ime, sve vreme rizikujući život. U međuvremenu, agenti DEA koji su intervjuisani nude sličnu perspektivu o svojim životima na tajnom zadatku, a nijedan od njih ne deluje uvereno da su njihova dela bila naročito efikasna.

Rasti sa Karlosom Torom

"Nismo želeli da rešavamo problem niti da predlažemo bilo kakva rešenja", kaže Jang. "Cilj nam je bio samo da ljudima pružimo uvid u različite strane trgovine drogom. Mada je definitivno veoma očigledno da je napadanje samo strane snabdevanja u jednačini trgovine drogom potpuno nelogično. Moramo da se pozabavimo i potrošačkom stranom, a zemlje Zapada moraju da preuzmu odgovornost tako što će organizovati obrazovanje i kampanje o upoznavanju sa problemom. Nadamo se da će dokumentarci kao što je ovaj pokazati ljudima da naša dela ovde imaju smrtonosne posledice na drugoj strani sveta. Vi možda mislite da neobavezno ponašanje u provodu petkom uveče nema nikakve posledice, ali to prosto nije tačno."

Reklame

Nakon što sam ga slušala kako priča o životu duboko ukorenjenom u svet trgovine drogom, ne mogu da zamislim Rastija Janga kako se povlači da mirno proživi ostatak života. Ali posle višegodišnjeg druženja sa kriminalcima, on zaista razmišlja da pođe stopama Džordža Janga i smesti se na ligeštul na nekoj plaži daleko od Južne Amerike.

"Mislim da posle ovog dokumentarca i knjige koju pripremam neko vreme tamo neću biti dobrodošao. Možda bih i sam mogao da razvučem sebi ležaljku i živim na pustom ostrvu negde daleko", kaže on.

Pratite Ket na Tviteru

Još na VICE:

Koliko se Srbija radi kokainom

Zaronio sam u svet tutorijala za uzimanje popersa

Doktori savetuju, vutru u dupe, ne na usta