FYI.

This story is over 5 years old.

Foto

Kupovina Ajfona XS je loša po svet

"Koristiti stari Ajfon što duže je najbolja stvar za planetu" u stvari je ono što je Epl rekao pri predstavljanju novih telefona.
Fotografija: Epl

Prvobitno objavljeno na Motherboard.

Najvažnija stvar koju je Epl rekao tokom promocije novih Ajfona u sredu bilo je ovo: "Mi radimo na tome da dizajniramo izdržljive proizvode koji traju što je duže moguće," rekla je Lisa Džekson, Eplova potpredsednica za životnu sredinu. "To znači dugotrajni hardver, zajedno sa našim neverovatnim softverom. Pošto traju duže, duže možete da koristite naše proizvode. I što ih duže koristite to je bolje po planetu."

Reklame

Reći da je najbolja stvar koju možete da, kao korisnici Epl proizvoda, uradite za planetu je da što duže koristite vaš stari telefon je malo ironično u danu kada predstavljate tri nova telefona (Ajfon XS i Ajfon XS Maks su naslednici Ajfona X, dok je novi Ajfon XR jeftinija verzija - oko 650 evra - koja će verovatno postati najpopularniji model od sva tri). Međutim, u svojoj suštini, ta poruka je tačna.

I pored Eplovog marketinga koji ima jak akcenat na zaštiti životne sredine, pravljenje svakog novog Ajfona je zastrušujuće ekološki "prljav" proces. Metalurgista koga je unajmio Motherboard je procenio da je za prosečan Ajfon potrebno iz zemlje izvaditi i upotrebiti 34 kilograma sirovih materijala. A tek onda sledi najveći deo negativnog uticaja na životnu sredinu: Eplov lanac proizvodnje uključuje transport svih tih materijala za obradu, koja je sama po sebi ogroman proces, da bi onda napravljeni Ajfoni bili isporučeni u svaki ćošak sveta.

Epl tvrdi da želi da jednog dana u potpunosti prestane sa vađenjem ruda za proizvodnju novih Ajfona (po ovom planu bi trebalo da koriste reciklirane materijale) ali u godinu i po dana otkad je objavio svoje namere, Epl nije ništa rekao o tome kako će da ih sprovede u delo. Umesto toga, Džekson je na promociji rekla da "mali deo telefona se pravi od recikliranih materijala". Na primer, "35% zaštite zvučnika je napravljeno od reciklirane plastike sa starih, korišćenih proizvoda". Takođe, Epl je rekao da koristi reciklirani lim u telefonu. To je sve super, ali je jako malo. "Reciklirani lim je kul, ali je to najlakša moguća stvar za postići," rekao mi je Kajl Vins, direktor iFixit.

Reklame

Ono što je mnogo teže je stvoriti mehanizam za reciklažu retkih metala koji se koriste za pravljenje Ajfona. Bez cirkularnog lanca nabavke za neke od tih materijala - a za neke od kojih ne postoji ni naučno dokazan način reciklaže - u skorijoj budućnosti nećemo videti recikliran Ajfon, bez obzira šta Epl priča u svojim reklamama.

Zbog ovih limitacija reciklaže, najveći broj boraca za zaštitu životne sredine veruje da je što duže korišćenje jednog telefona najbitnija stvar koju možete da uradite (kao što je Džekson i rekla). Zbog toga je jako problematično to što su Eplove poslovne prakse, pre svega lobiranje protiv popravljanja telefona i specifična vrsta dizajniranja proizvoda, postavljene tako artificijalno što više skrate životni vek Ajfona.

Na velikim Epl događajima koje gledaju milioni ljudi, kompanija promoviše svoje korpo vrednosti i navodnu posvećenost životnoj sredini: "Mi uvek razmišljamo šta je najbolje za planetu," rekla je Džekson. Epl promoviše programe recikliranja Ajfona i predstavlja robote za Ajfon reciklažu Lijama i Dizni, za koje znamo da nisu sposobni da iznesu proces reciklaže potreban za milione Ajfona koji se prodaju svake godine.

U međuvremenu, iza kulisa, Epl je naterao nezavisne kompanije koje se bave reciklažom elektronskih uređajada potpišu ugovore po kojima svi Epl proizvodi koji dođu do njih moraju da budu uništeni pa tek onda reciklirani, čak i ako jete proizvode moguće popraviti i ponovo prodati. Epl kaže da su njihovi telefoni "laki za reciklažu", iako se po celoj Americi Epl proizvodi redovno zapale i eksplodiraju tokom procesa recikliranja, zato što je zalepljene litijum ionske baterije teško izvaditi na industrijskom nivou bez da ih polomite i izazovete ogromnu ekološku štetu.

Reklame

Baš taj dizajn baterije je doveo do ranog završetka životnog veka ogromnog broja Ajfona. Pošto te baterije imaju kraći životni vek od telefona u kojima su, mnogi telefoni koji su na svaki drugi način potpuno funkcionalni su morali da budu zamenjenji i apgrejdovani jer je baterija propala, a ljudi ili ne znaju ili ne žele da prolaze kroz proces menjanja samo baterije (koji nije jednostavan jer je ona zalepljena za telefon).

Epl nastavlja da lobira protiv zakona koji bi vlasnicima telefona dao pravo da lakše i jednostavnije poprave telefone koji sada odlaze pravo u đubre (ili se zapale tokom reciklaže).

Na kraju, iako Epl zna da je produživanje životnog veka prosečnog Ajfona od kritične važnosti za očuvanje životne sredine, kompanija nastavlja da radi apsolutno sve moguće da to spreči, i čak usmeri u suprotnom pravcu. Zbog svega ovoga, najbolja stvar koju možete da uradite je da koristite telefon koji već imate što je duže moguće.

"Debata nije o tome koliko su novi proizvodi "zeleni"," kaže Nejtan Proktor koji radi na tome da korisnici telefona dobiju pravo da ih lakše poprave. "Stvar je kako se odnose prema starim uređajima. Ono što treba da urade je da omoguće ljudima da što duže nastave da koriste uređaje koje već imaju."