FYI.

This story is over 5 years old.

Grčka

Grčki anarhisti tvrde da truju namirnice kiselinom

Kače slike na kojima u sok, mleko, i meso ubrizgavaju hlorovodoničnu kiselinu – izuzetno korozivnu supstancu.
Foto via IndyMedia

Ko dođe u Grčku oko Božića, naići će na melomakarona orasnice, na bele gurabije, na kristopsomo pogače i karamelizovanu svinjetinu. Sve je to izuzetno ukusno, ali pazite šta uzimate sa polica u supermarketu – moguće je da su neke proizvode otrovali anarhisti.

Grčka novoproklamovana organizacija „Crno-zeleni anarhisti“ na Indymedia blogu okačila je izjavu u kojoj tvrdi da je neke od popularnih prehrambenih proizvoda u radnjama širom Atine i Soluna zatrovala hlorovodoničnom kiselinom. Ove proizvode krišom će vratiti na police u vreme Božića, koji se u ovoj pravoslavnoj zemlji slavi od 20. do 24. decembra.

Reklame

Iz „praktičnih razloga“, anarhisti su naveli na koje artikle treba obratiti pažnju: flaše Koka-kole i Koka-kole lajt od po litar i po; Ifantis pašteta u pakovanjima od po 350 i 500 grama; Delta mleko. Na fotografijama vidi se ruka u rukavici kako zabada iglu šprica u sve ove proizvode.

Hlorovodonična ili hidrohlorna kiselina je supstanca bez boje i mirisa, rastvor hlorovodonika u vodi. Smatra se za visoko toksičnu supstancu i može izazvati povrede momentalno po unosu u telo – javlja se ekstreman bol u grlu i povraća se krv.

via IndyMedia

Grčki anarhisti odavno pokušavaju da uzdrmaju temelje svog društva. Sedamdesetih godina prošlog veka, imali su ključnu ulogu u zbacivanju vojne diktature Jorgosa Papadopulosa. Devedesetih godina su izdejstvovali reformu obrazovnog sistema. Danas je većina ovih grupa pacifistički nastrojena i aktivna na lokalnom nivou – pomažu izbeglicama i zavisnicima.

Kako su anarhisti zapalili Milano zbog EXPO izložbe

Ipak, od nedavne ekonomske krize javio se novi talas militantnih grupa koje se zalažu za nasilne metode borbe. Stotine bombaških napada zabeleženo je u prestonici, a na demonstracijama se sve češće bacaju molotovljevi kokteli. Prošlog meseca je pravni zastupnik grčkog sindikata fotoreportera bio ranjen improvizovanom zapaljivom bombom tokom protesta protiv policijskog odnosa prema fotoreporterima.

Ove grupe su već tri godine aktivne, iako sistematski menjaju imena.“Ja to smatram terorističkom aktivnošću“, kaže Marija Bosis sa Univerziteta u Pireju, stručnjak za pitanja levo orijentisanih militanata. „To su kriminalci a ne aktivisti.“

Reklame

Posledice zapaljivih bombi bačenih na ulice Atine šestog decembra; Getty Images - SOPA Images / Contributor

Grčki zvaničnici dele to mišljenje, pa antiterorističke jedinice trenutno istražuju pretnju. U svom manifestu, anarhisti kažu sledeće:

„Ovih dana hiljade i hiljade hrišćana ustaće sa kauča i otići u kupovinu da bi pripremile božićnu gozbu, da bi svoje prazne živote ispunile potrošnim otpacima u lepom svetlucavom pakovanju. Žrtve njihove gozbe su milioni živih bića koja se kolju da bi meso stiglo na stolove, čija se krv cedi da bi zadovoljila ukus vernika.“

Iako u Grčkoj ima sve više aktivizma u korist prava životinja, Crno-zeleni nisu vegani u borbi protiv proždrljivih mesojeda. Hranu koju su oni odlučili da zatruju – sokovi, mlečni proizvodi, mesne prerađevine – svakodnevno konzumira većina Grka, bilo da su vernici ili ne. „Cilja se pretežno na mlade osobe jer se obično upravo one hrane tim artiklima“, navodi Bosis.

Trovanje hrane iz politički ili ekonomskih motiva bilo je popularno sedamdesetih i osamdesetih godina. Arapska revolucionarna armija je 1978. ubrizgavala živu u pomorandže uvezene iz Izraela kako bi naškodila ekonomiji te zemlje. Izvesni kult je 1984, pokušao da omete lokalne izbore u Americi epidemijom salmonele. U Čileu je grožđe bilo zatrovano cijanidom 1989., zbog čega je bankrotiralo stotinak uzgajivača i prevoznika.

U Grčkoj je ovo ipak novina. Bosis ističe da Crno-zeleni još nemaju jasnu političku poruku. „Oni razmišljaju samo unutar sopstvenih okvira […] verovatno misle da tako nanose štetu multinacionalnim korporacijama, što nije tačno. Ovo je čist terorizam koji ih svrstava u kategoriju kriminalaca, nikako političkih aktivista.“

Reklame

U Egzarhiji, delu Atine u kom anarhisti deluju, zaposleni u jednom supermarketu nemaju ništa protiv anarhističkih aktivnosti. „Napadaju samo grčke kompanije koje svoje proizvode prave u inostranstvu“, kaže kasirka i sleže ramenima. „A njih ko jebe.“

Još na VICE.com:

Nemiri u Atini na obeležavanju godišnjice smrti 15-godišnjeg mladića

Anarhisti iz Londona proslavili su Prvi maj pobunjeničkom žurkom

Kako je anarhistička pornografija zauvek promenila Italiju