FYI.

This story is over 5 years old.

Zdravlje

Šta može da utiče na dejstvo kontraceptivnih pilula i rezultata testa za trudnoću

Više od polovine mladih (51,6 odsto) studentske populacije koji imaju seksualne odnose ne koristi kontracepciju.

Fotografija via Flickr / Korisnik: Nate Grigg

Nedavno sam imala jako zanimljiv razgovor sa drugaricom koji je, između ostalog, inspirisao temu za ovaj tekst. Evo šta se desilo. Jedno jutro me zove ona sva uspaničena i pita da li vutra može da utiče na rezultate njenog testa za trudnoću. Nisam imala pojma šta da joj odgovorim i to mi je bio indikator sopstvene neobaveštenosti. Ubrzo sam istražila internet na ovu temu i kontaktirala Zavod za zaštitu studenata Beograd kako bih došla do pravih informacija.

Reklame

Preko interneta sam potvrdila ono što je bilo jasno od početka - mladi i seksualno obrazovanje se u Srbiji ne slažu baš najbolje. Prema podacima iz istraživanja Instituta za javno zdravlje Srbije Batut, više od polovine mladih studentske populacije koji imaju seksualne odnose ne koristi kontracepciju (51,6%), dok 27,3% to čini.

Kod osoba koje imaju redovno seksualne odnose, najveći procenat ispitanika (45,3%) koristi kondom uvek pri seksualnom kontaktu. Ponekad koristi 44,9%, a nikada 8,2%.

Kontraceptivne pilule su svakako najsigurniji kontraceptivni metod čija je efikasnost do 99,97%. One sadrže kombinaciju hormona estrogena i progesterona koji sprečavaju nastanak ovulacije. Nažalost, samo 3% devojaka u Srbiji koristi ovaj vid prevencije neželjene trudnoće.

Pod utiskom ovih brojki, otišla sam na razgovor u Studenstku polikliniku gde me je primila dr Sanja Dimitrijević sa odeljenja za ginekologiju. Ona mi je detaljno objasnila šta sve može uticati na dejstvo kontraceptivnih pilula, kao i na rezultate testa za trudnoću. Počnimo od originalnog pitanja zbog kojeg je sve ovo krenulo: da li vutra može da utiče na rezultat testa za trudnoću? Odgovor je jednostavan: ne. Da se pojavi lažno pozitivan ili lažno negativan rezultat zbog konzumiranja narkotika, lekova ili nečeg trećeg nije moguće.

Ipak, postoji mogućnost da vam test za trudnoću prikaže netačne rezulčtate, ali to nema veze sa supstancama koje ste prethodno konzumirali. Kako ginekolog Sanja Dimitrijević kaže, netačni rezultati su mogući kada prođe suviše malo vremena između odnosa i izrade testa.

Reklame

Fotografija via Flickr / Korisnik Ed Ivanushkin

Obično na svim testovima koji se rade na ranu trudnoću piše da je njihova pouzdanost posle osam sati od koncepcije, praktično od zatrudnjivanja. To baš nije tako. Obično je potrebno nedelju dana posle odnosa, tada se očekuje da test bude pouzdano pozitivan. Ako bi se uradilo u tom rasponu od trenutka odnosa, pa do trenutka kada se test radi manje od sedam dana, može biti i lažno negativan. Najpouzdaniji test za ispitivanje trudnoće jeste test krvi i to se zove hormon Beta HCG, rade ga sve laboratorije i on jeste pouzdan osam sati nakon koncepcije. - rekla je Sanja.

Kontraceptivne pilule imaju svoja ograničenja. Posebna grana medicine se bavi kontracepcijom. S obzirom da se Vi nalazite u Zavodu za zaštitu zdravlja studenata, nama je to svakodnevni nalaz u ordinaciji –dodala je.

Objasnila mi je da postoje lekovi koji nisu kompatibilni sa kontraceptivima. Oni koji se ne smeju koristiti u kombinaciji sa pilulama su lekovi kod neuroloških oboljenja, kod depresija. To su neuroleptici i razni antidepresivi.

Tu dvojako deluju lekovi. Antidepresivi i neuroleptici deluju na kontraceptive i obrnuto, što znači da možemo dobiti neželjene trudnoće. Nama se često dešava da pacijent boluje od epilepsije, a da želi kontracepciju. Kontraceptivi mogu delovati, pogotovo kod lekova za epilepsiju tako da smanje metabolit antiepileptika u krvi, pa da osoba koja boluje od epilepsije dobije napade. Imamo pacijentkinju koja boluje od epilepsije, ali ima i ginekološko oboljenje zbog kojeg mora primati konraceptive. To je jako nezgodna situacija, ali to je takođe jako retko. – dodala je Sanja.

Reklame

Dešava se recimo da neki antibiotici utiču na dejstvo kontraceptiva. Imamo antibiotike kao što su Ampicilin koji je penicilinski preparat. Inače, svi penicilinski preparati i tetraciklini, kao što je Dovicin. To su sve lekovi koji, za razliku od neuroleptika, ne menjaju enzim jetre, ali nepoznatim hemijskim mehanizmom deluju na kontraceptive. Dešava se da kontraceptiv deluje kontra od leka, na primer Gizofulvin, to su lekovi koji mogu imati nepoznate reakcije – objašnjava ginekolog.

To bi otpilike bilo sve od lekova na koje treba da obratite pažnju ukoliko planirate da koristite kontraceptivne pilule. Međutim, kada sam pitala za deistvo ilegalnih narkotika na pilule za kontracepciju došlo je do malog problema. Sanja mi je odgovorila da nisu rađene studije o tome kako narkotici deluju na kontraceptive i obrnuto. To naravno ne znači da ne deluju, jednostavno nije rađena studija.

Takođe, različite droge se često mešaju sa kreatinom, paracetamolom i drugim supstancama od kojih neke potencijalno mogu poništiti efekat pilula. Nikada ne možete pouzdano znati čega sve ima u vašem ekseru ili spidu. Zbog toga, između ostalog, ne treba da koristite pilule kao jedinu formu kontracepcije ukoliko konzumirate droge.

Još na VICE:

U Srbiji mnogi i dalje ne vakcinišu decu: Šta kažu roditelji, lekari i psiholozi

Koliko je loše ako nikad ne jedem povrće?

Alternativne droge popularne među mladima u Srbiji i njihove posledice