Sport

Ultimativna kolekcija večitog fudbalskog žargona u srpskom sportskom jeziku

Toliko smo oguglali na fudbalski žargon, slušajući ga celog života, iako ga retko sami upotrebljavamo u stvarnom životu. Da li ste nekada ortaku rekli da neki tim kuburi sa povredama?
Aleksa Vitorović

Žargonski izrazi koje komentatori koriste tokom fudbalskih utakmica je neizbežna kao i psovanje Ace Stojanovića kada počne da priča o glasini u vezi sa sestrom bivše žene nekog fudbalera koju ne može da potvrdi i ne bi trebalo da ga držimo za reč ali svejedno mora da nam je ispriča, ili neizbežna kao prevrtanje očima kad isti čovek po stoti put tokom prenosa jedne tekme kaže da pokušavaju da naprave višak po strani.

Taj žargon je neizbežan zato što se prenosi nizom generacija, praktično je tradicija, ali pre svega zato što komentatorima olakšava posao, unosi raznovrsnost u ono što pričaju pa se ne dešava da hiljadu puta izgovore reč korner, nego je čas korner a čas udarac iz ugla, i ne dešava se da hiljadu puta izgovore reč penal nego je čas penal a čas udarac sa bele tačke sa koje je neko bio siguran.

Toliko smo oguglali na fudbalski žargon, slušajući ga celog života, da ga  praktično više i ne konstatujemo, prelazimo preko njega kao preko najnormalnije stvari iako ga retko sami upotrebljavamo u stvarnom životu. Da li ste nekada ortaku rekli da neki tim kuburi sa povredama?

Mislim da je baš zato interesantno kada ove žargonske reči i fraze (od kojih mnoge nisu originalno bile žargonske već uobičajene reči koje su vremenom ispale iz upotrebe a fudbalski prenosi ih sačuvali od zaborava) iščupamo iz konteksta samog prenosa, snimka ili pregleda fudbalske utakmice. Tek tada sevanje kontre postaje smešno, kada se na tu frazu posebno ukaže, i tek tada uvidimo koliko je čudnovata i poetična. U kontekstu je, uglavnom, nećemo ni primetiti.

Pisanje ovog teksta nije bilo u planu kada sam objavio status na Fejsbuku i naveo nekoliko meni najsmešnijih žargonskih fudbalskih izraza. Ali, onda se uključila gomila mojih prijatelja i nakon sto komentara skapirao da mogu da ih skupim na gomilu i da od njih (i samo od njih) napišem tekst toka jedne izmišljene utakmice između nekih domaćih i tamo nekih gostiju.

Ide ovako:

Uvek neugodni gosti već tri godine ne znaju za poraz za ovom stadionu, ali se domaćin nada da će prekinuti post u međusobnim duelima kod kuće. Dakle, tradicija je na strani gostiju, ali znate kako kažu, tradicija postoji da bi se rušila. Domaćinima na ruku ide i to što su u seriji dobrih rezultata koja se vidi na tabeli, a i gosti kubure sa povredama. U svakom slučaju, čeka nas zanimljiv duel. A to koliko je interesovanje vladalo za ovaj meč najbolje pokazuje informacija da se tražila karta više. Biće ovo pravi praznik fudbala.

Sudija je dao znak za početak utakmice. Prvi su sa centra krenuli gosti.

Fotografija: Aleksa VItorović

Kao što smo i očekivali, počelo je oprezno sa obe strane. Visoko postavljena odbrana domaćih uhvatila je najisturenijeg napadača protivničke ekipe u već dve ofsajd-zamke. Takva taktika je uvek mač sa dve oštrice.

Posle prvobitnog ispitivanja snaga, sada gledamo nešto otvoreniju igru. Gledamo lep fudbal, fale samo golovi. Francuski internacionalac kasni sa dodavanjem. Omaleni Argentinac ima loptu, šutira, ali je za malo neprecizan. Mlada nada holandskog fudbala kreće napred, ali prejak for. Pokušava zadnji vezni domaće ekipe, ali slab šut! Domaći kreću u novi napad. Krilni napadač gostiju je nepropisno oboren: skraćeni korner. Desetka gostiju pokušava da prevari golmana kada su svi očekivali centaršut, ali čuvar mreže domaćeg tima je prozreo njegovu nameru. Kakva parada!

Igra se 27. minut prvog poluvremena. Lopta i dalje na sredini terena. Vezni igrač domaćih je oboren, faul na ivici šesnaesterca. Idealna pozicija za ovog momka koji je na pozajmici iz italijanske Đenove. Ipak, samo do živog zida.

Novi napad domaćih: pas u prazan prostor, italijanski internacionalac je u trku predriblao golmana i - ništa! Ovo je bilo teže promašiti nego pogoditi!

Stameni defanzivac gostiju ništa nije hteo da rizikuje, četvrti udarac iz ugla. Odlično izveden korner, ali golman je na mestu. Novi pokušaj gostiju, ali samo do golmana. Oštar start Srbina nad dvadesetogodišnjim reprezentativcem Obale Slonovače. Arbitar razgovara sa njim, ali ipak samo opomena. Prošao je nekažnjeno.

Domaći se bune, traže penal, signaliziraju igranje rukom, ali sudija odmahuje. Na ponovljenom snimku se jasno vidi da je ruka uz telo. Meč se nastavlja. Pridigao se i najefikasniji napadač domaćih. Obaloslonovačanin je žestoko oborio Srbina, revanširao mu se za onaj start od maločas, nakon čega je došlo do koškanja. Ovaj napad obećava, ali potez više. Brzo izveden prekid, kreator igre domaćih je dočekao loptu na prvu, golman je vrhovima prstiju skrenuo loptu u korner. Nakon oštrog centaršuta igrač s brojem sedam je izbacio iz igre gostujućeg štopera, ali je odmah potom zaustavljen: bio je to čist start na loptu.

Pet minuta do odlaska na odmor. Imaće treneri svašta da kažu svojim igračima u svlačionici. Na mahove interesantno, ali generalno poluvreme za zaborav. Nadamo se da će u nastavku biti više uzbuđenja.

Fotografija: Aleksa Vitorović

ODLAZAK NA ODMOR

POVRATAK SA ODMORA

Igrači istrčavaju na teren. Sa centra kreću domaći i odmah prilika: minijatura srpskog internacionalca, ali je njegov šut prošao tik pored desne stative. On je majstor igre na petoparcu. Sada su se gosti povukli i prepustili sredinu terena protivniku, napravili su klasični bunker, što se kaže, parkirali su autobus i čekaju svoju šansu iz kontranapada.

Ljubimac domaćih navijača, koji je ponikao u ovom klubu, je krenuo napred ali je pomoćni sudija signalizirao ofsajd. Iz ovog ugla se ne vidi da li je noga bila ispred zadnjeg reda odbrane. Novi napad, ali samo pored gola. Domaćima je očigledno više prijao odmor. Imaju inicijativu.

Domaći kruže oko šesnaesterca gostiju, ali bez ideje. Oduzeta lopta kod desne aut-linije, sevnula je kontra gostiju, kapiten uzima loptu i ide do kraja. Kapiten kapitenski! Iskoristio je neopreznost protivničke odbrane. Zatresao je mrežu. Iskusni defanzivac je kasnio za delić sekunde. 0-1. U prvom poluvremenu se činilo da će meč biti završen najnepopularnijim rezultatom, ali može se reći da utakmica tek sada počinje. Ostanite sa nama.

Gostima se sada ne žuri, dodaju se na svojoj polovini. Međutim, domaći igraju presing, ukrali su loptu, ali kakav jezivi start beka gostujuće ekipe. Perjanica mlade reprezentacije Španije leži na travi i sudeći po bolnoj grimasi na njegovom licu, neće moći da nastavi igru. Bek gostiju je pocrveneo u 57. minutu.

Odbrana gostiju se ponovo našla na mukama u 61. minutu. Bio je to neoprezan start u kaznenom prostoru, pa je sada i polušpic domaćih ostao na travi. Nadamo se da nije ništa ozbiljno. Arbitar pokazuje na belu tačku. Gostujući igrači su opkolili sudiju, štoper koji je skrivio penal se hvata za glavu, ne može da veruje šta je arbitar dosudio. Ustala je i cela klupa. Trener rizikuje da ga sudija pošalje na tribine. Ustaje i polušpic domaćih, nije mu ništa. Bela tačka ga je izlečila. Pogledajmo ponovljeni snimak. Pa, kontakta je svakako bilo, e sad, da li je ovo za jedanaesterac… vi procenite. Najefikasniji napadač domaćih je siguran sa bele tačke: lopta u jednu, a golman u drugu stranu. Prevario je čuvara mreže gostiju . Odlično izvođenje penala.Do strelca izjednačujućeg pogotka dotrčava i polušpic domaćih. Može se reći da je kumovao golu. Nadmudrio je štopera. Rezultat je poravnat. Ponovo smo na početku.

Gol! Ne, ne, podignuta je zastavica linijskog sudije, gol se neće priznati. Utakmica se nastavlja. Predivan lažnjak korpulentnog Švajcarca, zbunjenog Albanca je poslao po burek. Ovo je bio pravi potez za publiku, ali je ona ostala uskraćena za gol jer je u sledećem duelu napravio faul u napadu. Ovaj temperamentni centarfor sada rizikuje žuti karton zbog šutiranja lopte nakon sudijskog zvižduka, ali sudija mu je ipak progledao kroz prste. Inače, za njega se interesuje mnogi veliki klubovi, pričalo se letos da bi mogao da pređe u popularne rosonere ili u Staru torinsku damu.

Utakmica nije gotova dok sudija ne odsvira kraj. Lopta je okrugla. Sve je moguće. Ljubimac domaćih napušta teren uz ovacije publike. Domaći nastavljaju da napadaju, šanse se ređaju kao na traci ali izostaje završnica. Zamalo preko gola! Gosti kreću u polukontru, i evo ga još jedan udarac iz ugla, a znamo koliko su gosti opasni iz prekida. Savršeno izveden korner omalenog Argentinca, i kakva majstorija glavom visokog Šveđanina! Skinuo je paučinu sa gola! Pravo u rašlje! Ovo se ne brani! Upisaćemo asistenciju omalenom Argentincu. Domaći su se propisno ispromašivali, i kao što to obično biva, stigla je kazna. Gosti ponovo vode.

Fotografija: Lazara Marinković

Domaći ponovo kreću sa centra. Sve je manje vremena. Gosti nestrpljivo čekaju poslednji sudijski zvižduk. Srbin obara strelca jednog gola; zakasnio je sa startom, lopta je već gurnuta napred. Sudija mu ovog puta nije oprostio: javna opomena.

Sudija svira kraj! Gledali smo mnogo kvalitetnije drugo poluvreme, a gosti su opravdali ulogu favorita.

Šampion šampionski! Ali i inače, ove sezone su efikasniji u drugom delu igre. Ne samo što su ostali neporaženi nego odnose sva tri boda, a ujedno su i prekinuli dobru seriju domaćina. Ostavili su srce na terenu. Rezervista gostiju se proslavio.

Sa nama je strelac drugog gola na meču: "Pa, bila je to prava prvenstvena utakmica sa dva poluvremena. Pa, ispunili smo dogovor iz svlačionice. Publika je bila njihov, pa, ono što se kaže, dvanaesti igrač, ali mi smo pokazali da smo trenutno kvalitetnija ekipa. Pa, važna tri boda u borbi za odbranu titule. Domaćin je uvek neugodan rival. Pa, popravili smo bodovnu zalihu pred prolećni deo sezone. Pa, ubeđen sam da ćemo odbraniti titulu. Pa."