FYI.

This story is over 5 years old.

Kokain

Kako će najveća kokainska racija u Kolumbiji uticati na snabdevanje kokom širom sveta

Takođe: koliko biste dugu crtu mogli da izvučete od 12 tona zaplenjenog kokaina?
Jamie Clifton
London, GB
Fotografija via

U sredu je kolumbijski predsednik Huan Manuel Santos saopštio da su policijske snage njegove države zaplenile 12 tona kokaina – navodno najviše što je u istoriji ove zemlje konfiskovano u jednom navratu.

Policija tvrdi da je droga pripadala neuhvatljivom Dariju Antoniju Usugi, poznatom i kao "Otoniel" – šefu Zalivskog klana, najmoćnije bande trgovaca drogom u Kolumbiji – i da je pronađena pod zemljom na četiri farme u severozapadnom departmanu Antiokija, nekada domu Medeljinskog kartela Pabla Eskobara. Santos je napomenuo da je, zajedno s ovim ulovom, kolumbijska policija ove godine do sada zaplenila 362 tone koke, već nadmašivši ukupan zbir od zaplenjenih 317 tona iz 2016. godine.

Reklame

Dakle: dobre vesti za PR službu kolumbijske policije. Ali šta ovo, u realističnom smislu, znači za potrošače kokaina širom sveta?

E, pa američka tona sadrži 907,185 grama, što znači da – zahvaljujući ovoj zapleni – 10.886.220 grama neće napustiti kolumbijsko tlo, namenjenih cisternama barova u Majamiju i nozdrvama jednog na svakih 25 Britanaca. Naravno, pod pretpostavkom da je ta roba visoke čistoće i sa stoga može biti "sečena" kad stigne na konačno odredište, zapravo biste na kraju završili sa malo više od te cifre. Uzmimo za studiju slučaja Veliku Britaniju: ovde čistoća kokaina na ulici trenutno dostiže i 80 odsto , tako da tu cifru možemo da povećamo za 20 odsto, što nas dovodi do ukupnog zbira od 13.063.464 vrećica od jednog grama.

Pošto smo se već bacili na matematiku, ajde da joj se posvetimo još malo, iz čiste zabave. Koliko dugu crtu koke biste mogli da izvučete iz tih vrećica? Ako kažemo da gram koke može da se razvuče na crtu od oko 30 cm, kad se sve sabere, to bi izašlo 391.903,920 centimetara, iliti 3.919 kilometara – malo više od udaljenosti vazdušnom linijom između Londona i Kaira.

To deluje kao mnogo kokaina zato što to jeste mnogo kokaina. Međutim, do marta ove godine, Kolumbija je bila najveći svetski proizvođač kokaina, sa pobunjenicima iz Revolucionarnih oružanih snaga Kolumbije (FARC) koji su navodno pozvali farmere da zasade još više koke nakon što se kolumbijska vlada obavezala da će ih zameniti legalnim zasadima u sklopu mirovnog sporazuma sa gerilcima. Prema godišnjem Izveštaju o strategiji kontrole međunarodnih narkotika američkog Stejt Departmenta iz 2015. godine – poslednje godine za koju je dostupna statistika – Kolumbija je imala potencijal da proizvode 495 metričkih tona kokaina, što znači da 362 tone zaplenjene ove godine neće biti ni blizu čitave godišnje zalihe. Na to dodajte činjenicu da Peru i Bolivija takođe proizvode ogromne količine kokaina, i ova zaplena počinje da izgleda kao sve manji udarac za sveukupnu količinu koke koja se izvozi iz Južne Amerike.

Reklame

Kako će, dakle, ova racija tačno uticati na globalno snabdevanje kokainom?

"Tamo gde nađu tonu, znate da ima još tona koje bez problema svake nedelje prođu dalje", kaže profesor Adam Vinstok, osnivač Globalnog pregleda droga. "Ne očekujem da će to mnogo uticati na ionako preplavljeno britansko tržište, gde je čistoća koke u porastu."

Džordž Mekbrajd iz ekspertske grupe za politiku prema drogama VolteFace slaže se s tom ocenom. "Globalno se proizvede nekih 900 tona godišnje, tako da u širem poretku stvari to nije neka velika količina", kaže on u mejlu. "Ove racije obično su PR vežbe i imaju vrlo malo uticaja na dostupnost, cenu ili čistoću. Trenutno imamo neprekinut priliv jeftinog čistog kokaina, a proizvodnja u Kolumbiji je u porastu, tako da sve ovo nije nastupilo u vreme kad bi moglo da izvrši neki veći uticaj."

I eto vam ga sad: to je samo dobra prilika za fotografisanje – zabavna ekskurzija za policiju; prilika da složi hiljade ciglica kokaina u veliki plastični tepih i skakuće po njemu – ali dugoročno se nije mnogo šta promenilo, a možda čak ni kratkoročno.

Nažalost, kao i uvek, udarac ovih zaplena najviše će osetiti oni sa nižih nivoa hijerarhije u trgovini drogom. "Posledice će se osetiti više pri dnu, sa reperkusijama nasilja i zastrašivanja", kaže Vinstok govoreći o potencijalnom sukobu koji ovakva zaplena izaziva. "Bande krijumčara droge ostaju ubedljiv dokaz da je rat protiv droge besmislen."

Reklame

On zapravo iznosi izvrsnu poentu: prema izveštaju Kancelarije Ujedinjenih nacija za droge i zločin iz 2017. godine, globalno gledano potražnja za kokainom je uglavnom jednako velika kao što je uvek bila. Proizvodnja kokaina u Kolumbiji je najveća u poslednje dve decenije. Oni koji vode Rat protiv droge očigledno vode unapred izgubljenu bitku. Ljudi vole kokain; na kokainu može mnogo da se zaradi. On prosto neće nestati.

Potrebno je temeljno redefinisati kako najbolje izaći na kraj s ovim problemom: uvesti mere koje će zaustaviti gubitak tolikih života, i u lancu snabdevanja i među korisnicima koji imaju sve lakši pristup kokainu opasno visoke čistoće.

Da biste učestvovali u Globalnoj anketi o drogama za 2018. godine, anonimnoj studiji o tome kako svet upražnjava droge, kliknite ovde.

@jamie_clifton

Još na VICE.com:

Odmorite se u nekadašnjem dvorcu Pabla Eskobara

Od Lovćena do Medeljina: "istorijski sporazum" Crne Gore i Kolumbije

Dirljive fotografije lepota Kolumbije u doba razdora