FYI.

This story is over 5 years old.

Tehnologija

Logika aplikacije „analognog fotoaparata" za telefon me je izludela

Čekaj, ti svojim evidentno digitalnim mobilnim telefonom praviš evidentno digitalne fotografije, ali one izgledaju analogno, i ako hoćeš više od 10 fotki moraš da kupiš dodatno kaobajagi analogni film?????
Skrinšot ekrana telefona na kojoj je aplikacija

Pre par večeri koleginica mi preko Vajbera oduševljeno šalje fotografije koje izgledaju kao da su fotkane polaroidom, objašnjavajući da je u pitanju aplikacija na telefonu koja te tera da njime mlatiš dok se „fotka ne razvije“ kao i da paziš da „ne ispucaš film na gluposti“. U pitanju je aplikacija InstaMini od čije logike me je momentalno zabolela glava.

Čekaj, ti svojim evidentno digitalnim mobilnim telefonom praviš evidentno digitalne fotografije, ali one izgledaju analogno, i ako hoćeš više od 10 fotki moraš da kupiš dodatno kaobajagi analogni film????? Koji u stvari ne postoji, jer je sve digitalno i oni će ti realno samo dati pristup aplikaciji. Digitalnoj aplikaciji na digitalan način!

Reklame

Ova aplikacija me je ubacila u mentalni rebus isto kao kada je izašla aplikacija Knock on Wood koja fejkuje da imate drvo u telefonu u koje ćete da kucnete po potrebi. Jer šta, idemo ka tome da drveće kao takvo nestane sa ove planete, pa ćemo imati i aplikaciju preko koje ćemo dobijati i „kao vazduh“ preko „kao lišća“ i „gistro fotosinteze“?

Ali na stranu sad sa mojom tehnofobijom koju sam uredno hranila spisima Žana Bodrijara o Simulaciji i Simulakrumima, primetila sam da je sve više stvari koje nam pokazuju da nas naše tehnološke inovacije zapravo vraćaju nazad u prošlost ili kako naslov filma kaže „Nazad u budućnost“.

Kolega je nedavno pisao o tome da Fejsbuk postaje besmislen sa čime se u potpunosti slažem, ističući zamku u koju nas dovodi „Desilo se na ovaj dan“ opcija. I zaista, pitanje je samo vremena kada će ova opcija na Fejsu da se pretvori u one tripozne slike u kojima je slika slike u kojima je… Odnosno, kada će postati – setili ste se na ovaj dan da ste se setili na ovaj dan da ste…. Aaaa boli me glava. Shvatate šta hoću da kažem, uostalom.

Međutim, Fejs nije jedini preko koga se može videti da nas inovacije sve više vraćaju unazad. Vinili su ponovo tu pa vaš omiljeni bend, možete slušati na svemu od telefona preko kompjutera ali možete ga slušati i na gramofonu koji za svaki slučaj ima i usb ulaz. (Možda vam se ipak sluša nešto iz onog perioda kada su se tako kratkovido pesme rezale samo na pokojne CD-ove a ne i na ploče????)

Reklame

U svakom slučaju, tu smo gde smo. I evo šta vam ova aplikacija zaista nudi.

  • Utisak da ste arti više nego što zapravo jeste, potrebni su samo jutarnji zraci sunca i neka biljka.

Fotografija autorke napravljena uz pomoć aplikacije

  • Opominje nas da je važno verovati i u ono što ne vidimo jer će vam fotka biti užas ako niste dovoljno mlatili telefonom (???)

Nije mi se lepo osušio film dok je fotka kobajagi izlazila iz telefona

  • Film zaista ne treba trošiti na fotkanje toaletpapira mada i to izgleda kul

  • Možete biti retro sa znatno manje uloženog napora

Sedim u stolici, "razvijam" svoju fotografiju a i dalje sam retro jer me fotkaju drugim telefonom sa istom aplikacijom. Vau.

  • Ovakve stvari nisu za vas ako ćete umesto da se zabavljate umarati sebe tim opasnim pitanjem sa beskonačno mnogo a najčešće ni jednim odgovorom – zašto?

Ko lud, ja???

Dakle, vaši mobilni telefoni mogu biti i analogni fotoaparati. Dok god ne poželite da pravu fotku držite u ruci. Ali zašto biste trošili nepotreban pravi filmi, evo da kucnem u lažno drvo, treba misliti i na ekologiju, jer je maloletnoj radnoj snazi u Kini koja pravi naše telefone to sigurno jako važno.

JOŠ NA VICE.COM:

"Mogli bismo da pravimo i celu fabriku": Tvorci robota iz Niša za VICE Srbija

Prete li nam roboti ubice

Kako je živeti s robotskom rukom