FYI.

This story is over 5 years old.

Sport

Kako da pokidaš novu sezonu NBA fantazija

Noćni NBA fanatici u Srbiji se spremaju za novu fantazi sezonu.

foto: Flickr / G M

Leto je za nama, jesen polako počinje, još malo pa će i oktobar, pa i novembar, a dobro znate šta to znači – početak nove NBA sezone. Novih osam meseci vrhunske košarke samo čeka na vas, i vašu sposobnost da noćni život NBA fanatika nekako izbalansirate sa dnevnim obavezama.

Ali, zašto stati na pukom praćenju brojki, slova i pokretnih slika? Već nekoliko godina unazad, termin fantazi igara polako ulazi u domaći mejnstrim. Još od čuvenog „virtuelnog selektora" na B92, fantazi je prisutan među Srbima, a u poslednje vreme može se reći i da je skoro pa zvanično izašao iz andergraund krugova. Sve je više ljudi koji upražnjavaju ovaj vid zabave kako bi dodatno „začinili" svoje navijačko iskustvo, pa zašto da i vi ne budete jedan od njih?

Reklame

Počnimo, pre svega, sa prostom definicijom šta je zapravo fantazi sport. Reč je o takmičenju u kojem vi birate vaš tim od postojećih sportista, i onda se takmičite protiv drugih koji rade to isto. Statističke kategorije kakvi su poeni, skokovi itd. se sabiraju i boduju, i pobeđuje onaj koji sakupi više (ili manje, ako su po sredi prodate lopte). Primarna svrha fantazija je zabava – dalje od pukog plezira, počećete i temeljnije da pratite neki sport ili ligu, i tako se i više interesujete za sport uopšte.

Tekst koji je pred vama opisaće problematiku možda i najrasprostranjenijeg košarkaškog fantazija kod nas – fantazi NBA. Znam da mnogi od vas igraju fantazi ligu šampiona ili premijer ligu u fudbalu, a u poslednje vreme čujem da ima i neki ABA fantazi, ali to su neke druge stvari. Evo, stoga, jednog malog vodiča za praćenje najbolje košarkaške lige na svetu kroz fantazi staklo.

1. SKUPILI SE BEĆARI

foto: Flickr / WIDEANGLE@108dB

Ovo je početak svake fantazi priče. Prvo, valja naći grupu zaluđenika koji bi izgurali celu sezonu. Često su to kolege i prijatelji, a po potrebi uleti neko i po „preporuci". Naravno, pomaže ako su entuzijasti za košarku, ali i početnici se brzo ubace u ritam, ako imaju predispoziciju za društvene igre. Treba ovde odmah naglasiti da bi vaš prvi izbor trebalo da budu marljivi i dosledni ljudi, koji su spremni da celu sezonu prčkaju po svom rosteru, kupuju, prodaju, oduzimaju i dodaju, jer niko ne voli „onog lika" koji posle tri nedelje digne ruke i prestane da namešta roster. Štaviše, ako je ostatak ekipe preozbiljan, „onaj lik" može toliko iziritirati ostatak da je prestanak prijateljstva krajnje realna opcija. Fantazi se lako prelije u dnevni život.

Reklame

Onaj najvredniji među vama, i onaj koji se najviše razume u košarku, bi svakako bilo dobro da bude komesar lige. Komesar se bavi utvrđivanjem pravila i generalnom organizacijom – od prikupljanja igrača, do definisanja koji trejd sme a koji ne sme da se desi. Komesarska rabota se uglavnom poveri jednom od veterana, i u ligama koje funkcionišu neko duže vreme to je mahom stalna funkcija.

Što se broja učesnika tiče, optimalno je desetoro ili dvanaestoro ljudi. Osmorica je OK, ali onda će rosteri biti prepakovani dobrim igračima, pa će aktivnost na pijaci slobodnih agenata biti takoreći minimalna. Ispod osam nema smisla igrati – četrnaest je pak previše (mada izvodljivo i nadasve zabavno na momente). Šta god izabrali, vodite računa da vas uvek bude paran broj, jer većina sistema, ako ne i svi, ne dozvoljavaju održavanja live drafta za lige sa neparnim brojem takmičara.

Kada rešite pitanje kvantiteta, kvaliteta i komesarijata, sledeći korak je odabir sajta na kojem će se vaša liga organizovati. Mnoštvo je opcija, a moj lični izbor je uvek Yahoo! – njihov interfejs je dovoljno jednostavan za svakoga, a i gotovo uvek su pristupačni. ESPN, TSN i drugi imaju svoje poklonike, međutim ja bih se zadržao na Yahoou gde sam već čitavu deceniju redovan akter. Potreban vam je, jasno, Yahoo! nalog, ali ako ga nemate to je tek par minuta posla.

2. PRAVILA, PRAVILA

foto: Jutjub skrinšot

Dakle, liga je kreirana, igrači su određeni, sada treba pristupiti onom pravno-legalnom delu – definisati pravila igre, statističke kategorije i druge sitne i manje sitne pojedinosti.

Reklame

Ono najvažnije je svakako odabir statistike koja će se vrednovati. Neka standardna liga će ovde brojati devet stavki – broj poena, broj skokova, broj asistencija, procenat šuta iz igre, procenat šuta sa penala, broj postignutih trojki, broj udarenih rampi, broj ukradenih lopti i broj izgubljenih lopti. U dogovoru sa ostatkom lige, ovde možda možete dodati i neku egzotiku kao zapršku, recimo procenat šuta za tri, ili broj skokova u napadu, ili ne znam ni ja šta već, ali ako ste početnici, savetujem zadržavanje na predloženom.

Posle statistika, na redu su pozicije. Opet, neki difolt je da vam startna postava broji deset igrača – tri beka (PG, SG i džoker bek), tri krila (SF, PF i džoker krilo), dva centra i dva all-round džokera. Pravila su jasna – samo neko koga sistem označava kao pleja može ući na PG mesto. Bilo PG i SG mogu igrati beka džokera, a opšti džoker može biti bilo ko. U poslednje vreme, mnogi vole da ukinu jednog centra i dodaju trećeg opšteg džokera, jer su centri prilično deficitna kategorija u modernoj NBA. Na vama je da to dogovorite sa ostalima. Klupa je uglavnom pet ili šest igrača, uz dva mesta za povređene. I ovo je fleksibilna kategorija, pa izvolite eksperimentisati kako vam se svidi.

Sledeća bitna stavka je da li će se liga igrati u nedeljnom ili dnevnom formatu. U prevodu, to znači da li ćete adaptirati vaš roster na dnevnoj bazi, tj. svakodnevno, ili samo jednom nedeljno pred početak kola. Nije teško zaključiti da je nedeljna opcija bolja ako je vaša četa fantazista neka kežual ekipa koja igra tek sporta radi – pravi zaluđenici će svakako hteti da svakodnevno promešaju karte. U dnevnim ligama, rezultati će uvek biti i veći, iz čistog razloga jer tada imate šansu da uključite i vašu „klupu" u igru – u nedeljnim, neki igrač koji te nedelje igra tri ili četiri meča ima potencijalno veću vrednost od onoga ko će samo dvaput na parket. I na to vredi obratiti pažnju nedeljom uveče kad nameštate roster.

Reklame

foto: skrinšot via

Komesarov posao je takođe da definiše kad počinje plej-of i koliko timova učestvuje. Ako vas je 12, šestoro u doigravanju je realna opcija – pri čemu prvi i drugi „lade" do polufinala. Jako je bitno definisati datume plej-ofa – pokušajte da izbegavate poslednju nedelju regularne NBA sezone, jer tada puno timova, pogotovo onih boljih, odmara svoje igrače. Zamislite da igrate fantazi finale, a Kavaji Lenard vam uopšte ne ulazi na teren jer su Sparsi po dobrom običaju Grega Popoviča rešili da ograniče učinak startera?

I na kraju imamo i čuveni live draft, tj. događaj u kojem svi igrači biraju svoj tim. I ovde je logika prosta – zakažite u terminu na koji će barem 90% lige moći da se pojavi. Live draft je, po mnogima, kamen temeljac sezone, jer ko ne prisustvuje, stavlja se na raspologanje ozloglašenom autodraft robotu, koji bira nasumično po nekom difolt rangiranju osim ako ga vi ne isprogramirate unapred (a retko ko se bakće time). Bolje, dakle, uzdati se u svoje sposobnosti – zagrejte stolicu i pripremite gradivo, jer draft ume da bude surov.

3. FANTASY ŠKOLICA

foto: Jutjub skrinšot

Dobro, da vidimo šta imamo dosad. Liga formirana, igrači pristali, pravila dogovorena, draft zakazan. Šta je ostalo? Ništa – samo da se igra. Ovo što sledi je neki zbornik mudrosti koji može dobro da vam dođe ako ste početnik, a mislim da će i neki iskusniji imati ovde šta da pročitaju.

Pre svega, naučite da čitate statistike na fantazi način. Fantazi bodovanje izuzetno ceni igrače koji „pune" više statističkih kolona u toku jednog meča – naravno, takvi su retki, ali ih definitivno treba prioritizovati tokom prvih draft rundi. Lebron Džejms je recimo neko ko radi dvadeset stvari odjednom, i mahom ih dobro radi. Odličan izbor je i Demarkus Kazins, jer em igra retku poziciju – centar – em dominira u bukvalno svakoj statističkoj kategoriji. To što igra za očajni Sakramento je krajnje nebitno za fantazi igrače, u stvari, čak je i poželjno. Vrhunski igrači koji igraju za relativno treš timove, kakvi su već spomenuti Bugi ili recimo Antonio Dejvis iz Nju Orleansa, su uvek bolji izbor od nekoga ko je prva zvezda u inače „packed" timu (u tebe gledam, Durante). Ne moram ni da vam objašnjavam zašto je to tako – individualni učinak je osnova fantazi igrarija.

Reklame

Posle prvih par rundi drafta, gde redovno „padaju" superstarovi, dolazi onaj teži deo posla – popunjavanje tima „specijalistima". U fantazi terminologiji, „specijalac" je neko ko se ističe u par kategorija, i pravi balans ovakvih igrača često je šampionski recept. Uzmite, recimo, Hasana Vajtsajda iz Majamija, koji surovo dominira u blokadama i skokovima. Retka pozicija – centar, i retka stat. kategorija – blokade, čine ovog igrača dobrim izborom u srednjim rundama. Klej Tompson iz Golden Stejta će vam stabilno gomilati trojke i poene, kao i poneku ukradenu. Primera ima koliko god želite.

Za sam kraj drafta ostaju popularni „sleeperi", tj. igrači za koje stručnjaci očekuju da će se svojim igrama probiti u žižu javnosti. „Sleeper" može biti igrač koji je, recimo, kao ruki još projektovan za talenta, zatim je stagnirao par godina, ali se u međuvremenu desila neka promena trenera ili nešto treće i on je sad spreman da eksplodira. Pametan izbor ovih igrača u kasnim srednjim rundama može značajno obogatiti vaš roster. Tu su, takođe, i ovogodišnji rukiji, koje default ranking često zakopa negde po sredini liste jer, jasno, ne postoji statistička reprezentacija iz njihovih prethodnih sezona. Mnogi često i zaborave na rukije tokom drafta, pa se posle kaju – Endru Vigins i Karl-Entoni Tauns dobri su primeri novajlija koji su se isplatili već u prvoj sezoni.

Kad sezona krene, važno je pratiti vesti i biti na pravom mestu ispred svih. Zamislite, recimo, situaciju u kojoj se Stef Kari povredi na par meseci – saznate li to pre ostatka vaše lige, imaćete priliku da sa tržišta brže-bolje zgrabite njegovu standardnu rezervu i tako za džabe dobijete igrača koji će beležiti jake minute u Stefovom odsustvu. Valja uvek i pratiti trendove i razvoj situacije od kluba do kluba – prošle godine, recimo, Evan Furnije je počeo sezonu kao neki sedmi-osmi igrač Orlanda, ali je u prvim nedeljama stekao poverenje trenera i onda postao stabilna opcija u napadu. Sve su to stvari koje će vam pomoći u pohodu na titulu.

Eto, posle svega ovoga, nadam se da vam je malo jasnije kako Fantazi NBA funkcioniše. Neka to bude prvi korak u vašem fantazi svetu, a posle toga – ko zna? Fantasy Football, Fantasy Hockey, Fantasy Baseball… sve se ovo da naučiti i odigrati ako volje i slobodnog vremena postoji.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu