​Fotografije ljudi, zgrada i pronađenih predmeta koje ne primećujemo

FYI.

This story is over 5 years old.

galerija

​Fotografije ljudi, zgrada i pronađenih predmeta koje ne primećujemo

Fotograf Karlos Alba (31) se u martu 2013. iz Madrida preselio u istočni London i počeo da upija novi kraj kroz predmete i ljude koji u njemu žive.

Dalston Lejn, Hakni. London 2014

Sve je počelo sa rukom nacrtanom mapom. Fotograf Karlos Alba (31) se u martu 2013. iz Madrida preselio u istočni London, a njegova gazdarica mu je dala grubu skicu komšiluka kako bi se snašao u novom kraju. "Na njoj je označila uobičajena mesta - autobuske i metro stanice, prodavnice, banku, teretanu - pa sam je koristio kako bih upoznao okolinu", kaže on. "Tokom šetnji, na ulicama sam pronašao mnogo predmeta poput fotografija, ljubavnih pisama, crteža. Počeo sam da ih skupljam, prvo bez nekog reda, a kasnije metodično. Kada sam imao već priličan broj zanimljivih predmeta proučio sam njihovo značenje i vlasnike."

Reklame

To je i uradio, uzeo kameru i beležio ne samo pronađene objekte već i stanovnike kraja koji je počeo da otkriva. U septembru, projekat koji je Karlos nazvao The Observation of Trifles počeo je ozbiljno i pretvorio se u foto knjigu. Karlos je prešao put od modnog fotografa u Španiji do potpuno novog izazova u gradu za koji kaže da je "jedan od najkompetativnijih na svetu", ali i otvoren i multikulturalan.

Kao što i očekujete, prilaženje strancima na ulici zahteva malo takta. "Sa sobom sam nosio pronađene predmete, svesku sa crtežima i fotografije", kaže Karlos. "To mi je pomoglo da lokalcima objasnim projekat. Pričao sam sa ljudima 15 do 30 minuta, a ako mi je neka osoba bila interesantna, razgovor bih završio pitanjem: 'Da li mogu da vas slikam?' Ako je odgovor bio potvrdan, izvadio bih aparat iz ranca i slikao."

Tri godine kasnije, on i dalje pamti određene razgovore i objekte. Seća se da je pričao sa lokalcem Robertom Adamsom (na slici ispod) koji je rođen "u blizini crke Sr Mary-le-Bow i radio kao operater za povezivanje telefonskih linija sa zemljama španskog govornog područja. Njegovo interesovanje za Španiju je rođeno nakon što se njegov deda borio u Španskom civilnom ratu u Internacionalnim brigadama." Najanimljivije je što je Robert rekao da je "veoma ponosan da se nađe u poetičnoj foto knjizi svog komšiluka. Za mene je ovo najbolja pohvala ovog fotografskog projekta. "

Neće uskoro zaboraviti parče negativa koje je našao na trotoaru - verovatno njegovo najsmešnije otkriće - "na kome možete videti golog patuljka" ili poruku na kojoj jednostavno piše "Molim vas ne ostavljajte više mleka. Imamo previše zaliha. Pokvariće se. Hvala." Od karata do ličnih fotografija koje su možda ispale iz džepa jakne ili su namerno bačene Karlos je stvorio sopstvenu sliku razumevanja Haknija i Tower Hamlets kraja.

Reklame

Na kraju krajeva, ceo projekat je uslovljen slučajnošću - ni u jednom trenutku nije postojao plan. "Istraživao sam o lokalnoj istoriji istočnog Londona, umetničkim galerijama, ljudima koji tamo žive i sve to me je privuklo. Takođe je bio i najjeftiniji kraj u Zoni 2."

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu

Slajd pronađen u Punderson baštama, Tower Hamlets, London. 2013

Robert Adams. Mile End Rd, Tower Hamlets, London. 2013

Wallis Rd, Hakni, 2013

Reklama u Betnal Green ulici, London, 2014.

Betnal Green Rd, Tower Hamlets, London, 2014

Sara. Essex Rd, Hakni, London. 2015

Karta pronađena na Pričard roudu, London 2014.

Hagerston Park, Hakni, London, 2014.

Džo, Regent´s kanal, Tower Hamlets, London. 2014

Film. Florida St, Tower Hamlets, London. 2015

Cecilia Rd, Hakni, London, 2014

Ligenier St, Tower Hamlets, London. 2014

Cedulja, Old Bethnal Green Rd, Tower Hamlets, London. 2013

Crna liska, Regent kanal, Hakni, London, 2014.