FYI.

This story is over 5 years old.

Matična ploča

Mračna strana Nikole Tesle: eugenička budućnost bez kafe

Nema sumnje da su Tesline genijalne ideje brojnije od njegovih loših stavova i zaslužuje posthumnu slavu koja mu se ukazuje. Ali ne bi bilo fer da prođe Teslin rođendan, a da mu se ne da pokoja packa.
Tesla oko 1890. slika: Wikipedia

Članak je preuzet sa Motherboard-a

Tokom prošle decenije je lik i delo Nikole Tesle napokon doživeo priznanje u popularnoj kulturi. Njegova životna priča je inspirisala popularni članak Oatmeala, najsmešniju epizodu Drunk Historija svih vremena i iznenađujuću ulogu Dejvida Bouvija kao srpskog genija u filmu "Prestiž". On je postao nezaobilazan u popularnoj kulturi, a Teslino memorijalno društvo je na dobrom putu da njegov rođendan, 10 juli, proglasi za Dan Nikole Tesle.

Reklame

Ovaj talas ljubavi prema Tesli poslednjih godina potvrđuje njegov doprinos kao jednog od najuticajnijih mislilaca svih vremena. Takođe je i dirljiv, s obzirom na neslavan završetak njegovog života kada je 1943, u siromaštvu preminuo usamljen, dok je njegov rad decenijama kasnije skoro potpuno zaboravljen. Sličan fenomen se trenutno dešava i matematičaru Alanu Turingu, čije su poslednje godine bile još tragičnije od Teslinih, a doprinosi podjednako uticajni.

Ali, za razliku od Turinga, Tesla je imao neke "mrlje" u svojoj naučnoj karijeri. (Čik nađite nešta negativno o Turingu; tip je zloslutno savršen). I dok je zakasnelo poštovanje Tesle prijatno, nema ničega zabavnijeg od nalaženja prljavog veša.

A koji je bolji način od skidanja Tesle sa pijedastala od podsećanja na njegove stavove o eugenici? Pa to su bile 1930-te, mogli biste da kažete. Eugenika je tada bila popularna. Ali, svako brani Teslu "istorijskim kontekstom" nikada zapravo nije pročitao šta je on rekao o ovoj temi.

"Godine 2100. će eugenika biti univerzalno uspostavljena", napisao je Tesla u februarskom izdanju Liberty magazina iz 1935. godine u okviru članka u kome predviđa budućnost. "U prošlim dobima, zakon jačeg je iskorenjivao manje poželjan korov. Čovekov nov osećaj sažaljenja je počeo da se meša u surov način funkcionisanja prirode. Zbog ovoga i dalje održavamo u životu nesposobne."

Sken članka o Tesli u Liberty-u iz 1935, slika: Hello-Earth.com

Najproblematičniji deo ovog citata je Teslina upotreba reči "manje poželjan korov" i njegov jasan prezir prema "novim osećajem sažaljenja." Ali njegove ideje takođe odaju problematično razmišljanje o prirodnoj selekciji na naučnom nivou. Tesla je napravio uobičajenu grešku poistovećivanja "preživljavanja najjačih" i preživljavanja pojedinaca koji zaslužuju da prenose svoje gene koji su nekako zaslužili pravo za reprodukcijom.

Reklame

Ali kao što svaki evolutivni biolog zna, "selekcija" nije ni približno aktivan proces, kako sama reč nagoveštava. "Najjači" su delom igra sreće; kada se novo utočište oslobodi, organizam sa najboljom kombinacijom atributa za upotrebu tog okruženja će tokom vremena biti uspešniji od drugih. Dinosaurusi su bili više nego sposobna grupa koja je živela milionima godina, ali bacite jedan asteroid na njih i odjednom su ptice i sisari bolje opremljeni za preživljavanje.

Nažalost, Teslini stavovi postaju još ekstremniji: "Jedini metod kompatibilan našoj predstavi civilizacije i rase je sprečavanje razmnožavanja nesposobnih sterilizacijom i svesno vođenje nagona za parenjem", napisao je. "Nekoliko evropskih i američkih zemalja sterilišu kriminalce i lude. Ovo nije dovoljno. Eugenici teže ka tome da se oteža stupanje u brakove. "

"Svakako nikome ko nije pogodan roditelj ne treba dozvoliti da pravi potomstvo", nastavio je. "Za sto godina od danas biće podjednako neverovatno da se normalna osoba pari sa eugenički nepodobnom osobom kao i da se uda za kriminalca."

Šta znači "pogodan"? Ko je "eugenički nepodoban"? Činjenica da Tesla izdvaja "lude" takođe pokazuje manjak samosvesti. Imamo čoveka koji je kompulsivo gnječio prste na nogama po sto puta tokom noći, računao kubikažu svakog obroka, i zaljubio se u goluba. On je prosto bio arhetip ludog naučnika i lako bi potpao pod kategoriju "ludaka" koju navodi.

I dok je neobjašnjiva podrška eugenike bila Teslina najveća mrlja, nije mu bila i jedina. Smatrao je da su stimulanti poput kafe i čaja "otrovi" i da će nestati do 2000. godine, ali je u istom paragrafu hvalio alkohol kao "raznovrsni eliksir života."

Iako ga je na početku karijere svakako finansijski prešao Tomas Edison, njegovi kasniji problemi sa novcem su isključivo njegova krivica. Da ni ne pominjemo njegove tvrdnje da je napravio zemljotres mašinu koja mu je uništila laboratoriju.

Nema sumnje da su Tesline genijalne ideje bile brojnije od njegovih loših stavova i da zaslužuje posthumnu slavu koja mu se ukazuje. Ali ne bi bilo fer da prođe Teslin rođendan, a da mu se ne da pokoja packa.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu