Izgubljene fotografije užasnih mesta zločina u Italiji

FYI.

This story is over 5 years old.

Fotografija

Izgubljene fotografije užasnih mesta zločina u Italiji

Fotografije su istovremeno prelepe i zlosutne, ali su iznad svega dragoceni dokument startih tehnika forenzičke fotografije.

UPOZORENJE: Neke fotografije sadrže uznemirujući sadržaj

Članak je prvobitno objavljen na VICE Italy.

Početkom 20. veka, Luiđi Tomelini je radio kao fotograf patolog u Đenovi. Njegove fotografske ploče bile su neophodan deo policijskih istraga tog doba, ali je većina izgubljena posle njegove smrti, i srećom, pronađena tokom 1980-ih.

Fotografije su istovremeno prelepe i zlosutne, ali su iznad svega dragoceni dokument startih tehnika forenzičke fotografije.

Reklame

"Iza ovih ploča krije se duga i teskobna priča", kaže Stefano Amoreti, student kulturnih i kreativnih industrija na Siti univerzitetu u Londonu. "Rikardo Seci ih je pronašao u nekom zaboravljenom koferu u Đenovi krajem 1980-ih. Našao je čitav portfolio sa slikama ljudi ubijenih pre sedamdeset godina, ali nije znao šta da radi sa njima, te ih je čuvao kod kuće sve do 2013. Te godine smo prvi put razvili ploče, u mračnoj komori koju smo napravili u njegovom kupatilu". Amoreti, Seci i fotograf Mino Tristovskij napravili su izložbu ovih neverovatnih fotografijaClue: Cold (Trag: Hladno). Izložba je obišla Evropu, a prošle nedelje je objavljen katalog sa svim fotografijama.

Samoubistvo, verovatno vešanjem. Skenirana originalna ploča 18x13 cm, 1910.

"Fotografije su neverovatno dramatične", rekao mi je Amoreti. "Ona sa čovekom na keramičkom podu, na primer. Položaj leša; perspektiva je toliko detlajno diktirana zidovima i podom; muškarac je u dijagonalnom položaju; nenamešten krevet - sve izgleda kao scena iz filma."

Pošto je pronađen portfolio, dugo vremena nisu mogli da saznaju ko je bio fotograf. "Ali onda je Aldo Padovano, istoričar i pisac iz Đenove, uspeo da poveže određenu fotografiju sa novinskim tekstom u kome se pominje da je profesor doktor Tomelini posetio mesto zločina da bi snimio 'nekoliko' fotografija. Sve su se kockice potom sklopile. Tomelini je bio poznati akademski profesor na Univerzitetu u Đenovi u to doba. Verovatno je bio prvi koji je uveo inovativnu tehniku identifikacije u Italiju, poput otisaka prstiju."

Reklame

Telo u mrtvačnici. Sken originalne ploče, 18x13, 1910

Svaka priča otkriva scenario ključan za kustose izložbe. "Postoji jedna fotografija na kojoj se vidi poster za premijeru 'Boema' koja je održana u Đenovi 27. januara 1912. Ta fotografija je bila ključna za uokvirenje istorijskog trenutka. Na drugima se vide imena, a neke su zanimljive sa tehničkog stanoviša. Međutim, postoji nekoliko zaista fascinantnih fotografija koje ne nude nikakav kontekst. Noževi, na primer. Ili meci, to su isti motivi koje je decenijama kasnije proslavio pop art."

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu

Džepni nož. Sken originalne ploče, 12x9 cm, 1910

Otisak konopca za bešenje, sken originalne ploče 21x16 cm, 1910

Meci za balističku analizu, samoubistvo. Sken originalne pločee, 12x9 cm, 1910.

Samoubistvo vatrenim oružjem. Sken originalne ploče, 21x16 cm, 1910.

Otisci prstiju. Sken originalne ploče 12x9 cm, 1910.