FYI.

This story is over 5 years old.

Zdravlje

Elektronske cigarete mogu da nas ubiju, ali ne na način na koji mislite

Moderno pušenje ubija, bukvalno i brzo.
Fotografija: Flickr/korisnik: Nicholas King

Već je ustanovljeno da elektronske cigarete nisu bezbedne po same korisnike, a očigledno ni po ljude koji se nađu u njihovoj blizini. Kolege iz Tonic su već pisale o kancerogenim hemikalijama koje se ispuštaju prilikom procesa vaporizacije, uključujući štetne sastojke u određenim aditivima s ukusima i teške metale, poput olova, koji se cede sa kalema za grejanje.

Takođe, elektronske cigarete mogu biti kontraproduktivne i u misiji pomaganja ljudima da ostave cigarete. Mana im je, pokazala je to studija naučnika iz Centra za rak Noris Koton na koledžu Dartmut, i to što mogu da navuku nepušače na cigare.

Reklame

Svi ovi podaci govore o “sporoj smrti”, a gotovo sve što uzimamo nas sporo ubija, tako da je na vama da vidite da li su e-cigarete vredne rizika.

Međutim, ispada da elektronske cigarete mogu da nas ubiju mnogo brže, gotovo ekspresno. Eksplozija elektronske cigarete je ubila čoveka na Floridi, prema navodima lokalne policije koja je ispitivala uzroke smrti.

Kako prenosi CNN, tridesetosmogodišnji Talmaž Delia pronađen je mrtav u kući nakon što se protivpožarni alarm aktivirao, piše u izveštaju za autopsiju. Policajci su ga našli sa ranom u predelu iznad gornje usne i većim opekotinama po ostatku tela. Njegova smrt se tretirala kao nezgoda.

Kasnije tokom istrage, kao uzrok smrti je navedena prostrelna rana na glavi. Ispostavilo se da je “projektil” koji je usmrtio Talmaža deo elektronske cigarete. Autopsija je pokazala da je kompanija Smok-E Mountain napravila cigaretu.

Da, tako je, pušenje ga je ubilo, bukvalno. Nažalost, ova cigareta je ubila čoveka brže nego bilo koja druga.

Tačan uzrok ovakvih eksplozija je često nepoznat, ali prema istraživanjima Američke uprave za kontrolu hrane i lekova, postoje dokazi da problemi sa baterijom uzrokuju eksplozije. I dok one manje elektronske cigarete, koje su slične veličine kao prave, ne proizvode dovoljno napona da naprave toliki pičvajz, one sa većom baterijom, poput uređaja koji je nađen kod Talmaža, mogu dovesti do eksplozija.

- Dva glavna razloga za propadanje ovakvih naprava su preterano punjenje baterije i kasnije skraćivanje njenog životnog veka – kaže Tomas Kiklas, glavni finansijski direktor Asocijacije elektronskih cigareta Tobacco Vapor.

Reklame

On kaže da litijum jonske baterije mogu da pregore i na ostalim uređajima, poput laptopova. Ali laptop stoji ispred vas ili u vašem krilu, što opet nije manje štetno kada dođe do eksplozije, ali elektronska cigareta vam se nalazi direktno ispred face.

Ovakvi incidenti su retki, nisam siguran ni da li je ovo prvi smrtni slučaj od elektronske cigarete, a opet dovoljni da se javnost zabrine.

U periodu između 2009. i 2016. u Americi se desilo 195 slučajeva eksplozije ili požara usled korišćenja elektronskih cigareta, pokazuju podaci Američke vatrograsne asocijacije.

Tako je 2015. jednom tipu, takođe sa Floride, eksplodirala cigareta direktno u lice. On je zadobio opekotine lica, grudi, ruku i pluća. Godinu dana kasnije, jednom Njujorčaninu je eksplodirao džep. Mislim, nisu mu eksplodirale žvake ili ključevi od auta, već elektronska cigareta. Zaradio je opekotine trećeg stepena.

Kao što rekoh, istraživanja su pokazala da elektronske cigarete mogu štetiti ljudima koji ne puše. Međutim, istraživanja nisu pokrila sve potencijalno opasne scenarije, poput radijusa eksplozije elektronskih cigareta. Jedna četrnaestogodišnjakinja je zadobila blaže opekotine kada je tokom vožnje rolerkosterom u Hari Poter zabavnom parku na Floridi eksplodirala elektronska cigareta u džepu čoveka pored nje. Da li još neko primećuje da je ovo treći slučaj eksplodirajućih cigareta na Floridi?

Da li su ovo situacije koje možete da predvidite ili ih nekako sprečite? Ne, naročito kada se uređaj nalazi u džepu nepoznate osobe do vas.

Reklame

Jedino što možete da radite, ukoliko koristite elektronske cigarete, jeste da vodite računa da se pravilno pune. Ili da ih koriste uz nekakav bong od dva metra, držeći ih tako na bezbednoj udaljenosti.

Mada najbezbedniji način da vam neki uređaj ne eksplodira u lice jeste da ga uopšte ne koristite. Jer ne eksplodiraju samo elektronske cigarete. Kao što znate, eksplodiraju i mobilni telefoni.

I kada grubo postavite stvari, šta će pre eksplodirati – elektronska ili obična cigareta? Mobilni ili fiksni telefon?

Uostalom, elektronske cigarete ne bi trebalo da koristite ne iz bezbednosnih razloga, već zato što njihovo pušenje izgleda smešno. I dok već nekako možete da se nosite sa smrću, konstantno podjebavanje od strane pravih pušača može biti stresno.