FYI.

This story is over 5 years old.

Animirani film

Deset najboljih epizoda animiranih serija iz ove godine

Od dugovečnih serija kao što su "South Park" i "Archer", do nekih novih klinaca kao što su Netfliksov "Big Mouth".
Youtube skrinšot

Crtani filmovi nisu više samo za subotu pre podne — oni su za svaki dan u nedelji. Volite vanzemaljce? Postoji crtani film za vas. Zanima vas ukrštanje visoke mode sa gigantskim robotima? Postoji jedan i za vas. Fascinirani ste emotivnom cenom slave koju plaćaju antropomorfne životinje? Opustite se, pokriveni ste! Želite da vaši crtaći odražavaju široki spektar rase, roda i identiteta? Smatrajte i to učinjenim!

Reklame

Raspon i raznolikost animiranih televizijskih serija neverovatniji su nego ikad. Sve serije na ovoj listi su dobre. Neke su imale istaknute epizode, koje smo obradili na ovom mestu. Druge su bile prilično konzistentne sve vreme, zbog čega je bilo teško odabrati pojedinačne epizode. Redosled je po mom ličnom ukusu, ali ako volite animaciju, sve vrede da se pogledaju.

10. Neo Yokio - "Hampton's Water Magic"

Netfliksova futuristička anima koju je producirao Ezra Kening iz grupe Vampire Weekend, sa glasovima Džejden Smit, Suzan Sarandon, Džuda Loa, Tavija Gevinsona i VICELAND-ovih Desusa i Meroa, vrlo je uvrnuta serija. Mešavina standardne anima-borbe protiv demona i ludačkih problema prvog sveta, Neo Yokio nije za svakoga. Između stalnih gađanja imenima proizvoda, njegova raznovrsna glumačka postava i šačica istinski neočekivanih obrta ovu seriju čine fascinantnom i veoma u fazonu 2017. godine. Upečatljivo, četvrta epizoda, "Hampton’s Water Magic", bavi se prijateljem (Desus Najs) jedne od protagonistkinja Kaz Kan (Smi) koji upada u magični bazen i pretvara se u ženu. Menjanje roda prilično je uobičajena pojava u japanskim animama, tako da je osvežavajuće videti neobavezan pristup ovoj temi u jednom američkom crtaću. Kan je tako primorana da preispita koliko se on loše odnosi prema ženama — i svima oko sebe, da budemo iskreni — pružajući gledaocima uvid u potencijal da Neo Jokio postane istinski zanimljiva u budućim sezonama. Dođite zbog predivne animacije i mimova o tobleronama, ostanite zbog konačnog, katarzičnog pada Jednog procenta.

Reklame

9. South Park - "Put It Down"

Prva scena u epizodi "Put It Down" samo je Tvik kako urla i raštimano lupa po klaviru u reakciji na pogoršane odnose između Sjedinjenih Država i Severne Koreje. Na ovu listu dospeva samo zbog potencijala da se identifikujete sa tom scenom, ali u njoj se nalazi i fascinantan vodič za prihvatanje problema vaših voljenih bez želje da ih rešavate. Samo ih saslušajte i pokušajte da zamislite kako im je, deco! Podzapleti o neverovatno neodgovornim Tviter navikama Donalda Trampa i fokusu naše kulture na dramatičnim problemima umesto banalnim, ali često težim, pogađa pravo u sredu. Ali ova epizoda nema samo ubojitu satiru. Ona ima i dušu.

8. Attack on Titan - "Warrior"

Jedva dočekani povratak feudalne futurističke anime Tetsura Arakija nakon tri godine doneo je sav spektakl i brutalnost koje smo svi očekivali. Akcija je ubistvena, a sposobnost serije da dočara složene emocije detaljnim izrazima lica — umesto jeftinim anima trikovima — čini je jednom od najboljih serija ove godine. Ona takođe uvlači gledaoce u složeni svet koji će vas šokirati obrtima koliko i nasiljem. Svaka epizoda imala je svoju dramu, ali "Warrior" je zaslužio mesto na ovoj listi zbog jednog od najvećih otkrića još otkad su otkrivene Erenove titanske moći.

7. Adventure Time - "Islands Part 8: The Light Cloud"

Posle deset sezona, Adventure Time se okončava 2018. godine. Čini se da tvorac serije Adam Muto i njegova ekipa pokušavaju da zaokruže što više započetih linija priče, ali nijedna nije bila toliko matematički precizna od one kad se Fin suočio sa svojim korenima u mini-seriji "Islands" emitovanoj u januaru.

Reklame

Za one koji su pratili seriju još otkad je Džeremi Šada počeo da daje glas Finu sa 13 godina, gledanje serije Adventure Time predstavljalo je iskustvo rituala odrastanja. Fin je odrastao zajedno sa nama, a njegovi emocionalni problemi bili su naši emocionalni problemi. U drugom pokušaju serije da uradi format mini-serije, Fin konačno otkriva civilizaciju iz koje je potekao. Sve što smo znali o njegovom poreklu poticalo je od enigmatskog, avanturističkog oca, koji je pomalo kreten. U ovoj seriji, međutim, saznajemo za Finovu toplu, saosećajnu stranu koja je zapravo jedina razlika između njega i čudovišta protiv kojih se bori. Ova vrsta pripovedačkog izazova može da proslavi ili uništi neku TV seriju, ali sledbenici tvorca Pendltona Vorda pristupili su tome s emotivnom iskrenošću i otkačenošću koja privlači odrasle baš kao i decu.

6. Samurai Jack - "XCIII"

Samuraj Džek vratio se ove godine nakon što su se fanovi više od decenije molili filmu — ili bilo kakvoj završnici sizifovske borbe našeg skoro nepobedivog heroja sa mračnim gospodarom Akuom. Uprkos smrti voljenog glumca, legendarnog Makoa, koji je davao glas Akuu, tvorac Gendi Tartakovski uspeo je da nam podari solidan, zadovoljavajući kraj koji je nedostajao originalu iz 2004. godine. U petoj sezoni bilo je epskih, vrhunski koreografisanih scena borbi, efektnih epizodnih likova i gomile posveta mitovima i popularnoj kulturi. Ona je sadržala sve što su gledaoci očekivali od jedne epizode Samuraja Džeka — uz dodatni bonus razrešenja. Finale je graciozno i dirljivo, ali nijedna sekvenca ne može ni da prismrdi tenziji druge epizode u petoj sezoni, u kojoj se Džek bori sa emocionalnom cenom konstantne borbe protiv zla dok je suočen sa elitnom gardom fanatičnih ratnica koje se klanjaju njegovom smrtnom neprijatelju.

Reklame

5. Archer Dreamland - "Gramercy, Halberd!"

FX-ova satira na špijunski žanr toliko se puta preobratila do sada da je to bilo teško pratiti. Ove godine su tvorac Arčera Adam Rid i njegov tim hrabro iskoristili produženu sekvencu sna — pripovedački mehanizam koji je naveo Rozen da preskoči ajkulu — i ona je funkcionisala. Nakon što je Arčera upucala holivudska zvezda Veronika Din, on i njegov tim ISIS-ovih agenata koji su postali privatni detektivi upadaju u noar iz četrdesetih u mozgu našeg komiranog superšpijuna. U sedmoj epizodi "Gramercy, Halberd!" omaže Hamfriju Bogartu zasipa Arčerova drogirana arčerovština i sve se otrže kontroli. Ne možete biti više Arčer od kiborga iz četrdesetih sa srednjevekovnim oružjem kog je napravio bivši nacistički naučnik, dok naš junak polako shvata da je sve vreme bio nasamaren. U svoj toj drami, šale su bile mitraljeski brze i smrtonosne, kao i uvek.

4. Big Mouth - "Girls Get Horny Too"

Uprkos njegovom sirovom eksternom smislu za humor nalik seriji Family Guy, Big Mouth Nika Krola i Džona Mulejnija je biser. Gde biste drugde pronašli promišljeni kontekst o haotičnom biološkom procesu odrastanja? Gde možete da pronađete obrazovni materijal o vlažnim snovima i menstruaciji u formatu savršenom za "bindžovanje", a koji je zapravo zabavna tema za razgovor sa prijateljima? “Girls Are Horny Too” je praktično disertacija na temu ženskih pogleda u prepoznatljivom, svakodnevnom okruženju. Bonus poeni idu za ljupki razgovor između protagonistkinje Džesi (Džesi Glejzer) i njenih genitalija, uz urnebesan glas Kristen Vig. Ne postoji trenutno ništa što liči na ovu seriju.

Reklame

3. Steven Universe - "Stuck Together"

Za seriju o tri magična vanzemaljca koji odgajaju napola-vanzemaljca, napola ljudskog dečaka, najveći kvaliteti Steven Universe-a često su ukorenjeni u prepoznatljivom rešavanju sukoba. "Stuck Together" bavi se naslovnim junakom Stivenom i jednim od njegovih ljudskih prijatelja — tinejdžerom po imenu Lars, čije su nesigurnosti često sam sebi najveći neprijatelj — dok ih kidnapuju zli magični vanzemaljci. Desetominutni format serije omogućava njenom tvorcu Rebeki Šugar, prvoj ženi koja je napravila sopstvenu seriju za Kartun Netvork, da usredsredi "Stuck Together" isljučivo na isterivanje emotivnih demona. Stiven i Lars, nepokretni, prisiljeni su da se suoče sa karakternim osobinama koje ih sukobljavaju. Njihov razgovor ne pomaže u rešavanju većih problema sa kojima se suočavaju, ali opipljiva promena u Larsovom pogledu na život znači mnogo svakome koga je ikad izluđivao njegov sopstveni nedostatak samopouzdanja. Najveći kvalitet serije Steven Universe jeste njeno razumevanje haotičnih osećanja i u tome ova epizoda briljira.

2. Bojack Horseman - "Time’s Arrow"

Netfliksova serija o propalom konjskom filmskom glumcu Bodžek Horsmenu (Vil Arnet) dok pokušava da se pronađe u haosu industrije zabave, sa sve drogama, plitkim odnosima i mentalnoj bolesti, specijalizovala se u navođenju gledalaca da zavole likove koje bi inače bilo suviše lako mrzeti. Pretposlednja epizoda četvrte sezone "Time’s Arrow" verovatno je najambicioznija u tom pogledu.

Reklame

Bodžekova majka, Beatris Horsmen (Vendi Malik) — neumorno surova stara kobila koja se čini odgovornom za većinu neuroza njenog sina — neprestano skače iz svoje dezorijentišuće sadašnjosti i borbe sa demencijom u neizbežne flešbekove na razočaravajuću mladost. U herkulovskom pokušaju, tvorac serije Rafael Bob-Vaksberg zajedno sa režiserom Aronom Longom i koscenaristkinjom Kejt Purdi, humanizuje najbližu stvar negativcu u Bodžek Horsmenu. Završnica uliva nadu za istinskom promenom u Bodžekovom ponašanju. To je redak udarac mazohističkoj bazi fanova koja uporno voli da gleda kako on iznova i iznova povređuje sve oko sebe.

1. Rick and Morty - "The Ricklantis Mixup"

"Da budemo sasvim iskreni, morate da imate veoma visok koeficijent inteligencije da biste razumeli Rika i Mortija" početak je mima koji ističe koliko je lako upasti u zamku preteranih hvalospeva za popularni sf sitkom sa Adult Svima Džastina Roilanda i Den Harmona — ali dođavola, "The Ricklantis Mixup" je 30 najuzbudljivijih minuta animirane televizije koje sam u životu video. To je paukova mreža podzapleta u letećem svemirsku gradu u kom se sastaju verzije glavnih likova, Rika i Mortija, iz drugih dimenzija.

"The Rickshank Redemption" otkriva društvo koje odslikava sva zla realnog sveta —policijsku brutalnost, nejednakost plata, lažne vesti, političku manipulaciju — dok se oporavljamo od događaja iz eksplozivne premijere treće sezone. Osma epizoda nabijena je munjevitim fazonima i zabavna za gledanje, dok parodira pet ili više različitih žanrova istovremeno. Glupava je gde treba da bude — tebe gledam, Kauboju Morti — ali nudi gomilu suptilnih detalja za fanove koji vole da pročešljavaju svaki kadar gustim češljem. Takođe je neverovatno glumačko dostignuće za Roilanda, koji pola sata daruje glasove u munjevito brzim dijalozima svakom liku sem jednom komercijalnom voditelju. Niko ne zna koliko će proći pre nego što se pojave nove epizode Rika i Mortija, ali Harmon, Roiland i njihova nova rodno ujednačena scenaristička soba moraće da utroše više vremena kako bi nadmašili ovu sezonu.

Izrazite svoje neslaganje sa Beketom Mufsonom na Tviteru i Instagramu .

Još na VICE.com:

Kako sam sebi upropastio Simpsonove

Ovo su TV programi koji su nam obeležili detinjstvo

Dest animiranih filmova koje treba da pogledaš tokom zimskih praznika