photo of the moon
Penelope Umbrico, Fotografija "Everyone’s Moon" 2015-11-04 14:22:59, 2015.
Kultura

50 zvezdanih fotografija svemira

Za 50. godišnjicu sletanja na Mesec ovog vikenda, kurator Džon Fajnštajn je odabrao kolekciju fotografija koje ilustruju naše fantazije dubokog svemira.

Ove subote je 50. rođendan sletanja na Mesec. Spektakl ove misije je svakako povod za slavlje, a sami različiti segmenti misije se nalaze na tuce izložbi: od fotografija (kao što je ona koju je napravila Mia Fajnmen u njujorškom Metropolitanu), pa sve do onih koje su fokusirane na memorabilije, kao što je "Destinacija Mesec" u muzeju letova pored Sijetla. Nakon što sam napravio sopstvenu low-fi izložbu "Veš dubokog svemira" u galeriji koja je nekada bila praonica veša u Solt Lejk Sitiju u saveznoj državi Juta, delovalo je kao logičan sledeći korak da pozovem sve učesnike tih izložba da zajedno napravimo izložbu koja će predstavljati svemir.

Reklame

Većina umetnika koji su ovde prikazani koriste fotografije kao sredstvo da približe duboki svemir kroz kulturne i medijske kulturne matrice kojima je obično oslikan međuzvezdani prostor u javnosti. Neki umetnici poput Ameli Bauer i Kasandre Klos koriste pejzaže pustinja da bi približile atmosferu koju doživljavamo u elementima pop kulture kao što su Star Trek, Fleš Gordon ili Marsovac. Iako možda izgleda kao Mars u pitanju je samo nekakav kameni predeo u Novom Meksiku ili u Juti. Slično tome Džoj Druri Koks ima fotografije fleka od ulja na parkinzima koje podsećaju na površinu Meseca. Umetnik Azikive Mohamed, Đeneba Aduajom i Žak Njeri imaju reference na afro-futurističke pokrete od ranih devedesetih do pop-kulturnih referenci poput filma "Crni Panter". Oni posmatraju afričku dijasporu i borbu za oslobođenje kroz objektiv nauke, tehnologije i fikcije. A onda tu je i apsurd Džejkoba Hopta prikazan kroz humorom obojeni karikaturalnu i očigledno veštačku sliku astronauta u helankama kojeg ispaljuju u svemir dok rukom pokazuje da je sve okej.

Drugi, poput Penelope Umbriko čiji se rad oslanja na izložbu iz Meta koristi fotografije nebeskih tela, posebno amaterske fotografije sunca i meseca pokupljene sa Flickra i poređane na ogromnu mrežnu strukturu da bi se razumeli jedinstveni motivi i teme koje opsedaju ljude širom sveta. Iako je malo verovatno da jedna ovakva kolekcija može da odgovori na pitanja koja nam nameće svemir, da otključa tajne svemirskih putovanja ili da odgonetne misteriozni tvit američkog prdsednika iz ove godine u kojem misli da je Mesec deo Marsa, ali svakako je veoma zabavna i može ponekad da posluži kao ključno produženje našeg razumevanja onoga što leži iza horizonta naših shvatanja.

Reklame

Možete da istražite radove ovih umetnika tako što ćete posetiti njihove sajtove ili možda instagram profile koji se nalaze na linkovima ispod.

Zapratite Džona Fajnštajna na Instagram.

Ovaj članak je izvorno objavljen na VICE US.