FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Grčke banke zatvorene, isplate ograničene, do referenduma 5. jula

Grčke banke su danas zatvorile vrata do 6. jula u pokušaju da zaštite krhki finansijski sistem zemlje i tako rasplamsale strahovanja da se Atina kreće ka izlasku iz evrozone.
Foto: Petros Giannakouris/AP

Grčke banke su danas zatvorile vrata do 6. jula u pokušaju da zaštite krhki finansijski sistem zemlje i tako rasplamsale strahovanja da se Atina kreće ka izlasku iz evrozone.

Prema novouvedenim strogim merama, Grci će moći da podignu 60 evra dnevno po osobi. Takođe su zabranjeni i svi transferi novca u inostranstvo, što je ojačalo sumnje da će privreda zemlje doživeti jak udarac zbog ograničavanja ulaganja i potrošnje.

Reklame

Foto: Petros Giannakouris/AP

Grčke finansijske vlasti donele su ove mere dan pre roka u kom Grčka mora da isplati Međunarodnom monetarnom fondu 1.8 milijardi dolara — dug za koji su mnogi predviđali da Atina neće moći da vrati na vreme.

U obraćanju naciji, grčki premijer Aleksis Cipras je objavio zatvaranje banaka i ograničeno korišćenje bankomata. Ova mera je usledila posle odluke Evropske centralne banke da proširi mere finansijske pomoći osiromašenoj zemlji. Finansijska tržišta Evrope su loše reagovala na ove vesti, dok je vrednost akcija pala kao posledica finansijske napetosti u Grčkoj.

Pročitajte i: Pitali smo mlade Grke kako će glasati na referendumu

U vatrenom govoru koji je prenosila državna televizija, Cipras je okrivio Evrogrupu, neformalni skup finansijskih ministara zemalja Evropske unije, kao i Evropsku centralnu banku tvrdeći da je "sada jasno da je (njihova) odluka da nametnu ucenu na volju grčkog naroda."

"Odluka da se ne produži finansijska pomoć Grčkoj je uvredljiva i sramota za Evropu u celini", rekao je Cipras.

Nedelju dana razgovora između Grčke i drugih članica Evrozone o rešavanju dužničke krize u zemlji obustavljena je u subotu pošto je Atina najavila održavanje referenduma o programu evropske pomoći u nedelju, 5. jula.

U izjavi BBC-ju, britanski premijer Dejvid Kameron je rekao da bi odbijanje pomoći na referendumu moglo da znači i kraj članstva Grčke u Evropskoj uniji.

"Ako budu glasali 'ne', ne vidim kako bi to bilo u skladu sa ostajanjem u evrozoni", rekao je Kameron.

Ipak, i pored dramatičnog preokreta ovog vikenda, Pjer Moskovici, Evropski komesar za ekonomska i finansijka pitanja izražava nadu. U najnovijem tvitu je napisao: "Grčka: vrata Evropske komisije su uvek otvorena."

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu