FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

​Koji je sledeći Putinov korak posle kolapsa rublje?

Jučerašnji dan bio je katastrofalan za rusku rublju, koja je svakog sata gubila vrednost u odnosu na dolar i evro čak i do 24 odsto. Ovaj iznenadni kolaps ugrozio je stabilnost velike svetske sile, izazvao paniku među stanovništvom i jezu u svetskom...

Jučerašnji dan bio je katastrofalan za rusku rublju, koja je svakog sata gubila vrednost u odnosu na dolar i evro ​čak i do 24 odsto. Ovaj iznenadni kolaps ugrozio je stabilnost velike svetske sile, izazvao paniku među stanovništvom i jezu u svetskom finansijskom sistemu.

Ruska privreda kojom poslednjih godina sve više dominiraju državna preduzeća, prolazi kroz probleme ​već neko vreme, ali kombinacija zapadnih sankcija uvedenih zbog politike Vladimira Putina prema Ukrajini i ​pada cene nafte, glavnog izvoznog proizvoda zemlje, dovela je skoro do ivice. Centralna banka Rusije podigla je kamatnu stopu na zapanjujućih ​17 odsto u pokušaju da zaustavi visoku inflaciju i dalji pad vrednosti rublje. Za svakog ljubitelja intriga sa vrha, perspektiva Putinovog pada sa vlasti u nekom tajanstvenom puču u Kremlju kao posledica ove krize je, koliko god neverovatna, vrhunski uzbudljiva.

Putin, koji uživa ​podršku od 87 odsto, troši 50 milijardi dolara na Olimpijske igre i uživa u propagandnim aktivnostima ​nag do pojasa, ne uspeva u onome što mu je najpotrebnije: da ojača srednju klasu. Rusija je, po određenim merilima, zemlja u razvoju u kojoj nema slobode štampe niti političke kontrateže Putinizmu, i relativna vidljiva uglađenost postoji samo zahvaljujući prihodima od nafte. Privredni rast bi mogao da opadne za 4.5 odsto godišnje ukoliko cena nafte ostane na 60 dolara po barelu, tvrdi ​Centralna banka Rusije, a to bi moglo da dovede do propadanja proizvodnje, odlaska kapitala i talasa uličnih protesta koji bi mogli da podsete na ​demonstracije organizovane u vreme Putinovog povratka na mesto predsednika 2012. godine.

Svakako, Rusija oseća posledice izolacije Zapada posle invazije na Ukrajinu: danas je predsednik Obama potpisao ​novi paket mera koji donosi još sankcija za Putinovu vladu. Ruskom lideru su možda dragi smeli potezi da bi pokazao sopstvenu moć, poput presecanja​ toka prirodnog gasa ka Evropi u vreme rasplamsavanja krize u Ukrajini, ali je svakoj zemlji teško da pokaže snagu kada se njeni građani rešavaju domaće valute što je brže moguće ​i kupuju različitu robu.

Drhtanje Rusije na ivici dugotrajne ekonomske krize i pada proizvodnje nesumnjivo donosi muke i jad njenim građanima, ali takođe može da bude i udarac njenoj novoj poziciji punoj samopouzdanja na svetskoj sceni – sem ako Putin odluči da povuče neki veliki potez, poput ponovnog uspostavljanja ruske hegemonije nad još jednim izgubljenim udom Sovjetskog saveza.

Ali koje su šanse da će Putin, ravno 15 puta izabran za​ Čoveka godine u Rusiji, povući neki tako ishitren potez?