FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Sedamnaest Saudijki osvojilo poslaničke mandate na prvim izborima otvorenim i za žene

Saudijska Arabija je bila poslednja zemlja u kojoj je ženama bilo zabranjeno da glasaju. Posle izbora ovog vikenda, sedamnaest Saudijki će biti poslanice u nekoliko velikih gradova ovog konzervativnog kraljevstva.
Foto via EPA

Sedamnaest žena je dobilo poslaničke mandate na istorijskim lokalnim izborima u Saudijskoj Arabiji, prvim u konzervativnom islamskom kraljevstvu na kojima su mogle da učestvuju žene i kao kandidatkinje i kao glasačice.

Saudijska Arabija je bila poslednja zemlja u kojoj je ženama bilo zabranjeno da glasaju. Međutim, ženama je i dalje zabranjeno da voze, a zakonski zavise od dozvole muškog srodnika za svaku veliku odluku u životu.

Reklame

Sabq.org, informativni sajt povezan sa Ministarstvom unutrašnjih poslova autokratske monarhije, objavio je da je ukupno 17 žena izabrano za poslanice u različitim delovima zemlje. Izbori su sprovedeni za dve trećine mesta u lokalnim većima koja nemaju zakonodavne i opšte moći, a usledili su posle izbora 2005. i 2011. godine na kojima su mogli da učestvuju i glasaju samo muškarci.

Tokom vladavine kralja Abdulaha koji je preminuo u januaru, preduzeti su koraci kojima će žene imati veću ulogu u javnom životu zemlje, više njih odlaziti na studije, a podstiče se i zapošljavanje žena. I pored ovog istorijskog poteza, segregacija između muškaraca i žena je na izborima ovog vikenda bila više nego očigledna.

Foto via Tviter

Mnoge oblasti života i dalje su zatvorene za Saudijke. Zabrana vožnje, na primer, često nosi surove kazne. Jedna žena je 2011. godine osuđena na 10 udaraca bičem jer je vozila. Kazna je kasnije izmenjena pošto je izazvala bes organizacija za zaštitu ljudskih prava.

Aktivistkinje kažu da je zabrana vožnje predstavljala značajnu prepreku tokom registrovanja glasača jer zbog nedostatka prevoznih sredstava, nisu mogle da otputuju do većih gradova da bi se prijavile. Kada su zaključne liste glasača, na njima je bilo 10 odsto žena.

Kandidatkinjama, kojih je bilo 900 od 6,440 prijavljenih za poslanička mesta, takođe je bilo zabranjeno da razgovaraju sa muškarcima glasačima tokom kampanje. Stoga su mnoge od njih koristile društvene mreže da bi širile poruke svojih kampanja, među kojima su bile izgradnja obdaništa za decu zaposlenih majki, bolja saobraćajna infrastruktura i otvaranje centara za mlade.

Žene će biti poslanice u glavnom gradu Rijadu, najsvetijem gradu Islama Meki, Džedi, ali i nekim od najkonzervativnijih oblasti Saudijske Arabije.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu