FYI.

This story is over 5 years old.

Svaštara

​Tinejdžerke puše u trudnoći da bi im bebe bile manje

Novo istraživanje pokazuje da su tinejdžerke u Australiji propušile kako bi smanjile težinu svoje bebe pri porođaju. Vanredna profesorka na Australijskom nacionalnom univerzitetu Simon Denis objašnjava zašto.
Foto Neil Mendoza via Stocksy

Kao društvo, naviknuti smo na horor priče o porođajima. To je "kao da na čmar tiskaš stambeni blok sa balkonima oko čitave zgrade" govorila mi je majka. Čak postoji i priznati psihološki poremećaj: tokofobija, iliti parališući strah od porođaja .

A sada je deceniju duga antropološka studija sa Australijskog nacionalnog univerziteta utvrdila da su tinejdžerke toliko usvojile taj strah da su počele da pribegavaju drastičnim merama. Vanredna profesorka Simon Denis ustanovila je da se one aktivno predaju cigaretama u trudnoći, verujući da će to dovesti do manjih beba i, shodno tome, manje traumatičnog porođaja. U nekim slučajevima, devojke su propušile tek kad su saznale da su trudne.

Reklame

"Ne bih to nazvala trendom", rekla je Denis za VICE, "ali je definitivno bilo dovoljno uobičajeno da ga uočim kao obrazac. Gde god sam išla, zatekla bih najmanje nekoliko devojaka koje pričaju o tome."

Dok naučnička zajednica tek treba da presudi je li čaša vina u prvom trimesteru dobra za vas, već decenijama postoji jasan medicinski konsenzus što se tiče pušenja u trudnoći: ne činite to.

Pušenje u trudnoći povećava rizik od smrtnosti novorođenčeta za procenjenih 40 odsto; može da dovede do komplikacija tokom porođaja, pobačaja, preranih rođenja ili mrtvođenih beba, male težine pri rođenju i respiratornih problema tokom detinjstva. Ali mnoge žene zaista puše tokom trudnoće. U Australiji se cifra kreće oko 14,5 odsto budućih majki, mada je teško doći do tačnih podataka zbog anateme u društvu kada je u pitanju pušenje u trudnoći — procenjuje se da i do četvrtine trudnih majki laže kada ih pitaju da li puše.

Zdravstveno upozorenje na pakli australijskih cigareta. Photo via Flickr user newtown_grafitti.

Pitala sam Denis za profil tinejdžerki koje puše u trudnoći. "Uopšteno govoreći, te devojke su izvan srednje klase, gde su zakoni protiv pušenja bili najuspešniji. Bile su veoma mlade, uzrasta između 16 i 19 godina. Većina nije učila ili radila puno vreme, i bile su u grupama niskog socio-ekonomskog statusa."

Zakonitost je isplivala kada je Denis porazgovarala sa devojkama koje je zatekla da puše vidno trudne na javnim mestima. "Poruka koja je iznova stizala do mene bila je da je to strategija za smanjenje težine bebe." Da ironija bude veća, upozorenja na paklama cigareta samo su podržavala taj pogled na stvar, umesto da ga dovode u pitanje. "Stalno viđate upozorenja na paklama o tome kako će pušenje za posledicu imati smanjenu težinu bebe, a to je često potkrepljeno slikom veoma sitne novorođenčadi."

Reklame

Zašto se te devojke toliko plaše rađanja većih beba? "Većina se plašila pucanja ili cepanja. Prilično veliki broj njih imalo je starije sestre ili prijateljice koje su se već porodile, a žene imaju običaj da o svojim iskustvima pri porođaju pričaju u kontekstu horor priča." Strah od traumatičnih trudnoća pojačan je brigom da im vagina više nikad neće biti ista. "Brinule su se da neće moći da se pred muškarcima prikažu kao ranije ako se povrede tokom trudnoće."

Kao i većina loših ideja, odluka da nastave sa pušenjem ili propuše tokom trudnoće nije nastala u vakuumu, već su na nju uticali porodica i prijatelji. "Prilično veliki broj njih propušio je kad su zatrudnele i cigaretu bi uzimale od prijateljica umesto da puše same. Te devojke su često imale majku koja puši ili dug istorijat drugih žena koje su pušile u trudnoći i govorile bi: 'Ništa mi ne fali, vidite, dobro sam.'"

Drugi strah koji se javljao bio je od gojaznosti, što ne iznenađuje kad imate u vidu koliko naše društvo fetišizuje žene koje su posle trudnoće ponovo mršave kao pre. "U najvećem broju slučajeva, radilo se o sitnim devojkama, tako da je za njih gojaznost predstavljala zastrašujuću mogućnost."

Profilisane devojke poveravale su se da im je prijatnije da puše ako znaju da će roditi devojčicu. "One su smatrale da će devojčicama biti lakše da budu sitne i da će kasnije u životu od toga imati koristi. To je proisteklo iz rodnog stava da devojčice smeju da budu sitne i male."

Imajući u vidu svo ono moralizovanje koje majke tinejdžerskog uzrasta dobijaju čak i danas — a kamoli one uhvaćene kako puše u trudnoći — ne iznenađuje da su ispitanice Denisine ankete navikle na posramljivanje u javnosti. "Ove mlade žene već su izložene velikoj anatemi društva zbog svog opšteg socio-ekonomskog statusa. Često su im drugi upućivali mrke poglede ili komentarisali ono što rade.

"Ali one su bile dobre u uzvraćanju komentara. Izveštile su se da izađu na kraj sa položajem u kojem su se našle i definitivno su iskazivale stav: 'Uradiću ovo bez obzira na sve, zato začepite'."

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu