lične finansije

'Zašto stalno kupujem gluposti koje mi ne trebaju novcem koji nemam?'

Uprkos najboljim finansijskim namerama, uvek postoje stvari na koje želimo da potrošimo novac, za koje mislimo da su nam baš važne, kao što su mirisne sveće i mekane trenerke.
Smiling man shopping online on tablet while lying on sofa at home
Kolaž: VICE | Fotografija via Getty

Još od tinejdžerskih godina konstantno nam govore da je štednja dobra, a da novac treba trošiti samo na ono što nam stvarno treba. Ipak, nije sve toliko jednostavno. Mnogi se ne snalaze najbolje u tome da procene koliko novca zaista imaju za trošenje. I možda je baš zato toliko teško zaustaviti se kada se radi o kupovinji slatkih sranja kao što su mirišljave sveće ili mekane trenerke.

Nezavisno od toga koliko novca imate, verovatno vam ne znači puno savet, koji prečesto čujemo, da bi trebalo da smanjite bespotrebno trošenje. Ukoliko ste jedna od onih osoba koje neprekidno troše bespotrebno, evo nekoliko razloga zbog kojih je možda došlo do toga.

Reklame

Oslanjate se samo na snagu volje.

Mnogi od nas pretpostavljaju da ukoliko budemo imali dovoljno sreće, moći ćemo da platimo sve neophodno i da nam preostane dovoljno keša za troškarenje, umesto da se fokusiramo na sebe u budućnosti i krenemo da štedimo. To govori da snaga volje često nije dovoljno jaka da se izbori za našu želju da štedimo.

Šoping za vas predstavlja način rešavanja problema.

Podjednako se može uživati u planiranju trošenja para kao i u samom trošenju. I lako je opravdati trošenje na nepotrebne stvari kao da je to rešenje nekog problema, kao što je set staklenih posuda rešenje za smanjenje korišćenja jednokratne plastike, ili kao što je kupovina opreme za trening garant da ćete trčati napolju kada se vreme pogorša… Ista priča je i sa svim proizvodima za negu kože.

“Od šopinga čovek može da se oseti produktivno. A ukoliko postoji problem koji se može rešiti kupovinom nečega, to nam daje dodatni podstrek”, kaže Klejmen. “Novac je gotovo uvek ograničen - u kojoj god meri - a naša osećanja, želje, impulsi, to je neograničeno.” Čak i ukoliko ste svesni toga da kupujete kako biste popravili svoje raspoloženje, dobro je biti svestan činjenice da šoping u cilju rešavanja problema (ili “problema”) potpada pod istu kategoriju kao emocionalno trošenje.

Zapravo ni ne znaš koliko para imaš.

Ima lepote u neznanju - posebno kada se radi o novcu. Koliko god loše bilo kada shvatite da nešto ne možete sebi da prijuštite, a želeli ste, loša procena i kupovina nečega za šta se nema može doneti samo razočarenje i krivicu.

Reklame

“Mnogi žive od plate do plate, ne zato što su neodgovorni, nego zato što im plate nisu dovoljno velike”, kaže Džoj Liu, sertifikovani finansijski trener pri The Financial Gym. “Ovo je sve samo pogoršano kada u jednačinu dodamo zakasnele ili manje isplate, nemogućnost da se pronađe kuća za koju se ima dovoljno novca, razlike u platama između muškaraca i žena.” Zato, pre nego što okrivite sebe što ne možete da uštedite, budite realistični sa svojim finansijama i obratite pažnju na ono na šta morate da trošite - bilo da se radi o hrani i računima ili hobijima, druženjima, ili drugim stvarima koje vas čine srećnim.

“Odvojte vreme da sednete i procenite svoje finansijsko stanje”, kaže Liu. “Koliko novca je u prihodima, a koliko ode na rashode?” Ukoliko vežbate ovo, kaže ona, možda ćete shvatiti da zapravo nemate toliko para da možete da štedite; ukoliko umanjite troškove ili zaradite još, to možda pomogne. Ipak, možda ni tako nešto nije moguće trenutno. Ukoliko shvatite da nemate dovoljno para za štednju trenutno, i dalje je važno znati koliko novca vam na šta odlazi svakog meseca.

Ukoliko zaključite da nemate dovoljno da kupujete stvari koje nisu neophodne, Ramit Seti, autor I Will Teach You to Be Rich, kaže da ne treba da krenete da budete previše strogi i da isključite trošenje na stvari kao što su restorani, taksi, sveće i proizvodi za negu kože. Umesto toga, odvojte u startu deo novca za ovakve troškove i onda ćete se osećati manje krivo zbog toga.

Reklame

Ponašate se kao da je vaša finansijska situacija ista kao ona vaših prijatelja.

Većina nas ima prijatelje za koje znamo da imaju više novca od nas. Ipak, važno je setiti se da se čak i neki ortaci koji rade sličan posao, ili žive u istom kraju možda nalaze u potpuno drugačijoj finansijskoj situaciji od nas. Ukoliko ovo ne priznate sebi, lako ćete upasti u zamku i pretpostaviti da možete da trošite, kupujete ili štedite isto koliko i oni.

Ubeđeni ste da “niste dobri s novcem”.

Možda ste u prošlosti nekada zaradili baš puno para, pa ih i potrošili, ili su vas ubedili da ne znate da trošite i štedite - bilo kako bilo, i najgore navike se mogu preobratiti u dobre, ili u najmanju ruku, u bolje nego što su sada.