vesti

Brazil je odbio pomoć koju su države G7 ponudile kako bi se zaustavili požari u Amazoniji

Svet bukvalno gori, a brazilski predsednik Žair Bolsonaro prezauzet je prozivanjem supruge Emanuela Makrona.
AP_19238768611864

Brazil će odbiti pomoć u iznosu od 22 miliona dolara, koju su zemlje G7 namenile kako bi se pomoglo u gašenju požara koji su zahvatili šume Amazonije. Ovo je navedeno u saopštenju zamenika predsednika, koji je ovu ponudu okarakterisao kao “imperijalističku“ i naveo da bi ova sredstva bolje bilo iskoristiti kako bi se “ponovo pošumila Evropa“.

Svetski lideri su u ponedeljak na samitu G7 u Bjaricu namenili 22 miliona dolara za pomoć Brazilu u borbi protiv rekordnog broja požara koji trenutno haraju Brazilom, nakon što je domaćin samita Makron istakao ovaj problem kao urgentnu krizu koja uništava “pluća planete.“

Reklame

Ipak, globalna zabrinutost oko požara kao da je iznervirala brazilskog desničarskog predsednika Žaira Bolsonara, koji je insistirao na tome da su požari nacionalni problem, kao i da Makron primenjuje “kolonijalistički majndset“ na njegovu državu. U ponedeljak je Bolsonarov šef osoblja, Oniks Lorenconi, izjavio da Vlada neće prihvatiti ovu ponudu.

“Cenimo [ovu ponudu], ali bi ove resurse možda bilo bolje iskoristiti na ponovno pošumljavanje Evrope,“ rekao je Lorenconi za brazilski vebsajt G1.

“Brazil je demokratska, slobodna zemlja, koja nikada nije bila kolonijalistička ili imperijalistička, kao što je to trenutno slučaj sa francuzom Makronom.“

A onda je govorio i o požaru u kome je izgorela pariska katedrala Notr Dam: “Makron ne može da izbegne ni predvidive požare kao onaj u crkvi koja je deo svetske kulturne baštine. Zbog čega onda ima nameru da podučava našu državu o nečemu?”

Ovakvi komentari usledili su nakon što je Makron pozvao na internacionalnu akciju kako bi se zaštitio ostatak šuma u Amazoniji, pošto EU i ostale južnoameričke zemlje nisu bile zadovoljne odgovorom koji je vlada Brazila usmerila na rešavanje ovih požara. Ovakva situacija možda će negativno uticati na predloženi sporazum o trgovini između EU i južnoameričkih država.

Nakon što je objavio ponudu G7 u ponedeljak, koja se sastojala od obezbeđivanja aviona za gašenje požara, kao i programa za ponovno pošumljavanje, Makron je izjavio da poštuje suverenitet Brazila, ali da su šume Amazonije važne za ceo svet. Kao najveća kišna šuma na svetu, Amazonska šuma je od vitalnog značaja za regulaciju nivoa ugljen-dioksida, što je najvažniji preduslov za to da se globalno zagrevanje uspori u svom napretku.

Reklame

I iako su požari u ovom delu sveta česti tokom sezone suša, ove godine zahvatili su rekordnih 950,000 hektara, što je Brazil nateralo da svoju vojsku uposli u borbi protiv ove katastrofe.

Uprkos tvrdnjama koje su mediji prošle nedelje prenosili, a u kojima se navodi da Brazilu nedostaju sredstva da se izbore protiv šumskih požara, Bolsonaro nastavlja da odbija pokušaje internacionalne zajednice da pomognu pri rešavanju ovog problema.

“Te države koje nam sada šalju novac, oni ga ne šalju kao čin dobročinstva… One ga šalju kako bi se umešali u vođenje naše države i kako bi ugrozili naš suverenitet,“ rekao je on u toku svog obraćanja na fejsbuk lajvu.

Čak je i njegov ministar spoljnih poslova, Ernesto Arauho na svom tviter nalogu ovu ponudu G7 okarakterisao kao dosipanje ulja na vatru u toku ove “fabrikovane krize koja pretenduje da uvede spoljnu kontrolu nad Amazonijom.“

Sa druge strane, borci za zaštitu životne sredine optužuju Vladu Brazila za to da, umesto da se bori protiv krize i očuva Amazon, oni novac radije troše na dalji razvoj države. Od kad je stupio na vlast u januaru, Bolsonaro je popustio regulacije koje su onemogućavale krčenje šuma, a uveo je one koje omogućavaju rudarenje i obrađivanje zemljišta širom Amazonije. Naučnici na ovo kažu da su požari nastali usled ljudske greške, najverovatnije nakon što su rančeri i farmeri palili šumu kako bi povećali obradive površine.

Ponuda zemalja G7 nije naišla na osude samo kod vodećih figura u Brazilu - određene grupe za zaštitu životne sredine naglasile su da ova namenjena sredstva nikako nisu dovoljna kako bi se problem rešio, a iskoristili su priliku i da podsete na to da su G7 dosta neuspešne kada se radi o rešavanju problema kao što je krčenje kišnih šuma.

“Tih dvadeset miliona je za njih sića,” rekao je Ričard Džordž, prvi čovek za šume u kompaniji Greenpeace UK.

Ovaj članak prvobitno je objavljen na VICE US.