FYI.

This story is over 5 years old.

Droge

Kako se banda iz Bruklina obogatila dilujući za El Čapa

Stručnjaci smatraju da je Sinaloa kartel distribuirao heroin preko Bušvik Kru, smrtonosne ulične bande koja je živela opasno i brzo.
Levo: optuženi pripadnik Bušvik Kru kriminalne grupe Moris Braun, US Attorney's Office. Desno: Hoakin „El Čapo” Guzman Loera, 2015., YURI CORTEZ/AFP/Getty Images

Moris Braun, optuženi pripadnik bruklinškog Bušvik Kru, 15. 3. 2016. je okačio na Instagram sliku iz striptiz kluba na kojoj drži svežnje novčanica. Hešteg je glasio #CHAPODABOSS, referenca na Hoakina „El Čapo” Guzmana Loeru, čuvenog vođu meksičkog Sinaloa kartela čije dugo očekivano suđenje treba da počne ovog novembra u istom okrugu u kom je (po policiji) operisala Braunova ekipa.

Ovaj post bio je deo dokaznog materijala izloženog na 40 strana u sklopu proširene optužnice za reketiranje koja je podignuta protiv Brauna i još četiri člana Bušvik Kru početkom meseca. Federalno tužilaštvo za ovu organizaciju tvrdi da je nasilna ulična banda koja od 2010. zasipa ulice Njujorka heroinom i fentanilom, a takođe je u istom sedmogodišnjem periodu izvršila ubistva određenih rivala.

Reklame

Tužilaštvo i policija za sada nisu identifikovali izvor droge koju je Bušvik Kru plasirala na tržište, ali stručnjaci za organizovani kriminal kažu da je ova banda povezana sa Guzmanovim kartelom, čija efikasna narko-mreža na potezu Los Anđeles – Njujork nastavlja da posluje iako im je vođa u zatvoru. Optužnica podignuta protiv dilera iz Bruklina ilustruje sposobnost širom sveta poznatog kartela da u svoju brutalnu mrežu uplete relativno mlade ljude čak i bez uticaja ključnih figura.

„Mape DEA pokazuju gde operišu meksički karteli, a imajući u vidu trenutak u kom su Bušvik Kru prodavali heroin, vrlo je verovatno da su to radili za Sinaloa kartel”, kaže profesor Nejtan Džons sa Univerziteta Sem Hjuston Stejt u Teksasu. „Ako pogledate mapu, jasno se vidi da su ti momci radili u Njujorku a drogu nabavljali iz Los Anđelesa i Čikaga, što je Sinaloa teritorija.”

Početkom meseca, petorka iz Bušvika uhapšena je i zadržana u zatvoru bez mogućnosti kaucije pod sumnjom da su „obavljali distribuciju heroina širokog obima u saradnji sa internacionalnim kartelima koji su i Meksika u Njujork ilegalno dopremali stotine kilograma ovog narkotika”, navodi državni tužilac Ričard Donahju. Petorica optuženih samo su pridodati kriminalcima prethodno uhapšenim u sklopu dvogodišnje istrage.

Optužnica dalje navodi da su petorica kriminalaca – Braun, Džakvan Kuper, Lans Gudvin, Tajkvan Grim, i Norman Marero – radili kao obezbeđenje krijumčara, uterivali dilerske dugove i vršili nasilna dela protiv svakog ko bi im stao na put ili im se iz drugog razloga zamerio. Između ostalo, terete se za mučenje i ubistvo Gerija Lopeza i Rudija Supervila 2013, za koje policija smatra da su pokušali da im ukradu heroin. (Grim za ova dela nije optužen, ali jeste za ubistvo izvesnog Kelvina Džonsona.)

Reklame

Braun, Kuper, i Grim su pred sudijom porekli krivicu, dok Gudvin i Marero još nisu saslušani jer čekaju izručenje iz Severne Karoline odnosno Pensilvanije. Advokati Stiven Bronstin i Geri Katler nisu želeli da komentarišu slučaj.

Robert J. Banker sa Univerziteta Južne Kalifornije, stručnjak za međunarodni organizovani kriminal i globalni terorizam, slaže se sa Džonsovom procenom. „Distribucija preko LA odnosno Čikaga zaista ukazuje na saradnju sa Sinaloa kartelom. Takođe, Bušvik petorka prodavala je po više kilograma heroina od januara 2010. do jula 2017, što zahteva kontinuitet; rivalski karteli kao što su Beltran Leiva ili Jalisco New Generation tokom tog perioda imali su i uspone i padove.”

Banker takođe tvrdi da Braunovi postovi posredno potvrđuju ovu pretpostavku. „Da su kojim slučajem radili za rivale Sinaloa kartela, bilo bi suludo a možda i suicidno slati pohvalne poruke El Čapu preko društvenih mreža”, smatra on.

Uprkos svemu, Sinaloa je i dalje jedna od najdominantnijih grupa na narko tržištu Zapadne hemisfere, navodi se u februarskom izveštaju Stratfora. „Početkom 2017., stvari nisu izgledale sjajno za Sinaloa kartel. Čapo je bio uhapšen i izručen, ostao je vakuum u upravljačkoj strukturi, a to je pokušao da iskoristi njegov bliski saradnik Damaso Lopez Nunjez (El Licenciado).”

Ipak, tvrdi se u izveštaju, Nunjezov pokušaj prevrata bio je nemilosrdno ugušen, pa sad kartel predvode Ismael Zambada Garsija ( El Mayo) i Guzmanovi sinovi, Alfredo Guzman Salazar odnosno Ivan Arčivaldo Salazar.”

Reklame

Džons kaže da ga Bušvik Kru situacija podseća na mrežu Pedra i Margarita Floresa, koji su u Čikagu postali svedoci optužbe protiv Sinaloa kartela i tako pomogli hapšenju pedesetak lica, od kojih je oko 40 bilo osuđeno marta 2015, kako navodi Chicago Tribune.

„Ovi iz Bušvika su na kalup Flores grupe”, kaže Džons. „Dobro povezani i sa kartelom i sa lokalnim bandama, sa tim da su oni bili mnogo diskretniji. Ovi danas su prilično ekstravagantni.”

Kako se navodi u Bušvik Kru optužnici iz jula prošle godine, Luis Lopez i Piter Vaskez bili su u direktnom kontaktu sa meksičkim kartelom i rutinski primali pošiljke od po više desetina kilograma heroina, tržišne vrednosti od više miliona dolara. „Jula 2017, u prvom talasu racija, pronađeno im je četrdesetak kilograma u šteku; niže rangirani članovi terete se za posed ove droge.”

Vlasti takođe tvrde da su zaplenile gotovo milion dolara, preko 10 kilograma heroina, više kilograma fentanila, i čitavi flotu egzotičnih automobila – Lamborghini Hurácan, Rolls Royce Ghost, Mercedes CLS63, itd.

Banker smatra da su Bušvik Kru ugrozili operaciju postovanjem o luksuznom životu po društvenim mrežama, čime su privukli pažnju na sebe. „Hteli su da budu kao Skarfejs, zlato, raskoš, zabave, kao da im niko ne može ništa”, kaže on. „Sinaloa kartel nipošto nije očekivao od velikih američkih distributera da ovako pokvare posao.”

A nije ni Sinaloa u problemu. Štaviše, Banker nagađa da su oni nove dilere već našli; lokalni miševi će prosto biti pušteni niz vodu u beskrajnoj trci za profitom. „Nema sumnje da su sklopili dogovor sa nekom diskretnijom, pametnijom kriminalnom grupom. Bezbroj je bandi iz tog dela Njujorka koje bi sve dale za priliku da postanu novi distributeri Sinaloa heroina.”

Reklame

Džozef L. Đakalone, penzionisani njujorški inspektor, sada predavač na Džon Džej kriminološkom koledžu, kaže da svi meksički karteli, a posebno Sinaloa, već decenijama operišuna unosnom tržištu Velike jabuke. „Oni vole da izdele poslove, da sklope dil sa nekoliko uličnih bandi, svugde po malo. U Teksasu i Arizoni se smatra da sarađuju sa grupama belih supremacista.”

Đakalon navodi primer Franciska Kiroš-Zamore (41), uhapšenog zbog dilovanja droge, kod kog je pronađeno 20 kg fentanila na dve lokacije, Bronks i Menhetn; ovi smrtonosni opijati mogli su da oduzmu život milionima ljudi. DEA ih je zaplenila u dve racije, juna i avgusta 2017.

Tada je u izjavi za medije specijalni agent njujorške DEA Džejms Dž. Hant naveo da ta istraga „pruža američkoj javnosti uvid u život prosečnog dilera koji radi za Sinaloa kartel."

„Nije preterivanje reći da je Sinaloa kartel pustio svoje pipke svud po Njujorku”, kaže Đakalone.

Pratite Franciska Alvarada na Twitteru.

Članak je prvobitno objavljen na VICE US.