FYI.

This story is over 5 years old.

Музика

Ekskluzivno: Bjork nas vodi iza kulisa videa "Black Lake"

U ekskluzivnom intervjuu za The Creators Project, Bjork govori da je gledanje u MoMA-i Black Lake-а bilo "toliko fizičko, da mi je utroba poskakivala".

Black Lake – konceptualno umetničko delo Bjork i Endrjua Tomasa Huanga

Posetioci MoMA muzeja u Njujorku bili su očarani retrospektivom impresivne dvadesetogodišnje karijere Bjork. To je nešto neuporedivo, ne samo zbog toliko duge karijere, već i njenim delom, u kome je uvek izbegavala konvencionalno. Njena probirljiva posvećenost svakom aspektu svakog albuma nikada nije omanula, i povezuje istovremeno njen raznolik opus nagrađivan Gremijem, koji upućuje na modu, film, arhitekturu i vizuelne umetnosti kao dopunu muzici, i mesto za promišljanje tada neobjavljenog materijala njenog osmog albuma, intelektualnog i intuitivnog remek-dela Vulnicura.

Reklame

Rad Bjork izložen je kroz najrazličitije moguće medijume: bizarni instrumenti korišćeni na Biofiliji (od orgulja do Teslinog kalema) pozdravljaju goste, dok je priča o njenom životu ispričana kroz objektiv islandskog pesnika Sjona (koji je sarađivao sa Bjork i Larsom fon Trirom na projektu New World ). U dve sobe ispunjene monitorima prikazuju se spotovi Bjork: u prvoj se prati karijera Bjork kroz stare spotove koji su stekli kultni status, dok je u drugoj bila premijera desetominutnog video-rada Black Lake, u kome je zvučni sistem napravljen namenski za ovaj događaj od 8.000 kocki od pene.

Film koji je MoMA naručila režirao je vizuelni guru Endrju Tomas Huang . Snimalo se tri dana na Islandu, u domovini Bjork. U filmu njen partner otelotvoruje naporan process post-raskidnog ozdravljenja naglašen Huangovim zadivljujućim VFX-om. The Creators Project premijerno predstavlja priču o snimanju spota za Black Lake sa Bjork, Endrju Tomas Huangom i Autodesk produkcijom.

U ekskluzivnom intervjuu zaThe Creators Project, Bjork govori da je gledanje u MoMA-i Black Lake-а bilo "toliko fizičko, da mi je utroba poskakivala". Cela objava _Vulnicure_ izgleda da je imala sličan efekat na umetnicu, koja je otkazala turneju da bi "počela ispočetka". Album protiče tako da se srce stegne, baš kao što i omot albuma Endrjua Tomasa Huanga ilustruje.

"Mnogo sam razgovarala sa Endrjuom Huangom šta položaj 'most' u jogi predstavlja", objašnjava Bjork inspiraciju za ovo uzbudljivo umetničko delo. "Za mene postoji nešto vrlo ritualno u ovom položaju koji osvešćuje povređenost, gde ulaziš u ovaj položaj i onda se podižeš da izlečiš ranu, ulazeći u proces izlečenja. A instrumenti za izlečenje nalaze se u nama samima."

Reklame

Umetničko delo Vulnicura koje su napravili Endrju Tomas Huang i Björk

Umetničko delo Vulnicura koje su napravili Endrju Tomas Huang i Björk

Huang se priseća kreativnih smernica rada sa Bjork dok govori za The Creators Project. "Prvi rad koji sam radio sa Bjork bio je Mutual Core sa Biofilije. I rekao bih da je Biofilija za Bjork bila ornamentna i vrlo akademska, tako da je video koji sam prvi put radio sa njom bio vrlo vizuelan i vrlo ušminkan. Takođe, svi efekti u videu i tehnologija koja je korišćena, vrlo su vidljivi. A je Black Lake bio mnogo drugačiji iz mnogo razloga… Oboje smo znali da će Black Lake biti veoma svesno ogoljavanje. Bjork je prikazana u najogoljenijem mogućem emotivnom svetlu", kaže.

"U početku sam počeo sa nečim što je bilo najsličnije Mutual Coru. Osmišljeno je tako da prikaže sve momente 'mračne fantazije'. Mrzim što koristim reč 'fantazija', jer ono što Bjork radi ima veze sa realnim životom, a onda pristup koji zauzima je mitologijskog karaktera", kaže Huang.

Kadar iz Black Lake, režija Endrju Tomas Huang, priču osmislila Bjork, ogrtač dizajnirala Ajris van Harpen

Vulnicura predstavlja verovatno najtananiju ivicu između ove dve persone. Bjork objašnjava i da je mrtvačka jeza Islanda bila takođe inspiracija, "Tamo je bilo veoma hladno, a ja sam hodala bosa po lavi, tako da su to bili ekstremni uslovi, ali savršeni za pesmu. To je jedna od najviše intuitivnih pesama, pa je bilo ključno da odem na to mesto."

U videu je korišćeno uglavnom prirodno svetlo, koje nije tako lako naći na Islandu. Jedino dodatno svetlo koje je korišćeno je ekstreman reflektor koji prati Bjork kroz pe ćine i planinu.

„Naša misija u Autodesku je da radimo onako kako će se u budućnosti stvari raditi" kaže Brajan Pen iz Autodeska za The Creators Project. „Omogućili smo čitav set alata za ljude koji koriste našu opremu i softver. U odnosu na rane verzije koje je Bjork imala za Black Lake, bilo je dosta opreme koja je mogla da istakne ovaj kolažni pristup njenoj muzici, kao i kako kreativno koristimo opremu koju imamo.

Reklame

Ustupio Autodesk

"Islandski predeli oduzimaju dah, tako da je bila minimalna upotreba CGI-ja i optičkih efekata", objašnjava Pen. "Čestitam im na predivnom radu i viziji koju su uključili u to, iz moje perspektive, stvorili su predivno emotivno delo. Ispalo je vrlo autentično."

"Ovo je tako ultimativno emotivno delo, a Bjork je specajlni efekat," Huang nastavlja, "za Bjork to nije bila gluma, ona je pristupila nečemu vrlo ličnom, i to pred nama."

Black Lake – konceptualno umetničko delo Bjork i Endrju Tomas Huanga

Black Lake –instalacija konceptualnog umetničkog dela u MoMA-i Endrju Tomas Huanga i Bjork

Black Lake – konceptualno umetničko delo Bjork i Endrjua Tomasa Huanga

Blizak odnos tokom saradnje Huanga i Bjork je evidentan. "Blagoslovena sam što radim sa nekim ko je toliko talentovan", objašnjava Bjork, "sa nekim ko ne samo da poseduje taj emotivni i old-school filmski momenat, već je toliko upućen tehnički i ume da napipa puls kada se radi o novim tehnologijama. On je takođe jedan od onih fleksibilnih, kreativnih ljudi, koji ume da uzme moje ideje i pretoči ih u nešto svoje i svoju viziju. Nema neki nepotrebni ego koji bi mu smetao na putu."

Black Lake – konceptualno umetničko delo Bjork i Endrjua Tomasa Huanga

Black Lake – konceptualno umetničko delo Bjork i Endrju Tomas Huanga

Pogledajte celokupan rad Endrjua Tomasa Huanga na njegovom sajtu , a ovde potražite više informacija o Autodesku.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu