Prvomajski protest za prava radnika sa levicom i LGBT, ali bez radničkih sindikata

FYI.

This story is over 5 years old.

galerija

Prvomajski protest za prava radnika sa levicom i LGBT, ali bez radničkih sindikata

Ako nije bilo radničkih sindikata, ko se onda na ovaj sveti dan, 1. maj, borio za prava ugroženih radnika, penzionera i drugih ojađenih građana?

Vrhunac apsurda situacije u kojoj se srpska država i društvo nalaze je i činenica da u Prvomajskom protestu za ugrožena prava radnika u Beogradu nisu učestvovali sami radnički sindikati. Jer jebiga, Uskrs, drugi put će, kažu.

Sa jedne strane, donekle je razumljivo da mnogo ugnjetenih i umornih radnika želi da to malo slobodnog vremena za uskršnje praznike provede sa porodicama. Sa druge strane, već danima čitamo o radnicima iz fabrike Jura kojima se sugeriše da nose pelene umesto pauze za toalet, trpi se tortura, tuku ih metalnim palicama, zabranjuje im se organizovanje sindikata i uopšte javno istupanje o teškim uslovima za rad. Dijagnoza društva i stanja radničkih i ljudskih prava leži u odgovoru premijera na ove navode, koji kaže da će popričati i sa radnicima i sa vlasnicima fabrike, ali i da je pobuna radnika protiv kršenja njihovih ljudskih i radničkih prava trebalo da bude tiša i da ne treba da se vodi kampanja protiv investitora, jer želimo još investicija iz Južne Koreje.

Reklame

Ako nije bilo radničkih sindikata, ko se onda na ovaj sveti dan, 1. maj, borio za prava ugroženih radnika, penzionera i drugih ojađenih građana?

Zbog sve goreg položaja radnika, nezaposlenih, ali i manjina i drugih grupa, Mreža levičarskih organizacija Levi samit Srbije, neformalni LGBT radnički pokret, građani, građanke, pojedinci, anarhisti, aktivisti, radnici i radnice, jednom rečju judska bića koja dele princip solidarnosti, zajedno su učestvovali u Prvomajskoj protestnoj šetnji od Trga Republike do Trga Slavija.

Poput radničkih sindikata, ni jedna politička partija, uključujući i opoziciju koja se samo dan ranije ujedinila zbog izborne krađe pod principima solidarnosti i demokratije, nije prisustvom podržala Prvomajski protest za prava radništva, koja se već 25 godina nalaze pod kontinuiranim udarom. Što je suštinski nekako i logično, jer su sve ove partije u različitim periodima nekoliko decenija unazad bile deo vlasti koja je odgovorna za ovakvo stanje.

- Iako su sindikati koji inače organizuju protest odustali, mi smo smatrali da je nedopustivo da se Prvomajski protest u ovoj državi ne održi. Nadamo se da će postati prvi u tradiciji radikalnijih protesta za Prvi maj - rekao je Pavle Ilić iz Marks 21, članice Levog samita Srbije.

- Zahtevi ovog skupa su ukidanje trenda rasprodaje javnih preduzeća, zaustavljanje skandaloznog zakona o radu, promena takođe skandaloznog zakona o štrajku i javnom okupljanju, ali i zahtev za stvaranje jedne drugačije političke alternative koja okuplja ljude razočarane u ovdašnje političke procese, što se vidi po tradicionalno niskoj izlaznosti na izbore - poručio je Pavle Ilić.

Reklame

U svom proglasu, Levi samit Srbije zahteva promenu političkog sistema iz monopola u sistem participativne demokratije koji će omogućiti direktno učestvovanje najširih društvenih slojeva u donošenju političkih odluka.

- LGBT radnici i ljudi uopšte su nevidljiva grupa, žive u strahu i skrivanju. Vrlo često ostaju bez posla kada se sazna njihova seksualna orijentacija ili rodni identitet, često su žrtve mobinga i teško dolaze do posla. Zato smo se pridružili Prvomajskom protestu, rekla je Marija Kiš ispred neformalnog LGBT radničkog pokreta.

- Važno je da smo svi danas ovde jer su ovom trenutku dok stojimo sa transparentima radnička prava najstrašnije ugrožena, svima. Plate su male ili ih nema, zakon o radu samo štiti nalogodavce i vlasnike, imamo najniži minimalac na svetu od 121 dinara na sat, radna prava su vražena u doba Jure, radnici nemaju prava da odu u toalet, ali su i mnoge druge grupe i manjine sve više ugrožene - rekla je Lidija Vasiljević ispred Levog samita Srbije, pozivajući okupljene da podignu transparente tako da i policija koja snima događaj može lepo da zabeleži ispisane poruke.

- Mi smo danas deo jedne zajedničke borbe u kojoj možemo mnogo da učimo jedni od drugih. Od ženskog pokreta i feminizma možemo da učimo o zajedništvu i solidarnosti, od gej-lezbejskog i trans pokreta možemo da učimo kako da budemo hrabri kada smo najranjiviji, od umetnosti kako da slobodno zamišljamo bolje svetove, a od radničkog organizovanja kako korak po korak da dođemo do tih boljih svetova. Da parafraziram popularnu narodnu pesmu: Borimo se danas, više nego juče, a manje no sutra i sve tako redom. Da smo živi, srećni, borbeni, srećan je Prvi maj - poručila je okupljenima pre početka marša dramska umetnica Olga Dimitrijević.

Reklame

Protest se završio ispred spomenika Dimitrija Tucovića na Slaviji, odakle je Branislav Markuš iz Levog samita Srbije poručio, hrabreći ugrožene da se bore i zauzmu za sebe: "Radnici su opasni jer mogu da se ujedine i vrate ono što im pripada".

Živimo u zemlji gde se iz dana u dan živi sve gore i gore, a elita se, kako je rekla i Olga Dimitrijević, bavi onim što joj je i posao - čuva privilegije. Za svoja prava i položaj, svako se, očigledno, mora izboriti sam.

Srećan Prvi maj svima koji se bore. Na kraju krajeva, jedino što možemo da izgubimo su okovi.

Pogledajte kako je bilo na Prvomajskom protestu.