​U popularnom iračkom rijalitiju osuđeni teroristi suočavaju se sa porodicama žrtava

FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

​U popularnom iračkom rijalitiju osuđeni teroristi suočavaju se sa porodicama žrtava

U iračkom televizijskom programu osuđeni za izvršenje terorističkih napada — od kojih su mnogi povezani sa Islamskom državom — primorani su da javno priznaju zločine i suoče se sa rodbinom svojih žrtava.
John Beck
pisao John Beck

U iračkom televizijskom programu osuđeni za izvršenje terorističkih napada — od kojih su mnogi povezani sa Islamskom državom — primorani su da javno priznaju zločine i suoče se sa rodbinom svojih žrtava.

Seriju po imenu U čeljusti zakona emituje Vladina satelitska mreža Al Irakija, a snima se u saradnji sa iračkim vlastima.

Osuđeni teroristi se u lancima i fluorescentnim žutim jednodelnim kombinezonima sprovode pred kamerama, često na samo lice mesta napada. Voditelj Ahmed Hasan potom ih pita za detalje njihovih krivičnih dela i povezanosti sa Islamskom državom. Prikazuju se i snimci neposrednih posledica bombaških napada zajedno sa dokazima kao što su otisci prstiju i uzorci DNK kako bi se potvrdila njihova krivica.

Reklame

Porodice ubijenih u napadima potom se dovode da se suoče sa zatvorenicima.

"Da nema svih ovih ljudi ovde, pojeo bih te živog… ti si kukavica, uništio si nam živote… Spalio si ono malo što smo imali, ti si gad, gad… naša porodica, naša deca, naši prijatelji, svi su mrtvi", viče jedan čovek na počinioca napada na snimku koji je titlovao Frans 24.

Mnogi osuđenici deluju zastrašeno i povučeno. Jedan od njih, po imenu Hamza, u suzama opisuje mesec i po dana za koje kaže da ih je proveo sa Islamskom državom.

Emisija je izuzetno popularna. Svake nedelje gleda je oko 9 miliona ljudi, tvrdi Frans 24.

Napadi automobilima-bombama bili su godinama svakodnevica u Iraku, naročito u glavnom gradu Bagdadu, a često su ih sprovodili sunitski pobunjenici. Mnoge od tih grupa danas su povezane sa Islamskom državom.

Vladine i iračke kurdske snage počele su da beleže prve vojne pobede protiv Islamske države. Međutim, kao što pokazuje emisija U čeljusti zakona, i medijska ofanziva uveliko je u toku.

Hasan je izjavio za Asošijeted pres da se u ovoj emisiji nude jasni dokazi za krivicu svakog od terorista. "Na video snimcima zabeleženim sigurnosnim kamerama pokazujemo kako je optuženi parkirao kola, digao ih u vazduh, kako je tačno izvršio atentat… Pokazujemo našim gledaocima slike, zajedno sa čvrstim dokazima, kako ne bi ostala nikakva sumnja da je ta osoba kriminalac i da plaća za svoje zločine."

Voditelj dodaje da su svi učesnici priznali sudiji da su te zločine počinili, tako da je "nemoguće" da je bilo koji od njih nevino osuđen.

Međutim, u prošlosti je irački pravosudni sistem već bio dovođen u pitanje. U saopštenju izdatom u septembru, Amnesti internešenel navodi da su "mnogi optuženi za terorizam proglašeni krivim i osuđeni na duge zatvorske kazne, pa čak i na smrt, na osnovu 'priznanja' iznuđenih tokom mučenja."

Postoji mogućnosti i da su brojni osumnjičeni pripadnici Islamske države pogubljeni po hitnom postupku. Na desetine zatvorenika stradali su tokom prebacivanja u zatvore u okolini Bagdada. Zvanična verzija o tim događajima često glasi da su konvoje napale oružane snage. Međutim, bezbednosni izvori često navode da ih je zapravo pobila policija.