FYI.

This story is over 5 years old.

Svaštara

Ova grupa muškaraca antifeminista izgnala je žene iz svojih života

Oni se zovu „Muškarci koji idu svojim putem" (engleska skraćenica je MGTOW, izgovara se „migtou") i imaju ozbiljan problem sa feminizmom.

Demonstrant MGTOW-a u Edmontonu, Albreta. Snimak: Jutjub

Širom čitavog sveta, strejt muškarci donose svesnu odluku da se ne petljaju s ženama.

To ni u kom smislu nije metaforička odluka. Ti muškarci bukvalno i u potpunosti isključuju žene iz svojih života. To nije duhovni izbor – kao kad se zarediš i postaneš katolički sveštenik – niti je u pitanju socijalno-ekonomski problem, kao kod onih muškaraca „biljoždera" u Japanu. Više je u pitanju neka vrsta ideološkog celibata, koji prelazi i nacionalne granice i religijske podele. I osnovni razlog za to je spori napredak u jednakosti polova.

Reklame

Oni se zovu „Muškarci koji idu svojim putem" (engleska skraćenica je MGTOW, izgovara se „migtou") i imaju ozbiljan problem sa feminizmom. Po njima, feministički pokret je skoro uništio naše društvo, i jednostavno im nema smisla da učestvuju u igri zabavljanja, jer su žene, po njihovom mišljenju, programirane da unište život muškarcu. Iza svakog ugla, oni vide jednodimenzionalne žene koje samo žele njihov teško zarađen novac i da im uvale decu koja nisu njihova.

A tu su i lažne optužbe za silovanje: jebeno su prestrašeni od tih prokletih, rasprostranjenih,lažnih optužbi za silovanje.

Pročitajte i: Zašto i muškarci ne mogu da budu feministi

Na prvi pogled, lako je poistovetiti MGTOW sa tipičnim muškim aktivističkim organizacijama (MRA-ovima) koji takođe veruju da je ugnjetavanje žena mit, i da su zapravo muškarci ugroženi – ali to nije slučaj. Ove dve grupe se znatno razlikuju po tome kako se brane protiv nepoštenih taktika tih lukavih, prepredenih žena. Dok MRA-ovi na terenu pokušavaju da reše problem putem akcija i aktivizma, članovi MGTOW-a najviše na prvo mesto stavljaju samoodrživost, i čini se da je zbog toga veći deo te zajednice odlučio da se povuče.

Dozlogrdilo im je, pokupiće svoje igračke i otići kući.

Prvi put sam čuo za ovu priču dok sam izveštavao iz Edmontona, sa „Šetnje drolja" u Alberti, ranije ove godine. U povorci je bio i jedan mlađi Kanađanin, odeven u kostim koji je bio kombinacija superheroja i navijačice, sa izvezenom skraćenicom „MGTOW" na grudima. Držao je transparente na kojima je pisalo „Žene su programirane da uništavaju živote muškaraca" i „Feminizam je utočište za seksualno neuspešne žene".

Reklame

Nije delovao ljutito. Ako ću da izigravam psihologa-amatera, rekao bih da je jednostavno bio tužan.

Osnovno pravilo udruženja „Muškaraca koji idu svojim putem" je da je ženama zabranjen pristup u zajednici – u tome se razlikuju od MRA. Grupa je takođe sklona oštroj retorici usmerenoj protiv vlade, ali to zaista nije toliko iznenađujuće u današnjem svetu. I još nešto, čovek ne može jednostavno da obznani da je postao MGTOW. Postoje faze. Šta više, brojni MGTOW-i tvrde da pripadnici zajednice mogu da prate svoj napredak preko nečega što se naziva „Četiri nivoa MGTOW-a".

Nivo 0 – Svest o situaciji: član je „izabrao crvenu pilulu" i prihvatio ideju da je rodna ravnopravnost laž i propaganda.

Nivo 1 – Odbacivanje dugih veza: muškarac odbija da stupa u duge veze, ali i dalje učestvuje u kratkoročnim vezama i ima seksualne odnose.

Nivo 2 – Odbacivanje kratkoročnih veza: pripadnik ne želi da učestvuje u muvanju ni u kakvom vidu, i nema seksualne odnose.

Nivo 3 – Raskid ekonomskih veza: u ovoj fazi, član odbija da zarađuje više nego što mu je neophodno da preživi. Vladu smatra za tiraniju i aktivno se trudi da cedi novac od birokrata.

Nivo 4 – Raskid društvenih veza: to je najdalje što prosečni MGTOW može da ode. U toj fazi, muškarac odbija da bude u bilo kakvoj interakciji s društvom.

Malo članova dostiže 4. nivo, i izgleda da većina pluta između drugog i trećeg nivoa. Ali iako se ne isključuju u potpunosti, većina članova ne stupa u „nepotrebne" kontakte sa ženama, a u ekstremnim slučajevima, otuđe se čak i od prijatelja i porodice.

Reklame

Fotografija: Fejsbuk grupa MGTOW – Muškarci koji idu svojim putem

„Svi moji prijatelji su MGTOW, ne vezujem se ni za koga drugog, povraća mi se od smrada pičke! One nisu u stanju da održe logički način razmišljanja i razmišljaju ribom", napisao je MG- ɹǝʍo ┴, regularni posetilac MGTOW.com.

Veliki broj MGTOW-a neće ni na koji način učestvovati u dugim ili kratkim vezama. Propovedaju da život treba posvetiti „produktivnim zanimanjima" (pretpostavljam da misle na posao) i da prijatelje treba tražiti u okviru bratstva. Ali tu postoji jedan problem: seksualni poriv nije nešto što možeš da isključiš na dugme. Libido neće biti zadovoljen, koliko god da se trudiš da se baviš drvodeljstvom i da se družiš sa baticama.

Kako onda MGTOW-i nalaze odušak? O brojnim taktikama raspravljaju na forumu MGTOW.com, svom najvećem okupljalištu. Neki to pokušavaju da reše kres-šemama za jednu noć, drugi se strogo drže masturbiranja, a neki rutinski posećuju seksualne radnice. Stara kovanica „Ne plaćaš za seks, plaćaš joj da ode" je prilično popularno (i odvratno) mišljenje na ovom forumu.


Pogledajte VICE dokumentarac "Kineske elitne teloraniteljke":


„Za mene, to je ili poslovna partnja ili igra zabavljanja", napisao je jedan korisnik. „Ne gubim vreme na igru zabavljanja, a trenutno me ne zanima život u celibatu".

Celibat, koji oni nazivaju „Muškarci koji su postali monasi", je još jedna opcija o kojoj se redovno diskutuje na forumu, što naročito čine oni koji su više posvećeni tome da idu svojim putem. Za ekstremno pobožne, biti MGTOW izaziva popriličan metež. Ne smeš da upražnjavaš seks van braka, ali si se takođe zarekao da nećeš da se ženiš, tako da si upao u devičanski tesnac. Postati monah nije samo za pobožne – neki muškarci su se odlučili za celibat zbog toga što ne mogu da upražnjavaju seks bez ljubavi, ali nikada ne bi mogli da zavole neku ženu.

Reklame

„Ja mrzim da sam povezan sa ženama, u bilo kom obliku, bilo da je u pitanju veza ili seks, šta više, ne mogu da spavam s devojkom koju ne volim", napisao je korisnik foruma po imenu „rorick". „Ja sam po tom pitanju stara škola, ili sam se možda jednostavno takav rodio. S toga bih morao da volim devojku sa kojom bih spavao, a da bih zavoleo neku devojku morao bih da odbacim svu svoju logiku i pretvorim se u papučića, što nikada ne bih želeo, i s toga sam ostao nevin".

Fotografija: Fejsbuk grupa MGTOW – Muškarci koji idu svojim putem.

Učinite sebi uslugu i pokušajte da ne razmišljate previše o ovome.

I ponovo, kao i Aktivisti za muška prava, neki sledbenici su se pridružili MGTOW zajednici iz potpuno pakosnih razloga, ali drugi su se obreli u grupi posle nekih teških situacija. Neki su izgubili decu u borbi za starateljstvo, a nekima je razvod potpuno upropastio život. Neki od tih muškaraca kažu da je MGTOW zaslužan za to što sebi nisu oduzeli život.

Ali njihova priča je prilično otkačena. Mnogi MRA-ovi i MGTOW-i su počeli sebe da nazivaju „crveno-pilulašima". To potiče iz scene iz „Matriksa", kada Morfeus ponudi Neu crvenu i plavu pilulu. „Ako uzmeš crvenu pilulu, ostaćeš u Zemlji čuda i pokazaću ti koliko je duboka zečja jama", kaže Morfeus „Izabranom". U onome što oni smatraju pokvarenim sistemom, oni su Neo, i oni su jedini koji jasno vide kakav je svet, da sada ne pričamo o mesijanskom kompleksu. Svi osim njih i njihove bratije su zaslepljeni „feminističkim trikovima" i oni su „prokleta plava pilula" ili, a to mi je omiljeni izraz, „papučići".

Reklame

„Kada završimo sa osnovnom antifeminističkom/plava pilula retorikom, bilo kakva sličnost između MRA-ova i MGTOW-a prestaje. Njihove aktivnosti se veoma razlikuju. Dok se kompleks žrtve MRA-ova manifestuje kroz glasan i škrgutav bes, bes MGTOW-a je tih i ključa. Osnivač MGTOW.com nam je rekao da „MRA-ovi pokušavaju da vatru ugase vatrom, a MGTOW-i više vole vatru da gase vodom".

„Gej prava su pokret, feminizam je pokret, aktivisti za prava muškaraca su pokret", Oz, osnivač MGTOW.com objašnjava VAJSU (u svoje ime i u ime vebsajta, ne u ime pokreta kao celine).

„Oni narastaju i njihov uspeh zavisi od okupljanja vojske ljudi koja se zalaže za zajednički cilj, oni organizuju parade, i sve drugo što ih ujedinjuje. Mi uopšte nismo takvi", kaže on.

„Veoma je važno da napravimo tu distinkciju".

Postoji i jasna razlika između načina na koje grupe u „muškosferi", što je krovni termin za takve grupe, postupaju prema svojim drugovim po pitanju njihovih uspeha i neuspeha sa ženama. Jedan korisnik foruma MGTOW, Megacrhis%, pisao je o razlici između MGTOW.com i drugih sajtova, kada je pokušavao da odluči gde će provoditi svoje vreme, i čija je krivica:

„Iako su mi na oba sajta govorili da ona nije bila zainteresovana za mene, na ovoj stranici su mi rekli da me je odbila zato što su žene varljive i lagaće da bi se izvukle iz bilo čega, jer im je to u prirodi", napisao je on. „Vi, ljudi, ste bili iskreni i konkretni, i 'simpatično' nemilosrdni (što, uzgred, cenim). Na drugom sajtu su mi govorili ta da je ispalo tako kako je ispalo zbog toga što sam ružan".

Reklame

Još je napisao i da „ovaj sajt više krivi žene za problem. Vi radite sve što je u vašoj moći da budete bolji. Bez obzira na te nesrećnice".

MRA-ovi nisu dobro podneli ovakvo opanjkavanje svojih članova od strane MGTOW-a, tako da postoji animozitet između ove dve grupe. Ali postoji još jedna muška grupa koja na njih gleda kao na nižerazredni pokret: „Zavodnici". Ova „hiper-muževna" kultura zavodnika se jednostavno ne meša sa muškarcima koji su odlučili da se više ne bave ženama. U članku na „Povratku kraljeva", sajtu Zavodnika, MGTOW nazivaju „puzećim kultom luzera", i nastavljaju da ga omalovažavaju.

„Ovakav kakav je sada, MGTOW je postao klub usamljenih srca otpadaka muške vrste", piše Mat Forni, autor članka. „Ne samo da su većina 'Junfera koji idu svojim putem' odurni luzeri, već je i njihova filozofija potpuno pogrešna".

Zmija „muškosfere" je počela da proždire sama sebe.

Istorijat zajednice MGTOW je zamagljen, ali ovu zajednicu su najverovatnije sredinom dvehiljaditih oformila dva muškaraca čiji pseudonimi na internetu su bilo Solaris i Ragnar. Manifest MGTOW je napisan pre nešto više od deset godina.

Originalni manifest je znatno drugačiji od definicije koju trenutno nudi MGTOW.com. Počinje sa objavom, „Cilj je vratiti muškarcima muževnost, ženama ženstvenost i raditi na slabljenju moći vlade", a nastavlja da žene moraju da prestanu da budu muškobanjaste, da bi muškarci povratili svoju muževnost. A u nastavku piše, „Žene imaju druge kvalitete koji muškarcima nisu zanimljivi, jer nam nisu potrebni! Ženstvenost će biti cena koju će žene platiti da bi uživale u muževnosti muškaraca".

Reklame

Od tog vremena, pokret je doživeo bum u zapadnim zemljama engleskog govornog područja, kao što su SAD, Kanada, Australija i UK. Prema MGTOW.com, epicentar „Muškaraca koji idu svojim putem" je Toronto, jer je središte kanadskog univerzuma „najgori grad na svetu za muškarce". Zajednica se već neko vreme tiho održava ispod radara, a publicitet su dobili samo u desničarskoj publikaciji pod nazivom „Brajtbart", u kojoj je pokret ocenjen kao „pokret seksualnih izgnanika", kao i na „Info Wars", sajtu koji vodi teoretičar zavera Aleks Džons (oba članaka su izrazito antifeministička).

Video Infowars-a na ovu temu

Ali MGTOW nije revolucionarni pokret kao što mnogi njegovi sledbenici vole da misle, pa čak ni njihov koncept nije toliko nov. U raznim razdobljima, pojavljivali su se slični pokreti da bi neutralizovali bilo kakav napredak feminističkog pokreta. Zajednice slične MGTOW-u i MRA-u su postojali u doba sifražetkinja, kada su žene postale deo radničke klase, i tako dalje. Osamdesetih i devedesetih, razvio se mitopoetički pokret muškaraca, kao odgovor na drugi talas feminizma.

Ovaj ciklus je reakcionaran.

Dr Tristan Bridžis je asistent na odeljenju za sociologiju fakulteta Brokport i radi za naučni časopis „Muškarci, muževnost i metodologija". Bridžis se ozbiljno bavi pitanjima polova, i posebno je fokusiran na muževnost. Zamolio sam ga da nam sa naučne osnove objasni MGTOW i istorijat sličnih pokreta.

„Kada pogledamo istorijske činjenice, evo šta nam govore: muškarci popizde i žele da razgovaraju o muževnosti i žele da je menjaju čim dođe do nekakve transformacije u ženstvenosti", kaže Bridžis. „Kada se dogodi nešto slično, istoričari kažu da se dogodilo nešto značajno po pitanju nejednakosti između polova i da muškarci misle da je njihov privilegovan položaj ugrožen, i to je kulturološka reakcija koja se javi posle takvih događaja".

Ovde su u igri brojni faktori, a još jedan koji verovatno daje vetar u leđa ovom pokretu je „polna vrtoglavica". Ovo je koncept koji je osmislila Barbara Risman, i koji se bavi očekivanjima među polovima i ima uporište u činjenici da više ne znamo šta zaista znači biti muževan.

PREPORUČUJEMO:Serijal "izuzetni ljudi" - upoznajte Bugija

Ali teško je saslušati izražavanje bilo kakve zabrinutosti – opravdane ili ne – koja dolazi iz „muškosfere", kada je retorika tih grupa toliko prostačka, a ponekad i puna mržnje.

Ni ja ne znam šta znači biti muževan, ali prilično sam siguran da muževnost ne uključuje pet nivoa izopštavanja žena iz svog života.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu