Engleska sedamdesetih kroz objektiv stranca
Sve fotografije: GIL RIGOULET

FYI.

This story is over 5 years old.

galerija

Engleska sedamdesetih kroz objektiv stranca

Fotografije Žila Rigulea, uglavnom crno-bele, teže da pokažu kontraste koji su, za njega, oslikavali Englesku u tom trenutku - uz humor i saosećanje karakteristične za njegov rad.

Ovaj članak je prvobitno objavljen na VICE France.

Pre izgradnje tunela ispod Lamanša koji je otvoren za putnike 14. novembra 1994. godine, Francuzi su težili da gledaju na Englesku kao na neku čudnu, udaljenu zemlju, gde pankeri sa čirokanama, pijani tinejdžeri i konzervativne babe žive zajedno u savršenoj harmoniji. Ili je to barem način na koji je francuski fotograf Žil Rigule video Englesku. Nije promenio mišljenje kada je zapravo otišao tamo tokom '70-ih i '80-ih, sa željom da zabeleži brojne društvene i muzičke pokrete koji su se tada rađali. "U mojim očima, Engleska je bila rodno mesto neverovatnih muzičkih podžanrova", rekao je za VICE. "Najpre sam otišao tamo da pratim Reding festival, gde me je iznenadilo da vidim rokere i bajkere kako se s radošću međusobno tuku. Nisam imao prilike da vidim tako nešto u svojoj zemlji - ekstremni pokreti nasuprot tradicionalističkom društvom".

Reklame

U to vreme, gomila Francuza dolazila je u Englesku trajektom. Po Riguleovim rečima, sam odlazak je već bio pola avanture. "Bio je to dosta dugačak put, i ljudi su se razvaljivali dolazeći do tamo. Zbog ljuljanja broda, bilo je povraćke na sve strane. Kada bismo smo konačno stigli, osećali smo se kao da otkrivamo čitav novi svet sa poptuno drugačijim ljudima, kolima i običajima". Njegove fotografije, uglavnom crno-bele, teže da pokažu kontraste koji su, za njega, oslikavali Englesku u tom trenutku - uz humor i saosećanje karakteristične za njegov rad. Rigule je držao ove fotografije u arhivi 30 godina, ali ih najzad izlaže u galeriji Le 247 u Parizu. Evo izbora fotki koje nam je poslao.