Paraolimpijci najzad zaslužili doček u Beogradu
Sve fotografije: Lazara Marinković

FYI.

This story is over 5 years old.

galerija

Paraolimpijci najzad zaslužili doček u Beogradu

Priznajem da sam očekivao veći broj ljudi.

Nikada nisam bio na dočeku bilo kojih sportista. Okej, sačekao sam ćaleta jedne noći nakon nekog veteranskog turnira u odbojci, ali sumnjam da je sklapanje Lego kockica sa klincima dok se još niste ni istuširali može smatrati adekvatnim sportskim dočekom. Ali sada sam išao sa press propusnicom, direkt ispred skupštine grada Beograda da sa ostalim novinarima i građanima dočekam paraolimpijce, ljude koje su – zaslužnije od mnogih drugih - u medijima nazvali našim herojima.

Reklame

Dok smo se približavali skupštini, sa zvučnika su se čuli THCF i njihova Igraj i pobedi, dok su članovi benda terali ljude da skandiraju „Srbija, Srbija". Kako su mnogi informatički pismeni navijači na društvenim mrežama priželjkivali, ili bolje rečeno - zahtevali ovaj doček, organizatori su postavili obezbeđenje, ogradu i ostalu prateću opremu za masovna okupljanja. Ipak, priznajem da sam očekivao veći broj ljudi. Mnogo veći. Okej, bilo je tu aplauza od koga se čovek naježi, skandiranja i ovacija, ali ako možete bez problema da prolazite kroz masu, a ne da se probijate, gazite i izvinjavate prisutnima, znači da ih je bilo malo.

No, osvajači medalja i ostatak paraolimpijskog tima srdačno su se zahvalili svim okupljenima na prvom organizovanom dočeku.

- Doživljaj je veličanstven. Svi smo zadovoljni i srećni rezultatima, s obzirom na broj medalja koji smo osvojili – Izjavila je za VICE stonoteniserka Nada Matić, koja se iz Rija vratila sa dve medalje, bronzom u singl i srebrom u dubl kategoriji.

Srpski paraolipmijci su na Igrama u Rio de Žaneiru osvojili devet medalja. Laslo Šuranji je osvojio zlato i bronzu u streljaštvu, stonoteniserke Borislava Perić-Ranković (zlato) i Nada Matić (bronza) u singlu, kao i srebro u dubl kategoriji. Mitar Palikuća je osvojio bronzu u stonom tenisu, dok je Nemanja Dimitrijević uzeo bronzu u bacanju koplja. Miloš Mitić i Željko Dimitrijević osvojili su srebro i zlato u bacanju čunja.

Reklame

Nisu hteli da komentarišu položaj osoba sa invaliditetom u Srbiji, već su paraolimpijci ovim dočekom želeli da poruče mlađima sa invaliditetom da se priključe timu.

- Paraolimpijski sport je vrhunski sport, na profesionalnom nivou i iz godine u godinu se rezultati povećavaju. Dolazimo do novih svetskih rekorda, kao što sam i ja pokazao. Nadam se da će mladi ljudi, osobe sa invaliditetom, koji su se zatvorili u sobe i kukali nad sudbinom, naći načina, energije i snage da pre svega pobede sebe, pređu prepreke koje ih okružuju i pridruže nam se – izjavio je za VICE Željko Dimitrijević.

On je takođe istakao da su pripreme bile dobre, što su potvrdili i ostali takmičari.

- Imao sam malo poteškoća tokom trenažnog procesa u početku, morao sam da menjam trenera, ali sam zadovoljan. Sada imamo baš stručan tim, trenera baš za koplje za mene, tako da nemam šta da se žalim – rekao je Nemanja Dimitrijević.

(Nemanja Dimitrijević)

Nažalost, pojedini takmičari su imali većih poteškoća na igrama. Bacačica koplja Saška Sokolov je u Rio otišla bez trenera.

- Niko mi nije davao sugestije kako da bacam koplje, gde grešim, to se i videlo na terenu. Greške sam uspela da uvidim tek kasnije na snimku, ali šta je tu je. Daću sve od sebe da popravim tehniku – izjavila je za VICE.

(Saška Sokolov)

Ovo deluje kao veliki propust Paraolimpijskog komiteta, s obzirom da je dvadesetjednogodišnja Saška, kao najmlađa takmičarka, jedina bila bez trenera u Riju.

Reklame

Puno aplauza, vitlanja zastavom i baklju koja je više podsećala na žižicu - ali oni koji su prisustvovali, kao i sami sportisti, znaju koliko im je značilo.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu