FYI.

This story is over 5 years old.

zdravlje žena

Razgovor sa Aleksandrom Petričević o njenom izumu koji će pomoći mnogim ženama

Dvadesetdvogodišnja Aleksandra autorka je izuma koji će značajno olakšati određene ginekološke intervencije ženama širom sveta.
Fotografija: Aleksandra Petričević

Pregledi kod ginekologa mogu biti manje ili više neprijatni i defintivno ne uživamo ni u jednoj poseti lekaru, a naročito ne u ovoj gde nam neko čeprka po utrobi. Ja imam prećutni dogovor sa svojom ginekološkinjom da dok me pregleda, pričamo o pozorištu. Ona meni prepričava šta je poslednje gledala, ja njoj. Međutim, postoji ta jedna hladna, zaleđena sekunda kada mi pogled padne na stočić sa vojskom metalnih instrumenata koji kao da mi se cerekaju svojim oštrim ivicama i hladnim metalom. Tad zaboravim na pozorište, a kroz glavu mi protutnje najmaštovitije hororične scene srednjevekovnih mučenja i pretpostavki čemu bi koji mogao da služi. Oni se sijaju, a ja čekam da moju doktorku zaposedne đavo, da me raskomada i spakuje u kese za zamrzivač. To se naravno nikad ne desi, a sve što dobijem od horor scene je hladni spekulum (koji je inače nastao tako što ga je doktor bez odobrenja koristio na crnim porobljenim ženama i do danas ostao isti).

Reklame

Zar ne mogu ove sprave biti maaalo lepše i maaaalo udobnije? Ne moraju da budu od šećerne pene i imaju šljokice po sebi, ali sam sigurna da se dizajn nekih od njih nije baš dugo menjao, a da industrija i ne vodi previše računa o tome da li će i koliko ženama biti udoban ginekološki pregled ili neka intervencija. A onda sam slučajno na netu nabasala na uteroskop.

Aleksandra Petričević ima 22 godine i bavi se dizajnom medicinskih pomagala. Pre nekoliko meseci napravila je uteroskop, instrument od plastike pomoću kog će se raditi udobnije i bezbolnije intervencije na grliću materice. Ovaj patent, Francuska akademija je proglasila izumom godine, a on bi trebalo u skorije vreme da se pojavi u ordinacijama širom sveta. Pričala sam sa Aleksandrom o ovom instrumentu koji bi mogao da pomogne milionima žena da njihovi pregledi budu manje bolni i manje neprijatni.


VICE: Kako si došla na ideju za baš jedan ovakav izum?

Aleksandra: Kada sam završila dizajnersku školu u Parizu nisam našla posao u svojoj struci i razmišljala sam u kom domenu bih primenila moje znanje, a da to bude korisno velikom broju ljudi, da im pomogne.

Slučajno sam u tom periodu saznala za vrlo neprijatna iskustva žena iz mog okruženja, a potom sam dalje proverila sa mlađim drugaricama koje su imale ginekološke intervencije. I njihova iskustva su uglavnom bila bolna i neprijatna, pa me je to usmerilo na dublja istraživanja. Kada sam videla čime i kako se vrše prekidi trudnoća i drugi operativni zahvati u materičnoj duplji, nisam mog bila sam zatečena, nisam mogla da verujem koliko strašno i zastarelo izgledaju, a najviše me je iznenadilo što je veoma čest slučaj da su ovi metalni instrumenti neadekvatno sterilisani i velika je mogućnost da nanose deset do petnaest odsto post-operativnih infekcija. Daljim raspitivanjem i istraživanjem sam saznala da metalni dilatatori cervikalnog kanala nisu zamenjeni preko 100 godina i tada sam odlučila da upravo njih unapredim mojim dizajnerskim talentom.

Reklame

Aleksandra Petričević

Šta je ovaj instrument i čemu tačno služi?

Uteroskop je najjednostavniji, najbezbedniji i najbezbolniji način da se bez otpora i trenja dilatira kanal grlića materice bez totalne anestezije u ambulantnim ili kliničkim uslovima. U zadnjih 140 godina dilatacija cervikalnog kanala grlića materice, po naučniku Hegelu, se radi metalnim šipkama. Taj postupak ume da bude bolan i u razvijenim zemljama dolazi do 2-3 odsto perforacija materice. Ovaj instrument se koristi jednom i baca i za intervenciju njime nije potrebna anestezija.

Koliko se dizajn ginekoloških instrumenata menjao tokom godina, koliko se radi na njegovom unapređenju?

Dizajn ginekoloških instrumenata se unapređivao tokom decenija pogotovo smanjivanjem njihovih dimenzija, kao sto su histeroskopi sa mini kamerama i mikro hirurškim makazama i drugih instrumenata čiji su obimi smanjeni sa 10 na 4 milimetara kako bi se izbeglo bolno i rizično dilatiranje cervikalnog kanala.

Mane modernih histeroskopa su njihove cene 15-20 000 Eura i sto procentne sterilizacije, upravo oni izazivaju najveći broj infekcija koje povećavaju troškove socijalnog osiguranja i ugrožavaju zdravlje zena.

U Francuskoj je u maua 2017. donesen zakon kojim se zabranjuje upotreba re-sterilisanih instrumenata ako postoje isti za jednokratnu upotrebu.

Na koji način instrument olakšava pregled ženama? Patentiranjem ovog instrumenta, na najjednostavniji i najbezbedniji način dilataciju mogu vršiti i ginekolozi, a statistika je da se 50% ginekologa ne usuđuje da zbog visokog rizika perforacija nikada ne dilatira kanale vec upućuje pacijente u bolnice i klinike.

Reklame

Pogledajte i VICE film o zamrzavanju jajnih ćelija u Srbiji: Materinstvo:odloženo


Gde će se proizvoditi ovaj instrument?

Alati i kalupi za brizganje su već proizvedeni u Čačku, a proizvodnja će početi od januara 2018. u fabrici medicinskih sredstava Spektar u Čačku. Za ovaj instrument su već zainteresovani distributeri širom sveta. Bolnice, klinike i privatne ordinacije u Srbiji će imati privilegiju da budu prve koje će našim devojkama i ženama pružiti humanije intervencije i povećati natalitet zdravih beba.

Da li možda radiš na nekom novom izumu i da li ćeš nastaviti da radiš u ovoj oblasti?

Što se tiče novih naprednih instrumenata za ginekologiju upravo smo sklopili ugovor za korišćenje u paru sa našim uteroskopom, za dijagnostičko operativni histeroskop za jednokratnu upotrebu koji se registruje u Zavodu za intelektualnu svojinu u Beogradu, uskoro ćete saznati više o izumu i pronalazaču.

Hvala Aleksandra!

Još na VICE.com:

Deset pitanja koja ste oduvek želeli da postavite ginekologu

Istorija abortusa u Srbiji: Od travki do igala za pletenje

Sa čim se sve žene sa hendikepom u Srbiji suočavaju pri odlasku kod ginekologa