Šta se stvarno nalazi u kineskoj šminki i kako da prepoznamo kopije
Fotografija: Ana Jakšić

FYI.

This story is over 5 years old.

fenomeni

Šta se stvarno nalazi u kineskoj šminki i kako da prepoznamo kopije

Aluminijum, živa, olovo, urin i govna od pacova.

Svedoci smo inflacije fejk kineske šminke. Kopije poznatih brendova šminke i parfema više nisu ograničene samo na kineske robne kuće - mogu se naručiti preko sajtova kao što su Aliexpress, a u poslednje vreme iskače sve više srpskih Instagram profila koji prodaju fejk brendiranu šminku proizvedenu Kini. Neki od tih profila imaju i po više desetina hiljada pratilaca, a svoje proizvode ponekad reklamiraju kao prave i prodaju po punim cenama originala ili ih prodaju kao kradenu robu po nešto jeftinijim cenama.

Reklame

Međutim, finansijska šteta je najmanji problem kada je u pitanju kineska šminka. Važno je znati da je koža najveći organ, ona absorbuje ono što stavljamo na nju. Ovi proizvodi često sadrže opasne sastojke koji mogu izazvati bakterijke infekcije, osipe, pa čak i trovanje. Situacija sa lažnom šminkom je toliko ozbiljna da je FBI objavio upozorenje protiv kupovine fejk kineske šminke.

Visok nivo toksina može izazvati i drugotrajne zdravstvene probleme kao što su visoki krvni pritisak i neplodnost. Što nije ni čudno, jer ovu šminku neretko proizvode nestručni ljudi, ilegalno u podrumima jako loših higijenskih uslova, gde ne postoje regulacije i kontrola kvaliteta.

Analizom različitih proizvoda iz Kine otkriveno je da ova šminka često sadrži jako opasne sastojke kao što su arsenik, urin, olovo, živa, aluminijum, brojne kancerogene sastojke, razređivač za farbu, pa čak i izmet pacova.

Kako prepoznati fejk šminku

Kada se nalazite u kineskom tržnom centru i vidite očigledno lažnu Naked paletu za 200 dinara koja inače ne postoji, jasno vam je da se radi o kopiji. Kada istražujete po Aliekspresu i vidite Jeffree Star karmin za četiri dolara, opet je očigledno o čemu je reč. Ali šta da radite kada naiđete na Instagram profil koji navodno preprodaje originalnu bendiranu šminku po većim cenama?

Poznata "bjuti" blogerka Ana2Cats je prepoznala ovaj problem. Ona je napravila video za podizanje svesti o štetnosti lažne šminke i dala je nekoliko praktičnih saveta kako da prepoznate kineske kopije koje se predstavljaju kao prava stvar. Ana savetuje da pre kupovine brendirane šminke preko Instagrama (ili nekog drugog sajta) uvek odete na izvorni sajt tog brenda i proverite da li taj proizvod zapravo postoji, jer su nepostojeći proizvodi poznatih marki česta pojava - Naked palete broj četiri, pet, šest i sedam su samo jedan primer lažnih proizvoda koje svakodnevno viđamo ako tražimo šminku na internetu. Takođe, poželjno je da istražite recenzije tog proizvoda na Jutjubu, jer bjuti blogeri ne prave recenzije lažnih (nepostojećih) proizvoda. Ostale savete Ane2cats pogledajte ovde.

Reklame

Još jedan problem je što sve više poznatih ličnosti reklamiraju ovu šminku na Instagramu. Pre nekoliko meseci sam i sama naručila šminku da bih videla da li je kvalitet lošiji. Proizvode koje sam probala - ABH hajlajteri koji uopšte nemaju pigment, Kylie LipKit sam testirala na ruci, nije moglo da se skine naredna tri dana i Mac četke za šminku koje su se polomile posle prvog pranja, a dlaka na njima je izbacivala crnu boju i ispadala.

Fotografija: printskin instagram profila koji prodaje nepostojeću Kylie maskaru.

Ukoliko ste već naručili i kupili šminku za koju niste sigurni da je original, postoje jednostavi načini da proverite da li je u pitanju kineska kopija. Ta šminka često ima neprijatan ili mnogo jak miris, obično je drugih dimenzija, naprave sve manje, štampa je lošija i nekada postoje i slovne greške. Najbolje je da sliku originala sa interneta uporedite sa proizvodom koji ste dobili. Međutim, sada su se toliko usavršili da je najbolje samo kupovati u drogerijama i sa izvornih sajtova, sve ostalo je rizik.

Još na VICE:

Najbizarniji saveti za lepotu Jutjuberki iz regiona

Da li je moguće živeti od Instagrama u Srbiji

Najgluplji trendovi na koje smo se ložili u srednjoj